Airbrush Stencils – Airbrush şablonlarını kullanın ve kendinizinkini yaratın [Guide]


Bu gönderi bağlı kurum linkleri içerebilir. Onlar vasıtasıyla meydana getirilen satın alımlardan size hiç bir ek ücret ödemeden minik bir komisyon alabiliriz.

Airbrush tekniği, oldukca muhtelif yüzeylerde gerçeğe yakın sanat eserlerini canlandırmayı olası kılar. Bilhassa, ince renk gradyanları ve gölgeler, bir airbrush tabancasıyla kolayca uygulanabilir. Sadece, net çizgiler ve konturlar yerleştirmek fazlaca zor olsa gerek. Pistole sanatçısı çoğu zaman bu gaye için geleneksel bir fırça kullanır. Fakat zorunda değilsin! Bu probleminin çözümü: airbrush şablonları. Pistole tabancasıyla düz çizgiler ve keskin kenarlar çizmenize imkan tanırlar.

Airbrush şablonları nedir?

Ustalaşmış bir airbrush şablonu, yüksek kaliteli saydam filmden kaynaklanır. Şablonları yüzeye yerleştirirken, şablonlarla çalışmanın tek yolu bu olduğu için, arka plan görünür kalmalıdır. İyi airbrush şablonları temizleyici ile tamamen temizlenebilir ve yeniden kullanılabilir. İki tür airbrush şablonu vardır:

Bireysel tasavvur şablonları / şablon setleri

Şablon setinde de bulunan bir tasavvur şablonu kullanılarak eksiksiz bir tasavvur herhangi bir yüzeye kolayca uygulanabilir.

Şablon setleri çoğu zaman takip etmesi rahat adım adım talimatlarla beraber gelir. Bu, şablon parçalarının yerleştirilme sırasını detaylı bir şekilde açıklar. Ayrıca, sanat eserinin renk tasarımıyla alakalı çoğu zaman öneriler vardır.

Bundan dolayı bir tasavvur şablonuyla çalışmak fazlaca kolaydır ve aşağıdaki adımlara ayrılmıştır:

 1. Gerekirse arka planınızı boyayın
 2. İlk şablon parçasını talimatlara nazaran yerleştirin
 3. Doğranan alanlara tavsiye edilen boyayı püskürtün
 4. Şablonu kaldır
 5. Bir sonraki kalıbın konumlandırılması – üstüne püskürtün – kalıbı çıkarın vb.

Bu muamele, bütün şablon parçaları yerleştirilene ve emek harcama tamamlanana kadar gerçekleştirilir.

Airbrush Şablonları

Tasavvur şablonlarını kullanmanın tek zorluğu, onları doğru halde konumlandırmaktır. Bu zorluğu kolaylaştırmak için, şablonlar saydam malzemeden yapılır, böylece esasen orada olan tablo devamlı görünür olur ve şablon için doğru yer kolayca bulunabilir.

Akılda tutulması ihtiyaç duyulan bir nokta var: Bir bir şablonların uygulanması içinde, evvelinde püskürtülmüş olan boyanın kuruması icap eder. Aksi takdirde, bir sonraki şablon boyayı hala ıslakken lekeleyecektir.

Desen, efekt ya da kontur kalıpları

Desen ve anahat şablonları yalnızca tek şekiller, çizgiler ya da desenler ihtiva eder. Bu şablonlar nesnenin herhangi bir yerinde kullanılabilir. Bu, sanatçıya oldukca daha geniş bir kullanım alanı bırakır.

Bu destek şablonları kullanmak oldukca basittir. Sanat eserinin sanatçı tarafınca özgürce seçilen bir parçası üstüne yerleştirilirler. Kalan boş alanlara artık airbrush tabancası ve arzu ettiğiniz herhangi bir renk püskürtülebilir.

Bir renk gradyanı kurmak ya da daha kuvvetli, daha opak bir tasavvur püskürtmek isteyip vazgeçtiğinize bağlı olarak, ya hafifçe bir sprey yeterlidir veya parçaya daha yoğun bir halde muamele yapılmalıdır.

Airbrush şablonları ne için kullanılabilir?

Airbrush şablonları oldukca muhtelif uygulamalar için kullanılır.

Tasavvur şablonları yaygın olarak şu alanlarda kullanılır:

 • tırnak tasarımı
 • vücut boyası
 • yüz boyama
 • airbrush dövmeleri
 • Şekil
 • Tiyatro ve film maskeleri
 • duvar tasarımı
 • hususi boyama

Airbrush tekniğinin kullanıldığı bütün alanlarda kontur ve desen şablonları şeklinde destek şablonlar kullanılmaktadır. Mesela şu alanlarda:

 • modelleme
 • çizimler
 • hususi boyama
 • Tekstil Tasarımı
 • makyaj malzemeleri

Airbrush şablonları

Şablonların artıları ve eksileri

Avantajlar

 • Şablonlar, rengin konturlar süresince akmasını ve ek olarak boya sıçramasını önler. Bu, airbrush kullanıcısının şablonlar kullanarak açıkça tanımlanmış çizgiler ve kenarlar oluşturmasına imkan tanır.
 • Yalnızca bir airbrush ile elde edilmesi zorluk derecesi yüksek hususi efektleri ve desenleri kolayca kurmak için bir şablon da kullanılabilir.
 • Ayrıca, karmaşa sanat eserleri, tasavvur şablonları ile nispeten rahat bir halde üretilebilir. Özgür elle çizilmiş bu projeler, büyük bir sanatla alakalı kabiliyet gerektirecektir.

Dezavantajları

 • Şablonlar yüzeye iyi yapışmalıdır, aksi takdirde amaçlarına hizmet etmezler. Boya, gevşek şablonların altından akarak bulanık çizgiler ve kenarlara niçin olabilir.
 • Şablondaki eski boya artıkları, yeniden püskürtme esnasında çıkabilir ve mevcut projeyi mahvedebilir. Bundan dolayı şablonlar devamlı pak tutulmalıdır
 • Hala kaygan olan boya üstüne şablonlar yerleştirilirse, şablon daha ilkin boyanmış motifi lekeleyecek ve kullanılamaz hale getirecektir. Şablonlar uygulanmadan ilkin, alttaki boya kuru olmalıdır.

İlk bakışta, bilhassa tasavvur şablonları ya da şablon setleri sınırı olan kullanım şeklinde görünmektedir. Bundan dolayı, birkaç özdeş proje kurmak birazcık bunaltıcı görünebilir. Sadece şablon setiyle yaratıcı olabilirsiniz. renk kombinasyonları tamamlayın, ayrı şablon parçalarını yeni motifler halinde birleştirin ya da birkaç şablon setini birbiriyle birleştirin.

Airbrush şablonları satın alırken bu dikkate alınmalıdır.

Uzun zaman keyifle kullanacağınız ve amacına tam olarak hizmet eden yüksek kaliteli şablonlar ince ve esnektir. Bu, oldukca muhtelif alt tabakalara sıkıca oturmalarının ve istenmeyen renk gradyanlarını önlemelerinin tek yoludur.

Eski boyanın yeni bir projeye bulaşmasını önlemek için şablonların temizlenmesi rahat olmalıdır. Kullanılan boyalara nazaran solvente dayanıklı olması bile gerekebilir.

Pistole Şablonu

Kullanım için püf noktaları ve ipuçları

 • Şablonlarla emek vermeden ilkin, arka planın buna nazaran tasarlanması icap eder. Sadece o halde alakalı şablonlar uygulanır. Genel resmi oluşturana kadar teker teker kullanılabilirler ya da bireysel vurgular, vurgular ya da desenler kurmak için kullanılabilirler.
 • Gevşek şablonlar devamlı alt tabakaya iyi yapışmalıdır. Aksi takdirde, airbrush tabancasından gelen hava basıncı şablonun titremeye başlamasına ve şablonun dibine püskürmesine niçin olabilir.
 • Metallerde bu amaçla mıknatıslarla çalışabilirsiniz. Bilhassa neodimyum mıknatıslar öneri edilir. Minimal boyutta yüksek çekiciliğe sahiptirler.
 • Öteki yüzeylerde şablonlar en iyi halde maskeleme bandı ile sabitlenir.
 • Efekt şablonlarında odak ne olursa olsun net kenarlarda değil, efektin kendisinde olduğu için, şablonları elinizle yüzeyde tutmanız mantıklıdır. Şu demek oluyor ki doğal ki sprey elden geliyor. Bundan dolayı, şablonları tutarken eldiven giymelisiniz.

temizleme şablonları

Airbrush şablonları kullanım esnasında boya sisi ile kaplanır. İş bittikten sonrasında, airbrush tabancası kadar iyice temizlenmelidirler.Aksi takdirde eski boya kalıntıları, bir sonraki püskürtme işlemi esnasında yeni projeyi mahvedebilir.

Pistole tabancasını temizlemek için su, airbrush temizleyici ya da cam temizleyici kullanın. İnatçı kirlerde ya da boya uygulamasından sonrasında solvent kullanması gerekebilir. Şablonlarınızın bu şekilde bir tedavi için müsait olduğu için güvenli olun.

Kendi airbrush şablonlarınızı yapın

bayağı şablonlar

Airbrush şablonları, akla gelebilecek bütün desen, biçim ve tasarımlarda uzman mağazalarda mevcuttur. Kendiniz yaratıcı olmak istiyorsanız, kendi şablonlarınızı da kesebilirsiniz.

Bayağı şekiller ve konturlar için, şablon malzemesi olarak kağıt, karton, havuz astarı ya da streç film tamamen yeterlidir. Tasavvur araç-gereç üstüne çizilir ve peşinden kesilir.

Aynı zamanda, bu malzemelerden ev yapımı bir airbrush şablonuyla bilhassa ince ve detaylı desenler oluşturulamaz. Bunun sebebi basitçe, makasla yeterince duyarlı kesim yapamamanızdır. Ayrıca, örnek olarak karton yüzeyde iyi durmaz ve bundan dolayı kenarlarda keskin bir kontur yerine hafifçe bir boya sisi görünür.

Şablon folyosundan yapılma şablonlar

Öyleyse şablonlarınızı şablon folyosundan yapsanız iyi olur. Bu hususi şablon folyo, uzman mağazalarda değişik boyutlarda tabakalar halinde mevcuttur. Ek olarak, onu yapmak için bir kesme matına ve bir kesiciye ya da neştere ihtiyacınız olacak.

Tasavvur fikrinizi yazdırın ya da kağıda çizin. Bunu kesme matına takının. Bunun üstüne yeterince büyük bir şablon folyo tabakası serilir. Bu tarz şeyleri da düzeltmeyi ihmal etmeyin. Tasavvur artık bir neşter ya da kesici ile folyodan kesilebilir. Bu sayede kendi oldukca ince desenlerinizi ve tasarımlarınızı da oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, şablon filmi piyasada bulunan hazır şablonlarla aynı malzemeden yapıldığından, temizlenmesi kolaydır, yeniden kullanılabilir ve kullanım esnasında yüzeyde iyi durarak net kenarlar sağlar.

Jekki'nin 36 paket 6mil boş şablon sayfası
 • KENDİ KALIBINIZI YAPIN: Şablon sayfaları, ekonomik bir araç-gereç olan 6 mil/0,15 mm yüksek kaliteli, etraf dostu PET’ten yapılmıştır. İstediğiniz süre, arzu ettiğiniz yerde arzu ettiğiniz projeyi tasarlayabilirsiniz.
 • YÜKSEK ŞEFFAFLIK BOŞ KALIP MALZEMESİ: Makine kesimli boş şablon güzel bir halde kesilmiş, iyi yapılma ve oldukca sağlamdır. Her türlü deseni yapmak için idealdirler.
 • Yine kullanılabilir: Bu 6 mil kare boş şablon sayfalarının kesilmesi oldukca kolaydır ve kesme makinesi bıçaklarına zarar vermez. Ne olursa olsun yıkanabilir, yeniden kullanılabilir ve esnektirler.

Amazon’da görüntüle

Yazdırmak ve kesmek için şablonlar

Şablonlarla oldukca çalışanlar, çoğu zaman şablonların maliyetlerinden çekinirler. Bir çok 10 doların altında olduğu halde, birçok değişik tasavvur ve desen satın almak fazlaca pahalıya mal olabilir.

Bundan dolayı birçok airbrush uzmanı, airbrush şablonları için İnternette bulunabilen parasız şablonlar kullanır. İlgili internet sitelerinde yalnız yeni başlayanlar için airbrush şablonları değil, bununla beraber karmaşa tasarımlar ve efekt şablonlarını da ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Bu stencil şablonları, hususi bir stencil tasarlamak isteyen sadece tasarımı kendileri çizemeyenlere de destek sunar. Matbu şablonlar sonrasında şablon folyosuna aktarılır ve müsait halde kesilir.

Süslü efektler için şablonlar

Birazcık öngörüyle, günlük nesnelerden en güzel airbrush desenleri oluşturulabilir. Olağan dışı desenler kurmak için sebze ağlarını, metal ağları ya da dantel kumaşları kontrol edin.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz