Akrilik boya ve ahşap tamiri


Akrilik boya ahşaba muntazam uygulanmaz ise zaman içinde soyulur. Bu mesele çoğunlukla ağır hizmet tipi ahşap ürünlerde, direkt güneş ışığına maruz kalan ürünlerde ve ahşaba akrilik boya iyi uygulanmamışsa ortaya çıkar.

Verniklemeden ilkin ahşap yüzey iyi zımparalanır ve astarlanırsa akrilik vernik daha uzun süre dayanır ve solmaz.

Boyamadan ilkin ahşap yüzeyi hazırlayın

Ahşap yüzeyi nemli bir bezle iyice paklayın. Ahşabın yüzeyi iyi temizlenmezse tiftik, toz vb. astarı, boyayı yada cilayı emerek ahşabın muntazam bir halde boyanmasını engelleyecektir.

tavsiye: Ahşabın yüzeyini temizlemek için mikrofiber bir bez kullanmak en iyisidir.

İnce bir fırça yada sünger kullanarak ham ahşabın yüzeyine hususi bir akrilik macun tabakası uygulayın. İlk kat kuruduktan sonrasında ötekini uygulayın. Son olarak tüm katlar kuruduktan sonrasında ahşabın yüzeyini 220 sertlikte zımpara ile zımparalayın ve son olarak nemli bir bezle zımparanın üstündeki tozu paklayın.

Ahşap yüzeyde tümsekler, oluklar yada kıvrımlar var ise, bir sünger fırça kullanın ve pürüzsüz yüzeyler için daha ince bir fırça kullanın. Emek verme yüzeyine bir kat astar yada astar boyanın ahşap yüzeye iyi yapışmasını sağlar. Temel olarak bir alçı astar kullanılması tavsiye edilir.

tavsiye: Seçilen astar kaliteli ise tek kat kafi, astar kalitesi düşük ise iki kat uygulama yapılmalıdır.

Boyanın ahşabın yüzeyine iyi yapışması için astarın tamamen kuruması için birkaç saat beklemeniz gerekir. Astar kuruduktan sonrasında ahşaba boya uygulayabilirsiniz. Ahşap yüzeyi mum yada poliakrilik ile bitirmiş olun. Balmumu ahşabın yüzeyini pürüzsüz ve muntazam hale getirirken, poliakrilik ahşaba parlak bir görünüm kazandırır. Ek olarak su bazlı poliakrilik oldukça yönlü ve yaygın olarak kullanılan bir kaplama malzemesidir.

tavsiye: Balmumu yada poliakrilikler uygulamadan ilkin, ahşap yüzeyi iyice temizlediğinizden, zımparaladığınızdan ve sildiğinizden güvenilir olun.

Cilaya bir sünger, bez yada fırça batırın, ahşaba ince bir cila tabakası uygulayın ve tamamen kurumasını bekleyin. Fazlaca fazla sertliği ve çöküntüsü olan yüzeylere poliakriliği uygulamak için bir sünger ve pürüzsüz yüzeyler için bir fırça kullanın.

Akrilik boya

Balmumu kullanıyorsanız, tahtaya uygulamak için bir kağıt mendil kullanmak en iyisidir. İlk kat uygulanıp kuruduktan sonrasında aynı işlemi tekrarlayarak ahşaba bir kat daha uygulayın. Kaplama malzemesinin kuruması ortalama iki ila üç hafta sürer, ahşabın dokunuşuna kadar kuru görünebilir, sadece tamamen kuruması iki ila üç hafta sürer. Bundan sonrasında aleti kullanabilir yada üstüne bir şey koyabilirsiniz.

tavsiye: Nemli bir bölgede yaşıyorsanız tezgahınızı kurutmak için daha çok süre harcamalısınız.

Akrilik boya ile ahşap boyama deneyiminiz var ise yorumlar kısmından bizlerle paylaşın.Source bağlantı