Akrilik boyalar su geçirmez mi? [Ratgeber]


Akrilik boyalar temelde su geçirmezdir, sadece dış mekan kullanması için müsait değildir. Akrilik boyalar yağmura daha azca kırılgan oldukları için dış mekanlarda kullanılmalıdır. Akrilik boya ve su geçirmezlik ile alakalı bilmenizde fayda olan her şey burada.

Sanatçı boyası olarak akrilik boya

1930’larda Almanya’da akrilik boya üretimi için bir patent başvurusu yapılmış oldu. Akrilik boya ilk başlarda 1940’larda Amerika’de seri olarak üretildi. O zamanlar bir sanatçının boyası olarak pazarlanıyordu. Akrilik boyaların o zamana kadar kullanılan yağlı boyalara gore pozitif yanları, akrilik boyaların fazlaca daha süratli kuruması ve parlaklığının daha yüksek olmasıydı. Ek olarak akrilik boyalar, yağlı boyalardan daha azca solvent gerektirir.

akrilik boyayı su geçirmez yapmak

Akrilik boyalar: Etraf dostu boyalar

Uzun bir müddet akrilik boyalar yalnız sanatçılara yönelikti, bu sebeple öteki boyaların da birçok pozitif yönde özelliği vardı. Akrilik boyalar ve vernikler, sadece birçok insan etraf hikayesinde daha bilgili hale ulaştığında tekrar fazlaca daha popüler hale geldi. 1990’lara kadar ressamlar ağırlıklı olarak fazlaca fazla çözücü içeren boya ve vernikler kullanıyorlardı.

su geçirmez akrilik boya

Boyalar fazlaca dayanıklıdır bu sebeple bilhassa iyi sertleşirler, sadece birçok zararı olan solvent buharı üretilir. Öte taraftan akrilik boyalar bu çözücülerden daha azca ihtiva eder ve bu yüzden çevremiz için daha iyidir.

İç ve dış mekanlar için doğru renkler

Akrilik boya bilhassa tuval ve karton üstüne meydana getirilen resimler için uygundur. Sadece dış alan için değişik bir renk kullanılmalıdır. Akrilik boyalar çoğu zaman su geçirmez değildir, bu sebeple bu hususiyet çoğu zaman tuval üstüne resimler için lüzumlu değildir. Bundan dolayı dış mekan objeleri için akrilik boyalar kullanılmalıdır. Bunlar başka çözücüler ihtiva eder ve bu yüzden dış mekan için de uygundur.

akrilik boya hava koşullarına dayanıklı

Akrilik boyalar, akrilik boyalardan birazcık daha pahalı olması durumunda, hava koşullarına karşı fazlaca daha dayanıklıdır. Bundan dolayı, boyanacak nesnelerin dış mekanda kullanılması amaçlandığında ve oradaki hava koşullarına maruz kaldığında devamlı akrilik boyalar kullanılmalıdır.

Bundan dolayı akrilik boya yahut akrilik vernik satın alırken “su geçirmez” olarak işaretlendiğinden güvenli olmalısınız. Bu işaret bir çok renkte açıkça görülebilir. Bu su geçirmez akrilik boyalarla normal olarak bir tuval üstüne de boyayabilirsiniz. Renkler birazcık daha pahalı fakat rengin düzgüsel akrilik boya mı yoksa su geçirmez akrilik boya mı olduğu tuvalde belli olmuyor.

akrilik su geçirmez

Su geçirmez akrilik boya, boyadan fazlaca vernik benzer biçimde olduğu için, geleneksel akrilik boyadan daha yüksek bir parlaklığa haizdir. Akrilik boya sebebiyle resimlerin yüzeyinde bir çeşit sır vardır, bu da daha iyi korundukları anlama gelir.

Geçmişte çevreye zararı olan solventler içeren boya ve vernikler çoğunlukla dış mekanlarda kullanılıyordu. Akrilik boyalar ise fazlaca daha etraf dostudur ve bununla beraber sağlığınız için daha iyidir. Etraf bilincinin önemi arttıkça, dış mekan akrilik boyaları da daha popüler hale geliyor.

Akrilik boyaları dış mekanlarda kullanırken buna dikkat etmelisiniz.

Dış mekan akrilik boyaları su geçirmezdir ve elementlere dayanmalıdır. Bu amaçla renklerin hususi katkı ve katkı maddeleri ile sağlanması sağlanır. Dış mekan boyalarında su direncinin yanı sıra sıcaklık direnci de büyük rol oynar.

Akrilik boya su geçirmez mi?

Su geçirmez akrilik boyalar aşağıdaki özelliklere haiz olmalıdır:

  • sıcaklık dayanıklılığı
  • UV direnci
  • donma direnci
  • Hava ve rüzgar direnci
  • Parlaklık ve renk haslığı
  • Dayanıklılık

sıkça Sorulan Sorular

Akrilik boya ne vakit su geçirmezdir?

Akrilik boya hemen hemen yaşken su ile inceltilebilir. Hâlâ kaygan olan boya, fırçalardan ve boyama gereçlerinden su ile kolayca çıkarılabilir. Akrilik boya kuruduktan sonrasında su geçirmez hale gelir. Boya tabakasının kalınlığına bağlı olarak nispeten süratli kurur, bu yüzden akrilik boyanızı yakın zamanda bitirebilirsiniz.

Akrilik boya camda su geçirmez mi?

Akrilik boyanın cam dahil bir yüzeye yapışması için üstüne akrilik astar püskürtülebilir. Boya ondan sonra üstüne yapışır ve sorunsuz bir halde sertleşir. Bu sizin için kafi değilse, akrilik boyanın aslına bakarsanız su geçirmez olan yüzeyini bir sabitleyici ile de kapatabilirsiniz.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz