Akrilik dökme tekniğinin açıklaması: AirSwipe


AirSwipe akrilik dökme tekniğini iyi mi kullanacağınızı ve modaya uygun negatif görünümde iyi mi başarı göstermiş resimler oluşturacağınızı adım adım göstereceğiz. Her şeyi birazcık daha net hale getirmek için, negatif AirSwipe mevzusunda bir video eğitimi de oluşturduk.

AirSwipe nedir?

AirSwipe akrilik dökme tekniğinde «düzgüsel» kaydırma tekniğinin aksine, boya tuval üstüne bir boyama bıçağı, spatula yada mutfak kağıdı ile değil, adından da anlaşılacağı şeklinde bir hava jeti yardımıyla çizilir ( çoğu zaman bir saç kurutma makinesi kullanılarak) tuval üstüne dağıtılan negatif renk denir. Bu, en garip, en yırtıcı ve en görkemli desenleri yaratır.

video rehberi

Sizin için tüm mühim adımları gösteren ve AirSwipe’ı tanıtan kısa bir video hazırladık.

İhtiyac duyulan malzemeler:

AirSwipe için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız var:

Akrilik Dökme Tekniği AirSwipe için Talimatlar

Her renk, dökme ortamı (örn. Liquitex yada vinil yapışkan), su ve bir yada iki damla silikon yağı ile beraber ayrı ayrı karıştırılır. Burada renkleri sonrasında tuval üstüne kolayca dağıtabilmeleri için oldukça ince bir halde karıştırmalısınız. Ek olarak, negatif denilen bir renk oldukca ince bir halde karıştırılır. Çoğu zaman negatif renk Beyaz renk yada siyah kullanılır – fakat doğal ki başka herhangi bir renk de kullanılabilir. Bunun kaptaki renklerle karşıtlık oluşturması ve silikon yağı içermemesi önemlidir.

AirSwipe ile renkler tuvale iki değişik şekilde uygulanabilir; İster kapaklı bardak olarak, ister kirli dökme olarak:

Flip cup kullanan varyant

Videodaki resmimiz için flip-cup modelini tercih ettik. Renkler ayrı bir kapta katmanlı. Arkasından FlipCup’ta her zamanki şeklinde ekran ve bardak ters çevrilir. Renklerin güzelce oturması için kap şimdilik bırakılır. Şimdi negatif boya bardağın etrafına dökülür ve gerekirse kenarlar da dahil olmak suretiyle bir boya bıçağıyla tuvalin üstüne eşit şekilde yayılır. Arkasından, açılır kapanır bardak kısa hareketlerle yine yine kaldırılır ve indirilir, bardak yavaş yavaş boşalana kadar rengi tuval üstüne istenen desende dikkatlice yayar. AirSwipe, fincandaki renkler negatif rengin tamamına dağılmadığında, yalnızca ekranın ortasında uzunlamasına uzandığında en iyi şekilde çalışır. (Aşağıdaki resimlere bakın) Gerekirse, dağıtılan boya tuvali hareket ettirerek / eğerek istenilen yönde hareket ettirilebilir.

Akrilik döküm tekniği airswipeAkrilik döküm tekniği airswipe

Dirty For kullanan varyant

Kirli dökme varyantında, negatif renk ilkin tamamen tuval üstüne dökülür ve gerektiği şeklinde boya bıçağıyla eşit olarak dağıtılır (kenarları ihmal etmeyin). Ondan sonra silikon yağı ile boyalar tek tek, uzunlamasına yada kanvas süresince (ve dolayısıyla negatif renk) dökülür. Her şeyin doğru olması gerekmez, tek tek renk şeritleri hafifçe dalgalı bir halde uygulanabilir ve yine yine üst üste binebilir – bu çoğu zaman daha garip desenler ve renk kombinasyonları ile sonuçlanır.

Akrilik döküm tekniği airswipe

Son olarak renkler saç kurutma makinesi yardımıyla içten dışa doğru dikkatlice negatif renge dağıtılır. Bunu yapmanın en iyi yolu, soğuk havalı saç kurutma makinesi yada soğuk hava fonksiyonlu ve düz aparatlı saç kurutma makinesi kullanmaktır (lütfen bu kafanızı karıştırmayın… maalesef aparat videomuzda noksan – olması imkansız) Bulunamaz ;)) Sadece, bir ek ile bu oldukca daha kolaydır ve bu şekilde daha güzel gradyanlar oluşturabilirsiniz.

Akrilik Dökme tekniği Airswipe ile ihtimaller içinde kombinasyonlar

Bilhassa daha büyük tuvallerde, bir tuvale birkaç AirSwipe uygulamak ve arkasından saç kurutma makinesi ile bu tarz şeyleri birbirine akıtmak yada aradaki negatif renkle görsel olarak ayırmak da oldukca çekici. Elbet öteki dökme tekniklerini de kullanabilir ve birleştirebilirsiniz. Hayal gücünün ve olasılıkların sınırı yoktur ve akrilik dökümde daima olduğu şeklinde her fotoğraf benzersizdir.

Sen de bir tane daha istiyorsun Akrilik dökme tekniği tecrübe etmek? O halde Değişik Dökme Teknikleri Anlatılıyor yazımıza göz atmanızı ve «Ağaç Halkası» temalı yazımızı ve videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.

Umarız deneylerinizden keyif alırsınız!

Akrilik dökme tekniği airswipe kanvasSource bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz