Ahşap üstü akrilik boya – Ahşap üstü akrilik boya


Akrilik boyalar, ahşap dahil neredeyse her yüzeyde kullanılabilir. Akrilik boyaların artık en popüler renkler içinde yer almasının nedenlerinden biri de budur. Hem de, ahşap üstüne akrilik boya kullanırken, özellikleri de dikkate alınmalı ve boyama kararı için gereklilikler de bir rol oynamaktadır.

Akrilik boya ile ahşap üstüne boya

Akrilik boya artık yalnız sanatçılar tarafınca kullanılmıyor. Boya, muhtelif tatbik alanları için uygundur ve cam, beton, polistiren ve ahşap benzer biçimde neredeyse her yere uygulanabilir. Bu kılavuzda, akrilik boyanın ahşapta kullanım için niçin bu kadar müsait bulunduğunu ve nelere dikkat etmeniz icap ettiğini açıklıyoruz.

Ahşap ve akrilik boyalar beraber iyi masraf

Günümüzde trend doğala geri dönüyor, bu yüzden talep eder mobilya, açık oturum, iç tasavvur ya da ev inşaatı olsun, ahşap popüler bir malzemedir. Sadece hepimiz ahşabı özgün renginde tutmak istemez, bazıları değişik bir renkte ya da renkli bir desende olmasını tercih eder. Akrilik boya, aşağıdaki avantajlardan ötürü bunun için idealdir:

 • Boya ivedi kurur
 • Yüksek kapatıcılığa haizdir
 • Akrilik boya bulaşmaz
 • Ahşaba iyi yapışır

ahşap üzerine akrilik

Bu, ahşabı akrilik boya ile boyamayı bilhassa kolaylaştırır. İsteğinize bağlı olarak ahşabın tamamını boyayabileceğiniz benzer biçimde ahşabın üstüne desen ya da benzeri bir şey de boyayabilirsiniz. Basit bir tablo yerine ahşap bir tabloyu da duvarınıza asarak yaratıcı bir duvar tasarımı oluşturabilirsiniz. Bunun için sunta, blok ya da boyama tahtası uygundur. Çoğu zaman beyaz astarlı ya da beyaz pamuklu kumaşla kaplı olduğu için, boyama tahtasını hazırlamanız bile gerekmez.

Akrilik boya neyden yapılır?

Akrilik boya sıklıkla akrilik asit ya da akrilik emülsiyondan kaynaklanır. Bunlar sırası ile poliakrilik ve polimetakrilik ile su ve boyanın renklendirilmesinden görevli olan pigmentten kaynaklanır. Pigment, rengi daha kuvvetli icra eden ince bir tozdur. Akrilik boya üretimi için oldukca sayıda renkte renk pigmentleri bulunmaktadır. Boyadaki akrilik, boya ve suyu karıştırmanıza müsaade eden bir bağlayıcı rolü görür. Ek olarak iki bileşenli, su bazlı akrilik boyaların sergilediği özellikleri oluşturur.

ahşap üzerine boya

Ahşap üstüne akrilik boya iyi mi doğru biçimde kullanılır?

Aşağıdaki talimatlar size ahşabı akrilik boya ile iyi mi boyayacağınızı gösterecektir.

Ahşabın hazırlanması

Boyama yaparken ahşabın kuru olması önemlidir.

 1. pürüzlendirmek – Akrilik boya, pürüzsüz olanlar da dahil olmak suretiyle bütün yüzeylere iyi yapışırken, hafifçe pürüzlü ahşaba daha iyi yapışır. Bundan dolayı, oldukca pürüzsüzse ahşabı evvel pürüzlendirmeniz önerilir. Bunun için zımpara kağıdı kullanabilirsiniz. Boyamak arzu ettiğiniz alanın üstünden 2-3 defa geçirmeniz yeterlidir.
 1. Pak – Boyanın iyi tutunabilmesi için yüzeyin pak olması da önemlidir. Bilhassa daha ilkin zımpara ile ahşap üstünde emek harcama yaptıysanız, talaş, toz, leke ve hasım nemli bir bezle temizlemelisiniz.
 1. astarlama – Ahşap, boyayı oldukca fazla emen naturel bir malzemedir, bu yüzden ahşabı evvel astarlamalısınız. Aksi takdirde bu kadar yoğun bir renk kararı elde edemezsiniz. Aynısı ahşap üstündeki pürüzsüz yüzeyler için de geçerlidir: Bunlar da astarlanmalıdır, aksi takdirde boya emilir ya da yeterince tutunamaz.

Fondöteni uyguladıktan sonrasında tamamen kurumasını beklemelisiniz. Projeniz için bilhassa pürüzsüz bir yüzeye ihtiyacınız var ise, ahşabı evvel zımparalayabilir ve arkasından astarlayabilirsiniz.

Ahşap astarlandıktan ve astar kuruduktan daha sonra akrilik boya ya da akrilik vernik ile boyanabilir. Bu biçimde, budakları bile ince bir halde zımparalayabilir ve astarlayabilirsiniz.

akrilik boya ahşap

ahşap boyama

Astar kuruduktan sonrasında ahşabı akrilik boya ile boyayabilir ya da boyayabilirsiniz. Ek olarak, elde etmek arzu ettiğiniz sonuca bağlı olarak ahşabı kalınca ya da birkaç kat boyayabilirsiniz. Cam boyama da mümkündür. Bunun için akrilik boyayı bolca su ile karışmasını sağlayarak seyreltin ve arkasından oldukca ince bir halde uygulayın. Bu sayede ince, saydam boya tabakaları üretilebilir. Ek olarak değişik renkteki birden oldukca katmanı bir araya getirerek parlaklık ve derinlik yaratabilirsiniz. Bu teknik akrilik boyamada oldukca popülerdir ve ahşapta da güzel görünür.

Mühürlemek

Akrilik boya kuruduktan sonrasında sağlam ve su geçirmez bir film kaynaklanır. Bundan dolayı boyanın kendisi hem kendisi bununla beraber ahşap için koruma sağlar. Sadece birtakım durumlarda akrilik boyanın kapatılması öneri edilebilir. Ahşabınızı sır tekniği ile boyadıysanız ne olursa olsun mühürlemelisiniz. Sırlama esnasında yalnız oldukca ince bir boya tabakası uygulanır, bu yüzden daha azca korunur. Conta, boyayı hasardan korur. Renklerin hala yoğun bir halde görülebilmesi için saydam bir conta kura çekmek en iyisidir.

Ahşabı akrilik boya ile boyamanın püf noktaları

 • Ahşabı akrilik boya ile boyarken, ahşap ya tamamen pürüzsüz ve astarlanmış olmalı veya pürüzlendirilmiş olmalıdır.
 • Yalnız kuru olan ahşabı boyayın
 • Duvarlarınızı güzelleştirmek için ahşap üstüne fotoğraf yapmak dilerseniz blok, sunta ya da boyama tahtası kullanabilirsiniz.
 • Olası olan en yüksek renk haslığına haiz akrilik boyalar kullanın
 • Boyalı ahşap dış mekan kullanması için tasarlanmışsa, UV’ye dayanıklı boyalar kullanmalısınız.
 • Akrilik boya ahşap üstünde kolayca zarar görebilir, bu yüzden nesnenin ne olursa olsun mühürlenmesi icap eder.
 • Contanın saydam olduğu için güvenli olun
 • Sır hariç, boya olası olmasıyla birlikte kalınca uygulanmalıdır, şu sebeple bu durumda hasar ve hava koşullarına karşı daha iyi korunur. Sadece sonrasında bir dolgu macunu uygulayın.
 • Bütün yüzeyi (örnek olarak mobilya) akrilik boya ile boyamak daima lüzumlu değildir, ahşap üstüne daha ufak resimler ya da yalnızca bir bir boyanmış renkler bile oldukca güzel görünebilir.
 • Akrilik boya kuruduktan sonrasında üstüne bulaşmadan rötuş yapabilirsiniz.

ahşap üzerine akrilik boya

Akrilik boyalarla ahşap boyanırken nelere dikkat edilmelidir?

 • Akrilik boyalar iyi yapışır ve bulaşmaz
 • ivedi kururlar
 • Bir sızdırmazlık maddesi uygulamadan ilkin, boya tamamen kuru olmalıdır.
 • Akrilik boyaların opaklığı yüksektir, sadece ahşabı boyarken yeniden de olası olduğunca kalınca ve opak bir boya tabakası uygulamalısınız.
 • Yüzeyi astarlamak istiyorsanız, pürüzsüz olduğu için güvenli olmalısınız.
 • Yüzey astarlanmayacaksa ilkin zımpara ile pürüzlendirilmesi önerilir.

sıkça Sorulan Sorular

Akrilik boya ahşap üstüne su geçirmez mi?

Akrilik boyalar ve vernikler, plastik dispersiyonlara ya da naturel çözücülere dayalıdır. Akrilik boya yalnız ahşap üstüne akrilik tablolar için değil, figürler için de uygundur. Renk opak olarak uygulanabilir ve kuruduktan sonrasında dağılmaz. Akrilik boyalar çoğu zaman su ile seyreltilebilir. Sertleştikten sonrasında tamamen su geçirmez bir kaplama haline gelirler.

Akrilik boyalar suda çözünür mü?

Akrilik boyaların bir çok suda çözünen boyalardır, bu yüzden istenildiği benzer biçimde su ile seyreltilebilirler. Boyayı suyla karışmasını sağlayarak, gerekirse daha uzun bir kuruma süresi de sağlayabilirsiniz.Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz