Ahşap zemin: parke mi yoksa laminat mı?

Ahşap zeminlerin sunmuş olduğu ışık, ısı ve organik görünüm onları hem güzel hem de zamansız kılıyor, bu yüzden günümüzde evlerde bu kadar popüler. İster daha eski, daha geleneksel bir mülk, ister çağıl, daha yeni bir inşaat olsun, hem alıcılar hem de ev sahipleri evlerini bu güzel, esnek tarzda döşemeye heveslidir. Laminat ve sert ahşabın birçok tasarımı, türü ve kalitesi vardır, peki iyi mi seçersiniz? Ahşap zeminleriniz için laminat yada parke seçerken görünüm, dayanıklılık ve fiyatı göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin; her birinin uzun vadeli ve kısa vadeli faydalarını göz önünde bulundurarak.

Bakmak

Parke zeminler, beyaz, turuncu, kırmızı ve kahverenginin akla gelebilecek her tonu içinde değişen ahşabın rengi, tasarımı ve kaplamasıyla özelleştirilebilen güzel bir görünüme haizdir. Ahşabın organik rengi, daha geniş bir renk yelpazesinde mevcut olan boyalarla daha da geliştirilebilir. Kalasların tasarımı ahşabın türüne bağlı olabilir; tahtaların tamamen düğümsüz ve girdapsız olup olmadığı yada zıt renk bantlarıyla kaplı olup olmadığı. Parke zeminler yalnız görünüşleri için değil, bununla beraber öteki seçeneklere nazaran daha yumuşak ve daha sıcak olmaları, ayak altında iyi mi hissettirdikleri için de değerlidir. Bununla beraber iyi bir susturucu, boğuk ayak sesleri ve yankılardır.

Laminat zeminler, parke zeminler benzer biçimde neredeyse her görünüm, renk ve tasarımda son bir lekeye gerek kalmadan mevcuttur – sadece çoğu zaman o denli varlıklı ve sanat içerikli görünmezler. Sert ahşabın organik düğümleri ve bantları olmadan, laminat desenler, esasen bir görüntü olduklarından ve bu yüzden kimi zaman gerçek olmaktan uzak görünebildikleri için tekrarlanır. Laminat zeminler karo, mermer yada taş benzer biçimde öteki seçeneklerden fazlaca daha yumuşak ve daha sıcaktır, sadece kimi zaman gürültüyü yükseltip yankılayabilirler. Sadece, kaliteli bir ped seçmek destek olabilir.

Fiyat

Döşeme pahalı olabilir ve laminat ve sert ahşabın hakkaten değişik olduğu yer burasıdır. Parke zeminler hasat edilmiş ağaçlardan yapılır ve türün egzotik doğasına bağlı olarak satın alınması pahalı olabilir. Ahşabın kendisinin maliyeti, kesme ve planyalama, zımparalama, bitirme ve nakliye maliyeti, kurulumun maliyetinden ilkin hesaba katılmalıdır. Anında maliyet laminattan daha yüksek olsa da, evinizin tekrardan satış kıymetini hakkaten artırabilir.

Laminat zeminler ise, yüksek sıcaklıklarda birbirine preslenen ve arkasından sert ağaç deseniyle kaplanan kompozit ahşaptan yapılır. Zımparalama yada boyama gerektirmez ve sert ağaçtan fazlaca daha ucuza monte edilir. Laminat nispeten ucuz bir çözüm olmasına ve güzel görünmesine karşın evinize gerçek bir kıymet katmayacaktır.

dayanıklılık

Bilhassa evinizin yoğun trafiği olan alanlarındaki zemin kaplamaları fazlaca fazla aşınma ve yıpranmaya niçin olabilir. Ahşap zemininizin dayanıklılığı, bu alanların bakımına destek olacak ve senelerce iyi görünmesini elde edecektir.

Laminat preslenmiş ağaçtan yapıldığı için fazlaca dayanıklıdır, temizlemesi kolaydır ve sert ağaçtan çizilmelere, neme ve yıpranmaya karşı daha dirençlidir. Sadece hasar görmesi durumunda laminat parkenin tamiri o denli kolay değildir. Çizilmelere ve eziklere karşı daha dirençli olmasına karşın, laminat görüntüsü zarar görürse yırtılır ve altındaki elyaf levha ortaya çıkabilir – bu tür bir hasar hakkaten belirgindir ve ne yazık ki onu onarmak için fazlaca azca ümit vardır.

Sert ağaç çizilmeye daha yatkındır ve aşırı nemden zarar görebilir – trafiğin daha yoğun olduğu alanlarda aşınma ve yıpranma emareleri gösterecektir. Bununla beraber, çizikleri ve kusurları zımparalamak ve bir kir yada yağ ile bitirmek yeterince kolaydır, bu da evinizin geleceğine senelerce dayanacağı ve hakkaten iyi görüneceği anlamına gelir.

Bunları da sevebilirsiniz