Akrilik Dökme ile Başlarken: Yeni Başlayanlar İçin İpuçları


Akrilik Dökümün temeli, gerektiğinde Pouring Medium ve öteki katkı maddelerinin eklenmesiyle sıvı, dökülebilir bir kıvama getirilen akrilik boyadır. Tekniğine bağlı olarak bu sıvılaştırılmış boya hemen sonra birbiri içine dökülür yada tuval üstüne eğilir ve fotoğraf yüzeyi eğilerek dağıtılır. Renk seçimine, ortama ve katkı maddelerine bağlı olarak değişik efektler yaratılır.

Akrilik Dökme niçin bu kadar popüler?

  • Ek olarak yeni başlayanlar için: Akrilik Dökme için hususi bir sanat içerikli beceri gerekmez – bu yüzden ilgilenen hepimiz Akrilik Dökme işlemine sorunsuz bir halde başlayabilir.
  • Düşük araç-gereç maliyeti: Akrilik döküme adım atmak oldukca vakit almaz. Ucuz akrilik boyalar ve birkaç başka araç-gereç ile başlayabilirsiniz.
  • Sabırsızlar için de: Akrilik Dökme tekniklerinden biri ile fotoğraf yapmak için yarım güne ihtiyacınız yok. Otuz dakika benzer biçimde kısa bir sürede kendi sanat eserinizi dökebilirsiniz.
  • Son olarak fakat en fena değil: Yüksek eğlence faktörü! Renkleri karıştırıp bir şeyler yaratmak oldukca keyifli. Bu mevzuda meditatif ve rahatlatıcı bir şey var, bu yüzden işten sonrasında yada hafta sonu gevşemek ve yaratıcı olmak için idealdir.

Akrilik Dökme ile Başlarken – Iyi mi Çalışır?

Akrilik boyaların dökülmesinin temeli, normal olarak, gerektiği benzer biçimde dökme ortamı ve öteki katkı maddelerinin eklenmesiyle sıvı, dökülebilir bir kıvama getirilen akrilik boyadır. Tekniğine bağlı olarak bu sıvılaştırılmış boya hemen sonra birbiri içine dökülür yada tuval üstüne eğilir ve fotoğraf yüzeyi eğilerek dağıtılır. Renk seçimine, ortama ve katkı maddelerine bağlı olarak değişik efektler yaratılır.

Tek tek tekniklerin detaylı bir açıklamasını «Çeşitli Dökme Tekniklerinin Açıklanması» makalemizde bulabilirsiniz.

Akrilik döküm bilgisi: açıklanan en mühim terimler

akrilik dökme ne demek?

  • Akrilik dökümde, akrilik boyalar bir fotoğraf yüzeyi, mesela bir tuval üstüne dökülür ve yüzey hareket ettirilerek renk gradyanı etkilenir. Boya, döküm ortamı ve su karışımının yanı sıra silikon yağı ve öteki katkı maddeleri yardımıyla soluk kesecek soyut sanat eserleri oluşturulabilir.

Hücre nedir ve iyi mi oluşur?

  • Her akrilik boya, pigment, bağlayıcı ve solvent bileşiminden meydana gelen belirli bir yoğunluğa haizdir. Değişik boya katmanları uyguladığınızda, alttaki boya katmanının yoğunluğuna bağlı olarak boyanın bir kısmı yukarı doğru iter. Basitleştirilmiş bir ifadeyle, resimlerinizdeki hücreler bu şekilde oluşturulur.

Silikon yağına ne için ihtiyacım var?

  • Dökme tekniğine bağlı olarak renkler oldukca karışır ve hücre oluşmaz. Bu yüzden bu karışmayı azaltmak için silikon yağı yada saç yağı kullanılır. Yağ, boyaya azca oranda karıştırılır ve oldukca azca karıştırılır.

Son vernik nedir?

  • Son vernik, görüntüyü sakınan ve tekdüze bir parlaklık efekti elde eden görüntünün en üst katmanıdır. İyi bir vernik, görüntüyü korur ve renk parlaklığının tam olarak gelişmesini sağlar.

Bu dökme ekipmanına ihtiyacınız var

Akrilik boyalara ve ortama ek olarak, bir kısmı aslına bakarsan düzgüsel bir evde bulunan birkaç şeye daha ihtiyacınız var. İhtiyacınız olan malzemelerin listesini “Akrilik Dökme İşlemine Başlamanız İçin Araç-gereç Sıralaması” yazımızda bulabilirsiniz.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz