Akrilik boya su geçirmez mi? Boyalı yüzeylerinizi koruyun


Bu gönderi bağlı kurum linkleri içerebilir. Onlar vasıtasıyla meydana getirilen satın alımlardan size hiç bir ek ücret ödemeden minik bir komisyon alabiliriz.

Akrilik boyanın son aşama süratli kurumasını elde eden bir pigment ve akrilik polimer karışımına sahiptirler. Bundan dolayı, birçok birey bu tür su bazlı boyayı seçmektedir, fiyatı da çoğu zaman fazlaca uygundur. Artık akrilik boyanın ivedi kuruduğunu biliyoruz fakat bu boya su geçirmez mi?

Akrilik boya su geçirmez mi?

Birazcık suya dayanıklı olabilse de, su geçirmez bir kaplama sağlamaz. Su geçirmez hale getirmek için akrilik boya üstüne bir kapatıcı uygulayın. Ek olarak, daha iyi sonuçlar elde etmek için boyadığınız yüzey türünün boyamadan ilkin hazırlanması gerekebilir.

Yağmur akrilik boyayı yıkar mı? Boya oldukca azca su geçirmez olduğu için ve su geçirmez olmadığından, yağmur onu ne olursa olsun mahvedecektir. Yüzeyi işlemden geçirmediyseniz ve boya hala ıslaksa, yağmur akrilik boyayı alıp götürebilir. Boya kuruduktan sonrasında birazcık su geçirmez hale gelir sadece nihayetinde soyulur ya da soyulur.

Su geçirmez akrilik boya

İşinizin muntazam yapıldığından ve uzun vakit dayandığından güvenilir olmak için birkaç kat vernik yürütmek en iyisidir.

Akrilik boya temelleri

Su bazlı akrilik polimer emülsiyon akrilik boyanın ivedi kurumasını sağlar. Su buharlaşarak boyanın kurumasını sağlar. Fakat akrilik boya meydana getiren nelerdir?

  • akrilik reçine: Bağlayıcı olarak da malum bu, pigmenti ayırır ve kuruduktan sonrasında pigmenti yüzeyde meblağ. Temelde her şeyi bir arada meblağ.
  • Pigment: Toz halinde olan ve işini yapması için bir şeye gereksinim duyan boyanızın rengi.
  • Su: Su, bağlayıcı ve pigment için sıvı bir baz oluşturur.

Suali aslına bakarsanız cevapladık, akrilik boya kuruduktan sonrasında su geçirmez mi? Peki ya ayakkabılarınızı cilalamayı planlıyorsanız? Aynı ilke geçerlidir, onları hava şartlarına karşı korumak için ayakkabılara cila ve parlaklık eklemeniz icap eder.

Akrilik boyanızın emprenye edilmesinin sebebi

Akrilik boya su geçirmez mi, yeniden hayır, sadece kuruduktan sonrasında su geçirmez mi? Nedeni akrilik boya su bazlıdır ve bu yüzden su ile kolayca seyreltilebilir. Su geçirmezlik sağlamazsanız mobilyalarınız, sanat eserleriniz ya da ayakkabılarınız tamamen mahvolabilir.

Akrilik boya gözenekli olduğundan eşyalar az az suyu emecek ve nihayetinde boya çatlayacak ya da soyulacak, eşyanız zarar görecektir.

su geçirmez akrilik boya mühürleyen

Akrilik boya kullanırken tuvalinizi su geçirmez hale getirin

muhtelif olsun tuval boyutları ve bunların bir çok aslına bakarsanız hazır. Sadece, tuvaliniz astarlanmamışsa, bir alçı astarı. Uygulayın ve kurumaya bırakın. Hemen sonra resminizi kurmak için akrilik boya kullanabilirsiniz.

Hemen sonra sanatınızı bir UV koruma ürünü püskürterek koruyabilirsiniz. Mesela, parçanızı güneş ışığının bozulmasına karşı korumuş olan Krylon UV Kuvvetli Saydam Kaplama kullanabilirsiniz. Devam etmeden ilkin kurumaya bırakın. Hemen sonra bütün tuvali korumak için birkaç kat dış mekan poliüretanı uygulayabilirsiniz.

Su geçirmez akrilik boya

Her tarafa uygulayın ve başka bir kat uygulamadan ilkin kurumasını bekleyin. İşte karşınızda, dışarıya ya da içeriye asmak için su geçirmez bir kanvas.

Cam üstüne su tutmaz akrilik boya

Camı boyadıktan sonrasında minimum 24 saat kurumaya bırakın. Arkasından rengi şöyle düzeltebilirsiniz:

Fırında

Boyalı cam nesnenizi soğuk bir fırına koyun, peşinden fırını 350°F’ye (ortalama 180°C) yükseltin. Fırın ısınırken cam da kırılmaması için az az ısınacaktır. Sıcaklığa ulaşıldığında, akrilik cam için 30 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlayın ya da Boya rengi.

Bir cam ortamı ile karıştırılmış akrilik boya için 45 dakika yapın. Talimatlar için ürün etiketine bakmanız icap ettiğini ihmal etmeyin.

Cam üzerine akrilik boya

Zaman dolduğunda fırını kapatın ve fırından çıkarmadan ilkin her şeyin soğumaya bırakın. Herhangi bir dumanın çıkması için egzoz fanını çalıştırabilir ve fırın kapağını açabilirsiniz. Her şey soğuduğunda, 72 saat daha bekleyin ve peşinden cam öğenizi kullanmadan ilkin hafif elde sudan geçirin.

Hava kurutma ve öteki yöntemler

Rengi sabitlemenin bir başka yöntemi de 21 gün süresince havayla kurutmaktır. Fırına sığmayacak kadar büyük bir eşyanız var ise, bir saç kurutma makinesi alıp kısık alevde ortalama iki santim uzakta tutabilirsiniz. Boyalı öğeyi kuruması için güneşe de koyabilirsiniz.

Metaller üstünde su tutmaz akrilik boya

Akrilik boyalar en iyi pürüzsüz yüzeylere yapışır, bu yüzden metal boyamak için mükemmel bir yüzeydir. Metal lamba altlıkları, kapı kolları ya da fotoğraf çerçeveleri şeklinde muhtelif nesneleri boyayabilirsiniz.

Boya yürütmek için lüzumlu araçlar

Boya yürütmek mevzubahis olduğunda, hakkaten önerilen muayyen bir çalgı yoktur. Bununla beraber, vernik yürütmek için bir köpük fırçasının en iyi kararı verdiğini görebilirsiniz. Köpük boyayı muhteşem bir halde emer ve boyayı eşit biçimde uygular. Ek olarak, cilayı eşit biçimde uyguladığınızdan güvenilir olun ve muayyen bir alanda oldukca uzun vakit beklememeye çalışın.

Boyama yaparken boyanıza rötuş yapmamaya çalışın, işiniz bittiğinde her yerinde parmak izi olmasını istemezsiniz. Yüzeyi hasardan korumak için boyamaya başlamadan ilkin çevredeki alanı da boyayın.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz