Akrilik Boyayı Çıkarma – En Rahat Çıkarma Rehberiniz


Akrilik boya bir tek ressamlar içinde popüler değil, bununla beraber hobi sanatçıları da bu boyayı kullanmayı seviyor. Ara ara istenmeyen bir yere boya dökülebilir. Bu durumda veya bir kat boyayı beğenmeyip çıkarmak istiyorsanız birçok fert akrilik boyanın yeniden iyi mi çıkarılacağını merak ediyor.

Akrilik boya nelerdir?

Bir renk lekesi çıkarılacaksa, ne işe yaradığını bilmek faydalıdır. Akrilik boya, bağlayıcı rolü kabul eden pigmentlerden ve bileşik reçineden (akrilik reçine) kaynaklanır. Akrilik boyada bulunan çözücü çoğu zaman sudur, bazı zamanlar de polimerize akrilik asit esterdir.

akrilik boya nedir

Akrilik boya kuruduktan sonrasında, cama bile iyi yapışan suya dayanıklı, elastiki bir film kaynaklanır. Bu durumdaki boyayı çıkartmak için müsait solventlere ihtiyacınız var ki çözebilesiniz yahut mekanik olarak çıkarmanız gerekiyor.

Akrilik boyayı paletlerden ve fırçalardan çıkarın

Boya hala kaygan olduğu sürece, su ve muhtemelen lor sabunu ile yıkayabilirsiniz. Akrilik boya kurumuşsa akrilik boya fırçalarınızı ve paletlerinizi temizlemek için hususi bir fırça temizleyici kullanabilirsiniz. Boya ile aynı üreticiden olan bir temizleyici bunun için en uygunudur.

fırça temizleme akrilik boya

Alternatif olarak, mutfak eşyalarınızı 24 saat sirke içerisinde bekletebilirsiniz. Peşinden bu tarz şeyleri sabun ve suyla iyice paklayın. Fırçaları kaldırmadan ilkin iyice kurumasına izin vermelisiniz.

Akrilik boya lekelerini giysilerden çıkarın

Lekeler hemen hemen tazeyken direkt sabun ve su ile cilalamalısınız. Kir aslına bakarsanız kurumuşsa, kıyafete bir çözücü tatbiki ve arkasından muhtemelen ağartıcı kullanmalısınız. Bunu ilkin göze çarpmayan bir alanda kontrol ettiğinizden güvenli olun, şundan dolayı bu, giysinin rengini gevşetebilir yahut kumaşa zarar verebilir.

akrilik boyayı giysilerden çıkarın

Bilhassa duyarlı yahut pahalı bir kıyafetiniz var ise, kuru temizlemeye vermeniz önerilir. Çözücü olarak hususi akrilik boya temizleyiciler, izopropilen, aseton yahut saç spreyi, sirke ve oje çıkarıcı şeklinde ev ürünleri uygundur.

Sirke kullanmak istiyorsanız 24 saat lekenin içerisinde kalmasına izin vermelisiniz. Öteki çözücüleri kullanırken, lekeyi yalnızca akrilik boyanın çıkması için yeterince uzun vakit ıslatın. Ondan sonra solventi sudan geçirin ve arkasından giysiyi çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Akrilik boyayı halıdan çıkarın

Bir halıyı çamaşır makinesinde öylece yıkayamazsın. Akrilik boya halıya bulaştıysa, ilkin olası olduğunca hela ispirtosu ile lekeyi liflerden çıkarabilirsiniz. Peşinden lekeyi halı temizleyici ile tedavi edin. Halı kuruduktan sonrasında kir gitmiş olmalıdır.

Akrilik boyayı halıdan çıkarın

Akrilik boyayı ahşaptan çıkarın

mi Ahşap üstüne akrilik boya Hala taze ve kaygan, nemli bir bezle kolayca çıkarabilirsiniz. Boya birazcık kuruduktan sonrasında tamamen kurumadan lekeyi ılık su ve sabunla çıkana kadar ovalayabilirsiniz.

Boya aslına bakarsanız tamamen kurumuşsa, artık o denli rahat çıkarılamaz. Bu durumda, ilkin kaba boya parçalarını örnek olarak bir bıçak yahut spatula ile kazımalısınız. Sadece ahşaba zarar vermemek için oldukça derine inmemeye dikkat edin.

kurumuş akrilik boyayı çıkarın

Ondan sonra kir aseton yahut izopropanol ile ıslatılır. Bunu yapmak için, bir bezin üstüne birazcık madde koyun ve renk tamamen eriyene kadar lekeyi hafif ovalayın. Alkolün bütün boya katmanlarına nüfuz etmesi ve boyayı çıkarması birkaç dakika alabilir. En son, herhangi bir boya ve alkol kalıntısını bir havlu ve ılık su ile çıkarabilirsiniz. Bunların hiçbiri işe yaramazsa, akrilik boyayı zımpara kağıdı yahut zımpara makinesi ile kolayca çıkarabilirsiniz.

akriliği kaldır

Hangi ahşap nesne olduğuna bağlı olarak, ahşabın geri kalanından artık değişik olmaması için etkilenen bölgeyi tamamen kuruduktan sonrasında yeniden cilalamalısınız.

Akrilik boyayı plastikten çıkarın

Plastikte kir çıkarma, giysilerdekine benzer: Lekeleri çıkarmak için aslına bakarsak bir çözücü uygundur, sadece bu, plastiğe zarar verir. Plastik çizilmeye meyilli olduğu için ve ısıyı tolere etmediğinden, lekenin mekanik olarak çıkarılması da zor olsa gerek.

plastik üzerindeki akrilik boyayı çıkarın

İpucu: Akrilik boyayı plastikten çıkarmak için lekeye fırın temizleyici püskürtebilirsiniz. Bu sonrasında birkaç saat müessir olacaktır (arada yeniden püskürtmek gerekebilir) ve arkasından boyayı bir fırça ile ovabilirsiniz. Hemen hemen her şey kaldırılmamışsa, bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Fırın temizleyicisi yerine yüksek dayanıklılığa haiz alkol yahut izopropanol de kullanabilirsiniz. Ilkin göze çarpmayan bir alanda kontrol etmek en iyisidir. Daha minik plastik parçaları birkaç saat alkolde bekletebilir ve arkasından boyayı ovarak çıkarabilirsiniz. Plastiğe zarar verebileceğinden aseton ve oje çıkarıcı kullanmaktan kaçınmalısınız.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz