Airbrush temizliği – Müsait temizlik için kıymetli ipuçları


Airbrush tabancası, birbiriyle tam olarak eşleşen değişik parçalardan oluşan son aşama duyarlı bir alettir. Airbrush’ınızı olası olmasıyla birlikte uzun vakit kullanabilmeniz için, dikkatli bakım ve tertipli temizlik şarttır. Doğru temizlik ile jetin daima iyi durumda olmasını ve airbrushınızın keyfini uzun vakit çıkarmanızı sağlarsınız.

Airbrush tabancanızı her kullanımdan sonrasında temizlemelisiniz. En azından işten daha uzun molalar verirseniz. Tam temizlik için, airbrush tabancası münferit parçalarına demonte edilmeli ve bütün boya kalıntıları dikkatli bir halde çıkarılmalıdır.

İki emek harcama arasındaki renk değişimi için tabancayı su yahut temizlik maddesi ile durulayabilirsiniz. Bu, renkleri değiştirirken istenmeyen renk karışmasını önler. Yeni boyayı dökmeden ilkin, su yahut temizleyicinin tamamen sıkıldığından güvenilir olun. Aksi takdirde yeni renk fazlaca fazla seyrelecektir.

Pistolenizi muntazam bir halde iyi mi temizleyeceğinize ait temel bilgiler

Airbrush’ınızın kapsamlı bir halde temizlenmesi için aşağıdaki gereçlere ihtiyacınız vardır:

 • Pistole tabancasını deşifre etmek için alet
 • Airbrush temizleyici ve/yahut su
 • Pamuk ped
 • Mutfak rulosu, kağıt mendil yahut öteki malzemeler
 • Değişik boyutlarda Airbrush temizleme fırçaları
 • boya fırçası
 • meme temizleme iğnesi
 • Hokkayı temizlemek için gereçler
Vallejo airbrush temizleyici
 • Varlıklı airbrush temizleyici, içerik: 200 ml
 • Havalı tabancaları temizlemek için ülkü
 • Kullanıma hazır – direkt şişeden kullanılabilir

Amazon’da görün

ABESTAIR 4 SET airbrush temizleme tabancası
 • Muhtelif püskürtme tabancalarına uyar
 • 4 temizleme fırçası, 4 temizleme iğnesi, rayba, airbrush temizleme kabı ve airbrush temizleyici
 • Etraf dostu bir temizleme yöntemi

Amazon’da görün

Ilkin boya kabını boşaltın. Kalan boyayı kapaklı ufak bir kapta saklayabilirsiniz. Sonrasında boya kabına birazcık su dökebilir ve boya kalıntısını mutfak rulosu yahut pamuklu çubukla çözebilirsiniz. Öteki bir çözüm ise boya haznesini fırça ile temizlemektir. Boya kabındaki su dökülmelidir ve nozülden püskürtülmemelidir, bundan dolayı boya artıkları memeyi tıkayabilir.

ev yapımı airbrush tiner

İlk kaba temizlikten sonrasında, boya kabına birkaç damla airbrush temizleyici yahut su koyabilir ve arkasından her şeyi nozülden püskürtebilirsiniz. Fıçıdaki boyanın ne süre bittiğini görmek için beyaz mutfak kağıdını arka plan olarak kullanabilirsiniz.

Mürekkep ortamına bağlı olarak, mürekkep kalıntısını sökmek için su kafi olmayabilir. Airbrush temizleyiciniz yoksa alkol/izopropanol yahut cam temizleyici kullanabilirsiniz. Bu sıvılar renkliyse, su püskürtün. En son, kanalda artık rutubet kalmayacak halde havanın namludan geçişine izin verin.

Pistole temizliği: adım adım talimatlar

Temizlemeden ilkin akılda tutulması ihtiyaç duyulan birtakım ipuçları:

 • Boya kanalını hakikaten serbestçe püskürtmek için kompresör basıncını ortalama 4 bar olarak ayarlamanız icap eder.
 • Airbrush temizleyici kullanmak sağlığınıza zararı olan olabilecek dumanlar oluşturur. Bu yüzden, airbrush yaparken devamlı bir teneffüs aleti kullanın.

Airbrush tabancasının sökülmesi

Renk kanalı renk kalıntılarından arındırıldığında, bir bir bileşenleri temizleyebilirsiniz. Temizliğe başlamadan ilkin, tabancanın parçalarına zarar vermeden iyi mi demonte edileceği ile alakalı kullanım kılavuzuna bakınız.

Alet gerekiyorsa, bunlar çoğu zaman airbrush tabancasına dahildir. Alet kullanmadan demonte edebileceğiniz airbrush modelleri de bulunmaktadır.

Ufak parçalar kolayca kaybolur ve yenilerini bulmak o denli rahat değildir. Bu yüzden, paraları kaybetmemek için bir kapta toplamanızı öneririz.

Normalde airbrush tabancasının demontajı iğnenin çıkarılmasıyla adım atar. Tabancanın içinin lüzumsuz yere kirlenmesini önlemek için iğneyi ileri doğru çekmelisiniz. Arkasından meme ve hava başlığı çıkarılır. Memenin tapası yoksa, hususi bir aletle çıkarmanız icap eder. En son boya kabı, denetim kolu ve iğne aynası vardır.

Sonrasında değişik parçaları pamuklu çubuk, airbrush temizleyici, bez ve ince fırçalarla temizleyebilirsiniz. Oldukça sert bastırırsanız süratli bir halde hasar göreceğinden, parçaları dikkatli bir halde taşıyın. Ek olarak inatçı boya kabuklarını çıkarmak için metal parçaları bir temizleyiciye batırabilirsiniz.

iğneyi temizle

İğneyi temizlemek için, bir bezin üstüne birazcık airbrush temizleme sıvısı dökebilir, iğneyi kaldırabilir ve arkasından boya kalıntısı çıkana kadar hafifçe bir ileri geri döndürme hareketiyle kumaştan çekebilirsiniz. İğneyi hiç ileri geri temizlememelisiniz, aksi takdirde kendinizi yaralayabilir ve iğneye zarar verebilirsiniz.

Airbrush Temizleyici

Airbrush memesini temizleme

Nozülün içeriden temizlenmesi en iyi nozül temizleme iğnesi yahut fazlaca ince bir fırça ile yapılır. Aynı zamanda, memenin hasar görmemesini sağlamak bilhassa önemlidir.

Püskürtme ucunu, mürekkep çeşmesini ve hava başlığını paklayın

Kafadaki havayı temizlemek için, birazcık airbrush temizleyici ile nemlendirilmiş bir pamuklu çubuk kullanmanızı tavsiye ederiz. Renk kanalını temizlemenin en rahat yolu, çoğu zaman bir temizleme setinde bulabileceğiniz ince bir fırça kullanmaktır. Bütün contaların işlevselliğini korumak için boya kalıntılarını da dikkatli bir halde çıkarmanız icap eder.

İğne aynasının, silah gövdesinin ve boya kabının temizlenmesi

Boya kutusunun bir kağıt havlu ve birazcık airbrush temizleyici ile temizlenmesi kolaydır. Bunun için fazlaca küçükse pamuklu çubuk da kullanabilirsiniz. Namlunun peşinde bulunan iğne kanalı bir fırça ile temizlenebilir. Temizleme, iğne aynasını tamamen sökmeden de çalışır.

Pistole tabancasını yine monte edin

Ilkin iğne aynasını, mürekkep kutusunu ve denetim kolunu gövdeye yine monte edin ve iğneyi ileri geri kaydırın. İğneyi arkadan öne doğru sokmamaya dikkat edin, aksi şekilde bükülebilir.

İğneyi, mandrenin ardından çıkana kadar gövdeden geçirin. İğneyi boya kabından yeniden görebildiğiniz anda en müsait halde yerleştirilmiştir ve memeyi monte edebilirsiniz. Meme yukarı kalktıktan sonrasında, memenin ucunu görene kadar iğneyi ileri doğru itin. En son, tabancanın gövdesini sökün.

havalı tüfek bakımı

Pistole tabancası demonte edildikten sonrasında contaları ve dişleri araştırma fırsatını yakalayabilirsiniz. Bu, airbrush tabancasının muntazam emek harcaması için önemlidir. Bu, airbrushınızın daima en müsait püskürtme modeline haiz olması ve kullanımının eğlenceli olması için önemlidir.

temiz airbrush

Ipuçları ve Püf noktaları

Bir temizlik kiti kullanma

Temizliği sizin için kolaylaştırmak için piyasada ucuz ve kullanışlı airbrush temizleme kitleri bulunmaktadır. Size temizlik için lüzumlu bütün ekipmanı, kısaca bir temizleyiciyi, muhtelif fırçaları, gizleme kaplarını ve öteki takıları sağlarlar.

Hususi airbrush temizleyici en iyi kararı verir, sadece onu ev tipi temizleyicilerle değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Pahalı temizleyici yerine, mesela düzgüsel bir pencere temizleyicisi de kullanabilirsiniz. Temizleme fırçaları diş fırçalarıyla değiştirilebilir, sadece bunlar çoğu zaman fazlaca kısadır. Temizleme fırçaları birazcık daha uzundur ve bu yüzden iğne kanalını tamamen temizleyebilir.

Temizleyici olarak çözücüler

Genel hatlarıyla, solvent kullanırken daima dikkatli olmalısınız, bundan dolayı bütün airbrushlar bu işleme hoşgörü göstermez. Hakikaten solvente dayanıklı contalar bile fazlaca sık kullanıldıklarında zarar görebilir.

Aseton öneri edilmez. Boya kalıntılarını fazlaca müessir bir halde çözmesine karşın, airbrush tabancasının duyarlı kauçuk contalarına hızla saldırır. Ayrıca, aseton nispeten zehirlidir ve ince sprey sisi hiç solunmamalıdır.

Airbrush temizleme

Temizlik için ultrasonik banyo kullanın

Ultrasonik banyo, airbrush tabancasının değişik parçalarını temizlemek için idealdir. Bu tedavi bir tek birkaç dakika devam eder ve fazlaca etkilidir. Ek olarak ultrasonik banyo ile temizlik, ince parçalara zarar verme riskini azaltır.

Vardığımız netice

Kalıcı olarak güzel bir püskürtme deseni elde etmek için airbrush tabancasının doğru halde temizlenmesi mutlaka gereklidir. Muhtelif adımlar fazlaca iş benzer biçimde görünebilir, sadece birazcık pratikle iş birkaç dakika içerisinde yapılabilir. Pistolenizi ne kadar sık ​​temizlerseniz, aslolan temizleme işlemi o denli azca süre alır.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz