Akrilik Dökme Ortamı: pazara genel bakış ve karşılaştırma


Bu gönderi bağlı kurum bağlantıları içerebilir. Onlar vasıtasıyla meydana getirilen satın alımlardan size hiçbir ek ücret ödemeden minik bir komisyon alabiliriz.

Akrilik döküm için çeşitli tipte döküm ortamları kullanılabilir. Gerçekte akrilik dökme için tasarlanmamış, sadece hem de iyi çalışan ve çoğu zaman mühim seviyede daha ucuz olan sözde ustalaşmış ve alternatif dökme araçları içinde bir fark yapılmalıdır. Aşağıdaki genel bakışta size piyasada hangi ürünlerin bulunduğunu ve bunların hangi avantajlara ve dezavantajlara haiz bulunduğunu gösteriyoruz.

Akrilik boya için niçin su yerine döküm maddesi kullanmalısınız?

Normalde bunun için su kullanırdın Akrilik tablolarınızı seyreltin. Bu fazlaca iyi çalışıyor, fazlaca fazla maliyeti yok ve fazlaca rahat. Sadece su, renklerinizi seyreltir ve nefes görünmelerine niçin olur. Oldukca fazla su, akrilik boyalarınızdaki bağları da seyreltir, böylece boyama yüzeyinize/tuvalinize iyi yapışmazlar. Ek olarak kurutma esnasında çatlamaya niçin olabileceğinden fazlaca fazla su kullanırsanız kurutma o denli kolay değildir. Kuruduktan sonrasında renkler, akrilik boya için bir dökme ortamı kullanıyormuşsunuz şeklinde kuvvetli görünmüyor. Bu şekilde bir medyum kullanmak size bir ekip avantajlar sunar: Boyaya bağlanır, netice daha renkli olur ve dökümünüzün çatlamasını önleyebilirsiniz.

Akrilik boya dökme ortamı kullanmak, yüzeyin daha yavaş kurumasını sağlar ve çatlamanın fazlaca süratli kurumasını önler. Bu size dökümünüzü kurumadan bitirmek için daha çok süre verir. Bu blog makalesinin sonunda, dökme karışımınızın doğru kıvamı için bir dökme ortamı tarifi bulacaksınız.

Ustalaşmış bir dökme ortamı nedir?

Ustalaşmış kalitede akrilik dökme ortamı, akrilik boyalarla beraber kullanılmak suretiyle hususi olarak geliştirilmiştir. Bununla beraber, belirgin nedenlerden dolayı, üreticiler içerik maddelerini açıklamamaktadır. Bu ürünlerde tam olarak ne olduğu bir sır olarak kalıyor. Bununla beraber, çalışmalarınızın onlarca yıl süresince dayanıklılığının, alternatif bir dökme ortamına nazaran daha iyi olacağını varsayabilirsiniz. Gene de çalışmalarınızı UV korumalı bir vernik ile kapatmalısınız.

Özetle, ustalaşmış dökme ortamının aşağıdaki avantaj ve dezavantajları vardır:

AVANTAJLAR

 • Akrilik tabloların uzun ömürlü olması
 • İyi akış özellikleri
 • Çatlama olmadan süratli kuruma
 • Kuruduktan sonrasında bile iyi renk parlaklığı

Tavsiye #1 – Liquitex döküm ortamı

Liquitex muhtemelen ürün yelpazesindeki en kaliteli dökme ortamlarından birine haizdir. Liquitex Professional Pouring Medium bu yüzden hem de en sık kullanılan ürünlerden biridir. Bununla beraber, Liquitex’i akrilik sıvı teknolojisinde öncülerden biri meydana getiren ilk dökme ortam ürünlerinden biridir. Liquitex’in sanat malzemeleri sektöründe uzun yıllara dayanan bir deneyime haiz olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. Liquitex Medium daima iyi sonuçlar verir, muhteşem bir kıvama haizdir ve güzel, eşit bir parlaklıkla kurur. Bilhassa yeni başlamış olan biri olarak, güvenilir bir halde fazlaca güzel sonuçlar elde edeceksiniz. Bundan dolayı, yüksek kaliteli görüntüler için bu ortama birazcık daha çok harcamaya kıymet.

Liquitex Profesyonel Dökme Etkileri Orta
 • Liquitex, yüksek kaliteli ve kanıtlanmış bir dökme ortamıdır
 • Liquitex Pouring Medium’un kullanımı kolaydır ve ipeksi bir parlaklıkla kurur.
 • Hücreler nispeten kolay oluşur

Amazon’da görüntüle

Tavsiye #2 – Pebeo döküm ortamı

Pebeo, neredeyse tüm sanat türleri için geleneksel bir üreticidir. Pebeo Pouring Medium, fazlaca coşku verici olan, değişik boyut ve türlerdeki birçok alışılmadık hücreyi güvenilir bir halde sunar. Bu Prouring Medium her yönüyle hakkaten muhteşem ve her dökücüyü mutlu ediyor. Kıvamı son aşama homojendir, kokusu hoştur ve kurutma işlemi esnasında hücreler durağan(durgun) kalır ve renkler karışmaz. Ek olarak, bu ortama haiz hücreler fazlaca net ve keskin bir halde sınırlandırılmıştır. Yüzey parlak fakat yapışkan değil kurur, bu da ona son aşama yüksek kaliteli bir görünüm verir. Ortamın oldukça ince bir kıvamı vardır, bu da onu nerede ise tüm akrilik boyalar için uygun kılar. Tüm bu pozitif yönde noktalardan dolayı, Pebeo’nun Pouring Medium testimizde açıkça iki “beğenme” kazanmıştır!

PEBEO Studio Akrilikler Orta Dökme, 500ml
 • Saydam, parlak ve sararmaz
 • Stüdyo akrilik boyaları ve mat pub boyaları ile kombinasyon halinde optimum
 • Fırçayla sürülebilir parlak bir son kat olarak tek başına kullanılabilir

Amazon’da görüntüle

Tavsiye #3 – Solo Goya döküm sıvısı

Bizlere nazaran Solo Goya Pouring Medium ile ilgili her şey tam yerinde. Oldukca sayıda güzel hücre elde edersiniz ve parlak bir yüzeye haizdir. Yalnız en iyi dökme ortamlarından biri değil, hem de en ucuz ustalaşmış dökme ürünlerinden biridir – şu demek oluyor ki kesinlikle rakipsiz bir fiyat-performans oranı! Büyük bir artı, bu dökme ortamının kullanımının ve dozlamasının fazlaca kolay olmasıdır. Aslına bakarsan muhteşem kıvamda olduğundan su gerektirmez. Son olarak, bu yüzden yeni başlayanlar için fazlaca uygundur – sadece 1A kalitesi yardımıyla her ustalaşmış dökücüyü de mutlu eder. Kullanımı Solo Goya akrilik boyaları ile muhteşem uyum sağlasa da nerede ise öteki tüm boya markaları ile fazlaca iyi kombine edilebilir. Genel olarak fazlaca yönlüdür: bireysel ortam karışımları için alternatif dökme ortamları ve boyama ortamları ile karıştırılabilir. Solo Goya Sıvı Dökme, piyasada oldukça yeni bir araçtır ve kesinlikle içeriden bir ipucu olarak kabul edilir!

SOLO GOYA döküm sıvısı
 • Renk parlaklığını korurken akrilik boyaların akış davranışını optimize eder
 • Su bazlıdır ve akrilik boya ile her oranda karışabilir.
 • Saydam parlak vernik olarak saf olarak kullanılabilir
 • Alman yapımı

Amazon’da görüntüle

Alternatif bir dökme ortamı nedir?

Alternatif dökme ortamı kategorisi, bilhassa akrilik dökme için geliştirilmemiş, sadece hem de fazlaca iyi çalışan tüm ortamları ihtiva eder. Onlara “fazlaca amaçlı” ürünler kabul edebilirsiniz. Alternatif sıvı ortamlar çoğu zaman ustalaşmış dökme ortamlarından birazcık daha ucuzdur, sadece netice daha pahalı araçlardan pek değişik değildir. Bu alternatif akrilik dökme ortamlarının on seneler süresince iyi mi davranacağı şu anda bilinmemektedir. Mesela PVA tutkalı, akrilik boyaların seneler sonrasında solmasına niçin olabilecek azca oranda asit ihtiva eder. Burada da görüntülerinizi UV radyasyonundan ve çevresel etkilerden korumak için mühürlemek önemlidir.

AVANTAJLAR

 • Çoğu zaman ustalaşmış döküm ortamlarından daha ucuzdur
 • Ağır kullanıcılar için daha büyük kaplarda mevcuttur

DEZAVANTAJLARI

 • Akrilik Dökme resimlerinin dayanıklılığı ile ilgili uzun vadeli deneyimler hala tamamlanmamış

Acrylgiessen.com’dan 1 Numaralı Tavsiye – Floetrol

Alternatif bir dökme ortamı söz mevzusu olduğunda, Floetrol kesinlikle en yaygın kullanılan ürünlerden biridir. PVA tutkalından değişik olarak birazcık daha sıvı bir kıvama haizdir, bu da akrilik boyalarla kombinasyon halinde fazlaca iyi bir akma kıvamına niçin olur. Bu, onu yeni başlayanlar için fazlaca uygun kılar, sadece birçok deneyimli döküm sanatçısı tarafınca da kullanılır. Bununla beraber öteki maddelerle fazlaca iyi bir halde kombine edilebilir ve böylece onunla yine yine yeni tarifler geliştirilebilir.

Flood Floetrol Dökme Ortamı
 • Su bazlı boyaların tesviye özelliklerini iyileştirir
 • Oldukca popüler alternatif döküm ortamı
 • Mat kaplama, öteki dökme ortamlarıyla muhteşem şekilde karışabilir

Amazon’da görüntüle

Dökümlerim için hangi karışım oranı?

Akrilik boya ve döküm ortamının en iyi karışım oranı nedir? Ve su eklenmesi gerekiyor mu? Bunlar size genel bir yanıt veremeyeceğimiz sorular. Şundan dolayı hem akrilik döküm ortamı hem de değişik üreticilerin akrilik boyaları değişik kıvamlara haizdir: bazıları daha kalınca, ötekiler daha incedir.

Bununla beraber, genel bir kaide olarak, size iyi bir başlangıç ​​noktası verebiliriz: bir kısım akrilik boya ve bir kısım dökme sıvı ile başlayın. Bu parçaları iyice karıştırın ve sonrasında kıvamını kontrol edin. İnce bir bal şeklinde olmalı. Kıvamı fazlaca koyu olursa birazcık daha Pouring Medium ekleyip yine karıştırabilirsiniz. Birazcık su da ekleyebilirsiniz, sadece %20 ila %30’dan fazlasını eklememenizi tavsiye ederiz. İstediğiniz kıvamlaşana kadar bu şekilde devam edin.

Dökülen karışımınızın kıvamı asla fazlaca koyu olmamalı aksi halde acele kurursa çatlaklar oluşabilir. Ek olarak fazlaca ince bir karışımdan kaçınmalısınız, bu sebeple hemen sonra her şey boya yüzeyinden akar ve hücreler fazlaca belirsiz ve nefes görünür. Gördüğünüz şeklinde, akrilik akış teknolojisi söz mevzusu olduğunda doğru tutarlılık her şeyden ilkin ve her şeyin sonundadır.

Akrilik Döküntü Hesaplayıcı
Karışımınızın optimal kıvamı, akan baldan daha ince olmalıdır.

Değişik dökme ortamı tariflerinin kombinasyonu

Ayrıca, değişik dökme malzemelerini de karıştırabilirsiniz – bazıları parlak bir yüzeye niçin olur, bazıları daha iyi akar, ötekiler kuru mat. Bu tarz şeyleri karıştırın ve fazlaca şaşırtıcı sonuçlar elde edin. Bu şekilde kendi Dökme Ortamınızı oluşturabilirsiniz. Ek olarak Pouring Medium ve ustalaşmış ürünlere alternatifleri de karıştırabilirsiniz. Sadece 2 ila 3 üründen fazlasının karıştırılması kesinlikle önerilmez. Bu, sonucu daha da tahmin edilemez hale getirecek ve kazanmış olduğunuz sonucu niçin aldığınızı tam olarak bilemeyeceksiniz.

Akrilik dökmek için hazırlık

İşte Feysbuk grubumuzdan işe yarayan bazı tarifler:

Liquitex
 • 1 kısım Liquitex Döküm Ortamı
 • 1 kısım Floetrol
 • 1 kısım akrilik boya
Vinil yapıştırıcılı Liquitex
 • 1 kısım Liquitex Döküm Ortamı
 • 1 kısım vinil yapıştırıcı
 • 0,5 kısım su
 • 1 kısım akrilik boya
Vinil yapıştırıcılı Solo Goya
 • 1 parça Solo Goya Pouring Medium
 • 2 parça vinil yapıştırıcı
 • 0,5 kısım su
 • 1 kısım akrilik boya

Reçine / epoksi reçine ile sıvı boyama

Klasiklere ek olarak akrilik dökün Renk pigmentleri yada sıvı boyalarla beraber reçine/epoksi reçine kullanarak da Akışkan Boyama tabloları oluşturabilirsiniz. Reçine kullanırken, reçine başka bir koruma gerektirmediğinden resimlerinizin sonradan işlenmesi gerekmez.

Reçine resimlerinin iyi mi oluşturulacağına ilişkin detaylı eğitimimiz için makalemize göz atın. reçine sanatı.

reçine tekniği temelleri

Hücrelerin sırrı ve başka bilmeniz gerekenler

Başarıya ulaşmış akrilik dökümü için doğru akrilik döküm ortamı hakkaten önemlidir. Fakat hakkaten güzel hücreler sadece silikon yada saç yağı ile beraber gelişir. Bu mevzu hakkında daha çok bilgiyi makalemizde okuyabilirsiniz. Akışkan Resimlerinizdeki akrilik dökme hücrelerinin sırrı. Diğerlerini başka bir blog gönderisinde özetledik. Akrilik dökmek için aksesuarlar ihtiyacın var

Pouring Medium hakkında sık sorulan sorular

dökme ortamı nedir?

Sıvı dökme ortamı, boyanın şeffaflığını arttırmadan pürüzsüz, eşit boya filmleri oluşturmak için herhangi bir akrilik boya ile karıştırılabilir. Ek olarak daha yavaş ve çatlama olmadan kurur.

Kendi Pouring Medium’unuzu yapabilir misiniz?

Evet, kendi dökme ortamınızı yapabilirsiniz. Bunun için bir miktar su ve en fazla birkaç damla silikon yağı ile karıştırılan vinyl yapıştırıcı taban olarak uygundur.

Döküm ortamı için karışım oranı nedir?

Bu üründen ürüne değişmiş olur. Çoğu zaman karıştırma oranı 1 kısım mürekkebe 2 kısım Pouring Medium’dur. Ek olarak, daha sıvı bir kıvam elde etmek için çoğunlukla bir miktar su eklenmiş olur.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz