Ahşaptan su lekelerini çıkarmanın üç ergonomik ve rahat yolu


Ahşap mobilyalarınızda su lekelerinden meydana gelen beyaz halkalar sonsuza kadar sürmeyecek. Bu lekeleri aşağıdaki yollardan biriyle hafifletebilir yada çıkarabilirsiniz.

Ahşap mobilyalar güzeldir, sadece hasara karşı bağışık değildir. Ahşap mobilyaların güzelliğini korumak için daima iyi bakılması gerekir ve onu korumanın yollarından biri de bardak altlığı kullanmaktır.

Ahşap üstündeki su lekeleri beyaz daireler yada bulutlar olarak görülebilir. Açık renk, suyun hemen hemen ahşaba nüfuz etmediğini ve ahşabın yüzeyinde hapsolduğunu gösterir. (Bu, ahşabın koyu yada siyah olduğu ve onu yenilemeniz gerekeceği zamandır.)


Ahşap mobilyalarınızdan su lekelerini çıkarmak istiyorsanız okumaya devam edin. Bu yazıda bahsedilen şekilleri ilkin bir tahta parçası üstünde deneyin ve doğru olanı seçin.

Su lekelerini çıkarın

Su lekelerini çıkarmak için lüzumlu araçlar

  • ütü
  • mayonez sosu
  • vazelin
  • pamuk
  • saç kurutma makinesi
  • şömine külleri
  • beyaz diş macunu
Su lekelerini çıkarın

Yöntem 1: Su lekesini ütüyle çıkarın

Bu yöntem birçok lekenin çıkarılmasında etkilidir. Su lekesi birkaç gün yüzeyde kalırsa, ısısını kullanarak buharlaştırabilir ve çıkarabilirsiniz.

Ütünün içindeki suyu tamamen boşaltın ve açın. Ütüyü en düşük sıcaklığa ayarlayın. Su lekesinin üstüne temiz bir pamuklu bez yerleştirin ve ütüyü üstüne yerleştirin. Kir tamamen çıkana kadar bunu tekrarlayın.

Bu yöntemde ütü yerine saç kurutma makinesi de kullanabilirsiniz. Su lekesi tamamen kuruyana kadar bir saç kurutma makinesini lekenin üstünde ısıtın.

Su lekelerini çıkarın

İkinci yöntem: su lekelerini mayonezle çıkarın

İlk yöntemin kir üstünde fazla tesiri yoksa, lekeyi çıkarmak için mayonez kullanın. Mayonez ahşabın yüzeyine nüfuz eder ve nemi giderir.

Temiz bir bezi mayoneze batırın ve su lekesine uygulayın. İlk olarak, işe yaradığından güvenli olmak için lekenin minik bir bölümünde kontrol yapın.

Mayonezi birkaç saat yada gece süresince kir üstünde bırakın ve sos kurumuşsa işlemi tekrarlayın. Buzdolabında mayonez yoksa, bunun yerine Vazelin kullanın ve arkasından sosu temiz bir bezle silin.

İstenilen sonucu alamazsanız, sosa birazcık sigara yada soba külü ilave edin ve lekenin üstüne dökün. Mayonez, sigara külünün aşındırıcı özelliği ile birleştiğinde daha çok emiş gücüne haiz olacaktır.

Not: Su lekesi ahşabın üstünde birkaç ay kalırsa rutubet içermez ve yukarıdaki yöntemler de etkili olmaz. Bundan dolayı, aşağıdaki yöntemi kullanmak daha iyidir.

Su lekelerini çıkarın

Üçüncü yöntem: su lekesini beyaz diş macunu ile çıkarın

Yukarıdaki yöntemler işe yaramazsa yapabileceğiniz en iyi şey beyaz diş macunu kullanmaktır.

Temiz bir bezi diş macununa batırın ve suyu lekenin üstüne gezdirin. Ilkin lekenin en solgun kısımlarından adım atmak en iyisidir.

Diş macununa batırılmış dokuyu bir dakikadan daha kısa bir süre lekenin üstüne hafifçe sürtün. Lekeyi çıkarmak için kuvvetlice yada uzun süre fırçalamaya gerek kalmamıştır.

Yüzeye zarar vermemek için yalnız lekeli alana odaklanın; Zira diş macunu ahşabın son tabakasını kaldırabilir.

Bu yöntemler lekeyi tamamen çıkarmayabilir fakat bu yöntemler en azından lekeyi daha hafifçe hale getirerek lekenin daha azca fark edilmesini elde edecektir. Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri lekeyi çıkarmada etkili değilse, ahşabı zımparalayın ve tekrardan lekeleyin.Source bağlantı