Airbrush Maskesi – Airbrush yaparken solunum aleti takmalı mısınız?


Bu gönderi bağlı kurum bağlantıları içerebilir. Onlar vasıtasıyla meydana getirilen satın alımlardan size hiçbir ek ücret ödemeden minik bir komisyon alabiliriz.

Bir airbrush kullandığınızda, solunabilecek boya püskürtüyorsunuz. Bu bizi bir airbrush maskesi yada solunum aleti takmanız gerekip gerekmediği sorusuna getiriyor. Airbrushing ve hangi tür airbrush maskesinin kullanılmasının en iyi olduğu hakkında daha çok informasyon edinmek için okumaya devam edin.

Airbrush yaparken niçin solunum aleti kullanmalısınız?

Boya atomize olduğunda, zehirli dumanlar havaya karışabileceğinden maske takmak önemlidir. Kullandığınız boya ile airbrush yaparken hususi olarak tasarlanmış bir airbrush maskesi yada solunum aleti kullanmalısınız. Maske, dumanın yada fazla boyanın solunmasını önler.

Değişik boya türleri vardır ve bazılarının kullanımı ötekilerden daha tehlikelidir. Bazıları su bazlı akrilik boyalar kullanıyor ve bu durumda bazıları uygun bir maske takmanın lüzumlu olmadığını söyleyebilir. Boya su bazlı olduğundan toksik olmadığı kabul edilir. Ne yazık ki, her boya ürününün kendi toksisite düzeyine haiz olması sebebiyle, tüm boyaların bir dereceye kadar toksik olduğu düşünülmelidir.

airbrush maskesi

Airbrush yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Airbrush’ınızı kullandığınızda, boyayı atomize edecek yada daha minik parçacıklara ayıracaktır. Bundan dolayı, airbrush yaparken iki şeyi aklınızda bulundurmanız gerekir:

aşırı püskürtme

Bu terim, bazı boya parçacıklarının istediğiniz yere ulaşamadığı anlamına gelir. Renk, hedeflemediğiniz yüzeylerde son aşama minik boya damlacıkları olarak görülebilir. Püskürtülmüş boyanın bir çok istediğiniz yerde biter, sadece bazı damlacıklar odak alanının haricinde kalır ve ek olarak havaya da salınır. Airbrush için uygun bir maske takmazsanız havadaki boya solunabilir. Bu, akciğerlere ve solunum sistemine zarar verebilir.

dumanlar

Boya ek olarak zehirli olabilecek dumanlar yayar. Satın alabileceğiniz çeşitli boyalar vardır ve bunların tümü zararı dokunan dumanlar üretebilir. bu Kullanabileceğiniz minimum zehirli boya su bazlı akrilik boyalardır.. Fazla duman yada zararı dokunan koku üretmezler. Öte taraftan, üretanlar şeklinde solvent bazlı boyalar yada Emaye Airbrush Renkleri, oldukça zararı dokunan ve zehirli dumanlar üretir. Bu dumanlar uzun solukta akciğerlere zarar verir.

Ne tür boya kullanacağınızı biliyorsanız, sizi hem aşırı püskürtmeden hem de zehirli dumanlardan sakınan bir airbrushing maskesi kullanmak iyi bir fikirdir. Ilk olarak akciğer korumasına odaklanıyoruz, sadece gözlerinizi korumak da önemlidir.

Ne Tür Airbrush Solunum Aleti Kullanmalısınız?

Su bazlı boyaların yanı sıra solvent bazlı boyalar kullanırken bir boyama maskesinin en iyi bulunduğunu görmüş olacaksınız. Filtre tipine bağlı olarak maskeler, içinden havanın akmış olduğu iki filtreden oluşur. Birinci katman havadaki partikülleri uzaklaştırır ve ikinci katman dumanı filtreler.

Airbrush yaparken emaye ve boyalarla çalışanlarınız, üretilen aşırı kuvvetli kokuları anlayacaktır. Solvent bazlı boyalarda bundan dolayı uygun bir airbrush maskesi yada boyacı maskesi takmak önemlidir.

İki kartuşlu 3M solunum maskeli yarım maske
  • Sızdırmazlık kenarı, yüze oldukca iyi oturan yüksek kaliteli silikon karışımlı malzemeden yapılmıştır ve yumuşak dokusu, rahat bir kullanım sağlar.
  • Minik maddelerin nüfuz etmesini önlemek için kapsamlı buğu önleyici sıçramalar.
  • Tekrardan kullanılabilir tasarım

Amazon’da görüntüle

Yalnızca su bazlı akrilik boyalarla çalışıyor olsanız bile, airbrush yaparken güvenli hareket etmek ve doğru solunum cihazını takmak en iyisidir. Su bazlı boyalar daha azca zehirli olsa da boyanın içinde solumamanız ihtiyaç duyulan maddeler var.

Airbrush solunum aleti seçerken nelere dikkat edilmelidir? Oldukca kolay, hem boya parçacıklarını hem de dumanı filtreleyen bir maske seçin.

Airbrush maskesi seçerken dikkate alınması ihtiyaç duyulan öteki faktörler:

  • Maskenin NIOSK onaylı olduğundan ve bilhassa sprey boyama için kullanılacağını belirttiğinden güvenilir olun.
  • Filtreleri değiştirmeniz gerekecek, bundan dolayı mahalli olarak popüler olan ve saygı duyulan bir şirket tarafınca üretilmiş bir maske satın almak en iyisidir.
  • Airbrush respiratörünün rahat bir halde oturması ve yüzü iyice kapatması gerekir.
  • Filtreleri maskeden ayrı olarak satın alabileceğinizden güvenilir olun, bu sebeple filtreleri değiştirmeniz gerekecek ve daha ucuz olacaktır.
  • Maske arıyorsanız, mevcut değişik ürünlerin incelemelerine göz atın. Maskeyi iyi mi kullandıklarını ve işe yarayıp yaramadığını görün.

Airbrush solunum cihazı

Airbrush maskesi haricinde ne kullanabilirsiniz?

Var sprey kabinleri Maske yerine kullanabilirsiniz. Kabinler, kapalı bir alanda belirli oranda atomize boyayı çıkarmak için tasarlanmıştır. Kabin ilk olarak aşırı püskürtmenin öteki öğelere bulaşmasını önlemek ve çevredeki havaya karışan püskürtme miktarını azaltmak için kullanılır.

Boyanın başka bir yere bulaşmasını istemediğiniz bir yere püskürtme yapıyorsanız, bir püskürtme botu işinize yarayabilir. Aşırı püskürtme mevzusunda hakikaten endişelenmiyorsanız, bir püskürtme kabini kullanmaya değmeyebilir.

Tavsiye edilmeyen bir airbrush maskesi takmamayı seçerseniz, bir boya kabini asla yoktan iyidir. Sadece boya kabini, tüm boya parçacıklarını filtrelemediği için maske yerine geçemez. Airbrush yaptığınız daima, tamamen güvende kalmak için uygun bir maske kullanmanız önerilir.

Nihayet

Airbrushing yaparken hatırlanması ihtiyaç duyulan en mühim şey uygun bir solunum aleti kullanmaktır. Bunun yapılmaması, solunan boya partikülleri ve dumanı sebebiyle yalnızca sıhhat problemlerine yol açacaktır. Rahat bir toz maskesi kullanmak sizi etkili bir halde korumaz. Kullanılan maske, bilhassa airbrush boyama için yapılmış olmalıdır.

Airbrushing için solunum cihazı

Airbrushing ile ilgili sorular ve cevaplar

Kapalı hava fırçalama, güvenli mi?

Evet, içeride airbrush yapabilirsiniz, yalnız kafi havalandırma olduğundan güvenilir olun. Boyaların bir çok su bazlı akriliktir ve solvent bazlı boyalardan daha güvenlidir, sadece havalandırma önemini korumaktadır.

Maskesiz dışarıya boya püskürtebilir misin?

Toksik solvent dumanları bir süre ortalıkta dolaşabileceğinden bu önerilmez. Bu zehirli parçacıklara ve dumanlara minik miktarlarda bile maruz kalmak sıhhat problemlerine niçin olabilir. Bu yüzden daima bir airbrush maskesi takının.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz