Akrilik boyayı seyreltin – Muhteşem kıvamı elde edin


Akrilik boyalar, değişik kullanımlar için değişik kıvamlarda gelir. Örnek olarak spatula tekniği için çok viskoz bir boya gereklidir. Akrilik boyalar, istenen kıvamı elde etmek ve coşku verici etkisinde bırakır yaratmak için kolayca seyreltilebilir. Seyreltme yaparken nelere dikkat etmeniz icap ettiğini ve hangi tesirleri kazanabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Akrilik boya inceltilebilir mi?

Bu probleminin cevabı evet. Akrilik boyayı suyla seyreltebilir ya da akrilik bağlayıcı ya da dökme ortamı şeklinde hususi seyrelticiler kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, istenen tutarlılığı elde etmek için birkaç temel kurala uymalısınız.

Akrilik boya neyden yapılır?

Akrilik boya esas olarak renk pigmentlerinden, bağlayıcılardan ve ara ara daha iyi dayanıklılık için öteki araçlardan kaynaklanır. Bu terkip, boyanın uygulanmasını kolaylaştırır, ivedi kurur ve suyla seyreltilebilir.

akrilik bağlayıcı

Renk pigmentleri, renklerin güzel bir halde yoğun olması için dahil edilmiştir. Bağlayıcı, akrilik boyayı süratli ve eşit biçimde kurutur. Ek olarak kuruduktan sonrasında rengin parlamasını ve su geçirmez olmasını sağlar. Akrilik bağlayıcının opaklığa negatif bir tesiri yoktur. Kalıcılık arttırıcılar rengin daha uzun zaman dayanmasına yol açar sadece sağlığa zararı dokunan olabileceği şüphesi vardır. Bundan dolayı, bilhassa yüksek kaliteli akrilik boyada giderek daha azca bulunurlar.

Yüksek kaliteli akrilik boyaları, yüksek miktarda renk pigmentlerinden ayırt edebilirsiniz.

Akrilik boyayı suyla seyreltin

Akrilik boyayı seyreltmenin en basit ve ucuz yolu sudur. Su eklenmesi, renk pigmentlerini ve bağlayıcıyı seyreltir, bundan dolayı seyreltilmiş rengin daha azca parlaklığı ve daha düşük bir renk yoğunluğu vardır. Kısaca renk daha şeffaftır. Bunu mesela cam boyama için kullanabilirsiniz.

Akrilik boyaları suyla seyreltin

Uç: %30-40’tan fazla su eklemezseniz, cam boyama en iyi kararı verir. Oldukca fazla su, kuruma esnasında yüzeyde çatlaklara ve hasara niçin olabilir. Eşit bir kıvam elde etmek için seyreltilmiş boyayı ortalama 1-2 dakika karıştırın.

Akrilik boyaya fazlaca su katarsanız boyayı sulu boya şeklinde kullanabilirsiniz. Örnek olarak, yumuşak arka planlar ve renk gradyanları oluşturabilirsiniz. Boya tamamen kuruduktan sonrasında üzerini kolayca boyayabilirsiniz. Seyreltilmiş akrilik boya derhal kullanılmayacaksa ve daha uzun zaman saklanacaksa distile su kullanılması öneri edilir. Bu küf oluşumunu engeller.

Akrilik boyayı akrilik bağlayıcı ile seyreltin

Akrilik boya, geleneksel bir akrilik bağlayıcı ile de inceltilebilir. Bunun su ile seyreltmeye bakılırsa pozitif yanları, renk yoğunluğunun ve rengin öteki özelliklerinin etkilenmemesidir. Akrilik bağlayıcı, aslına bakarsan akrilik boyanın bir parçası olduğundan bütün üreticilerin boyalarıyla kullanılabilir.

sıvı akrilik boya

Akrilik bağlayıcı bir tek viskoziteyi, doğrusu boyanın viskozitesini kremsiden daha sıvıya değiştirir. Renk pigmentleri şeklini ve yoğunluğunu korur. Ek bağlayıcı gizmen sebebiyle renk daha azca emer, bu da rengin daha kuvvetli bir parlaklığa haiz olduğu demektir. Ek olarak yüzey kuruduktan sonrasında parlar. Daha çok parlaklık için parlak bir ortam da kullanabilirsiniz. Son bir vernikle vernikleyerek resminize muntazam bir yüzey verebilirsiniz.

Uç: Akrilik bağlayıcı ile inceltirken renk yoğunluğunu korumak için %50’den fazla akrilik bağlayıcı kullanmamalısınız.

Akrilik boyayı Pouring Medium ile seyreltin

Seyreltmek için su ya da akrilik bağlayıcı kullanmak yerine, döküm ortamı kullanmak. Akrilik Boyanın daha iyi akmasını sağlamak için Akrilik Dökme için Pouring Medium geliştirilmiştir. Akrilik boya ile boyamak için de kullanabilirsiniz. Pouring Medium, Akrilik Bağlayıcıya benzer bir tesir sağlar, sadece kuruma süresini uzatarak boya kurumadan ilkin daha çok boyama süresi sağlar.

akrilik dökme ortamı

Uç: Akrilik boyayı yoğun bir halde seyreltmek için, dökme ortamının %10-20’si yeterlidir.

Kurutulmuş akrilik boyayı kaydedin

Akrilik boya kuruduktan sonrasında yeniden canlandırılamaz. Aynı zamanda, boya hemen hemen kurumuşsa, su ve birazcık akrilik bağlayıcı eklemek boyayı kurtarabilir. Bunun için karışım iyice karıştırılmalıdır. Akrilik boyanın ilk etapta kurumaması için üstüne hafifçe nemli bir mutfak kağıdı serilmesi ya da üstüne azca oranda su püskürtülmesi öneri edilir. Bu, kurutma işlemini geciktirir.

seyreltik akrilik boyalar

sıkça Sorulan Sorular

Akrilik boya iyi mi daha sıvı hale gelir?

Su eklemek, rengi seyrelten bir bir renk pigmentleri arasındaki bağları bozar. Bu, rengi daha akıcı hale getirir ve suluboya şeklinde nerede ise saydam bir halde uygulanabilir.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz