Ahşap rutubet ölçer nedir? Higrometre çeşitleri ve özellikleri


Bina inşaatı, ahşap zemin döşeme, mobilya yapımı şeklinde çeşitli projeler yapıyorsanız ahşabın nemine dikkat etmeniz gerekir. Ahşap yapılarınızın daha dayanıklı olmasını istiyorsanız, doğru rutubet oranında ahşabı kullanmalısınız; Şu sebeple ahşabın rutubet içeriğine dikkat etmezseniz projelerinizi negatif etkileyebilir.

Rutubet ölçer türleri

Dolapların eğilmesi, ahşap zeminlerin çökmesi ve çıkıntı yapması, ahşap aletlerin bozulması, yiyecek masalarının eğilip bükülmesi vb. başlıca sebeplerden biri de kullanılan ahşabın uygun neme haiz olmamasıdır. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için ilk olarak ahşabı kurutmak ve bu işlem esnasında uygun bir rutubet ölçer kullanmak en doğrusudur. Bu aracın, bazıları fazlaca değişik özelliklere haiz olan değişik türleri vardır. Aslına bakarsak, bu aracın fazlaca yönlülüğü o denli büyüktür ki kimi zaman projeniz için doğru rutubet ölçeri seçmekte zorlanabilirsiniz. Bazı ahşap nemi ölçer türleri fazlaca hassastır ve kullanıcıya ahşabı ne vakit ve iyi mi kullanacakları mevzusunda akıllı kararlar verebilmeleri için doğru bir okuma sağlar. Bu yazımızda ahşap rutubet ölçer çeşitlerini öğrenmenize ve istediğiniz projeye nazaran en uygun seçeneği seçmenize destek olacağız.


elektrik nemi

Elektrikli rutubet ölçer, ahşabın elektriksel özelliklerini ölçerek dolaylı olarak ahşap parçalardaki rutubet miktarını ölçer. Bu higrometre, iğneli ve iğnesiz higrometre tiplerine ayrılmıştır.

otomatik rutubet ölçer

Ahşabın rutubet içinde ne olduğu çeşitli yöntemlerle ölçülebilir. Elektrikli higrometrelerin yaygınlaşmasından ilkin, nemi ölçmek için laboratuvar yöntemi en yaygın kullanılan yöntemdi. Doğruluk düzeyi en yüksek olan ahşap nemini ölçmek için kullanılan laboratuvar yönteminde, ilkin ağaç numunesinin ağırlığı ölçülür. Bu numune sonrasında 103 ± 3 C’deki etüvde 24 saat bekletilir ve yeniden tartılır. Son olarak, rutubet içinde ne olduğu denklemi kullanılarak ahşabın rutubet içinde ne olduğu hesaplanır.

Elektrikli higrometrelerin oluşturulması ile rutubet ölçüm işlemi otomatikman ve mümkün olan en kısa sürede gerçekleşir. Bu yüzden elektrikli higrometre, otomatik higrometre olarak da bilinir. Bu tip rutubet ölçer, ahşabın içindeki rutubet miktarını süratli ve doğru bir halde ölçer ve tek işlemde birkaç hesaplama yapar. Belleği kalıcıdır ve veriler bu hafıza kullanılarak kolayca depolanır, işlenir ve paylaşılır. Bu fazlaca amaçlı rutubet ölçerler, ahşabın yüzey ve iç nemini ölçme özelliğine haizdir ve piyasada hem iğneli hem de iğnesiz tiplerde mevcuttur.

otomatik nem ölçer

rutubet iğnesi

İğneli higrometreler ek olarak delici yada yıkıcı higrometreler olarak da bilinir. Bir iğneli rutubet ölçerin iki metal iğnesi vardır ve nemi ölçmek için ahşabın yüzeyine fizyolojik olarak nüfuz etmek gerekir. Bir iğneli higrometrenin emek verme şekli, elektriksel direnç teknolojisini kullanmasıdır. Bu tip rutubet ölçerin iki iğnesi yada pimi ahşaba sokulur ve pimler içinde bir elektrik akımı üretilir. Akım pimler içinde hareket ettiğinde direnç miktarı, ahşabın rutubet durumunu gösterir.

alenen

Su elektriği ilettiği için ahşap ne kadar ıslaksa akıma o denli azca direnç gösterir ve ne kadar kuruysa elektrik direnci o denli yüksektir. İğneli rutubet ölçerin doğruluğu, değişik ahşap türlerinin naturel kimyasal bileşimindeki değişikliklerden etkilenir. Ahşabın yoğunluğu elektrik akımını etkilemez; Sadece pimlerin yada alet iğnelerinin tahtaya doğru şekilde girmesini engelleyebilirler.

nem iğnesi

iğnesiz rutubet

İğnesiz tipte rutubet ölçerler, ahşabın yüzeyiyle temas halinde olan sadece gerçekte yüzeyi kırmayan, içine girmeyen yada yüzeye zarar vermeyen bir sensör pedi kullanır. Tipik olarak iğnesiz rutubet ölçerler, ahşabın nemini 0,6 ila 2 santimetre kalınlık aralığında ölçebilir. İğnesiz rutubet ölçerlerin emek verme şekli, elektromanyetik dalga teknolojisi ile ve ahşabın yüzeyine sensör pedleri yerleştirerek çalışmalarıdır.

Bu cihazda, belirli bir elektromanyetik frekanstaki elektrik dalgaları iletilir ve sensör plakasının altındaki alanda bir elektromanyetik alan üretilir. Elektromanyetik alanda sensör tarafınca gönderilen dalgalar, sensörün algılayabileceği geri dönüş dalgalarına niçin olur. Dalga hareketi verilerindeki değişim, rutubet yüzdesi ile direkt ilişkilidir ve doğru okumalar sağlar. Bu tür teknolojiyi kullanan higrometrelere “iğnesiz, tahribatsız higrometreler” denir; Şu sebeple ahşabı yok eden ve ahşap parçalara zarar vermeyen iğne içermemektedir.

iğnesiz nem

Taşınabilir ahşap rutubet ölçer

Manuel ayarlı ve dijital yada analog göstergeli portatif rutubet ölçer çeşitleri iğneli yada iğnesiz olarak mevcuttur. Bu tip higrometre, bir termometre ve ısı sensörü ile beraber bir LED ekrana, kablosuz bağlantı, bluetooth vb. şeklinde çeşitli kapasite ve özelliklere haiz bir bataryaya haizdir. Bağıl rutubet ve çiğlenme noktasını ölçebilen portatif higrometreler piyasada değişik tip, marka ve fiyatlarda mevcuttur. Bazı higrometre modellerinin doğruluğu ortalama %1’dir. Ek olarak bu aygıt nemi değişik vakit aralıklarında ölçer ve bir çok uygulama için uygundur. Rutubet ölçer, ahşabın rutubet içeriğini ölçmenin yanı sıra inşaat malzemeleri, alçıpan ve zeminlerin rutubet içeriğini ölçmek için de uygundur.

Taşınabilir higrometre

ultrasonik rutubet ölçer

Ahşap ve yapı malzemelerindeki rutubet içeriğini ölçmek için ve ahşap ürünlerin kalite kontrolü şeklinde uygulamalarda piyasada her tür el tipi rutubet ölçer mevcuttur. Sadece kullanılan yöntemlerin bir çok, probun ahşap yada çeşitli malzemelerle fizyolojik temasını gerektirir ve bu cihazların istenen nesnelerle fizyolojik teması, her tür rutubet ölçerin kullanımını sınırlar. Ek olarak, son zamanlarda, ahşap kurutma işlemi ve çeşitli projeler esnasında çevrimiçi dinamik değerlendirme ve araç-gereç nemi ölçümü için büyük bir talep var. Ultrasonik rutubet ölçerlerde ahşap nemini ölçmek ve değişik rutubet seviyelerinde sıcaklığı artırmanın etkilerini değerlendirmek için tahribatsız, temassız ultrasonik teknoloji kullanılmaktadır. Bu teknoloji, otomatik rutubet ölçerlerde ve odun kurutma ve sterilizasyon işlemlerinin dinamik kontrolü için kullanılabilir. Normal olarak bu cihazlarda ahşabın türü ve ahşabın boyutları ile ilgili kalibrasyon ve teknolojik sınırlamalara da dikkat etmelisiniz.

ultrasonik nem ölçer

En iyi ahşap rutubet ölçer markası

Çeşitli tip ve markalarda ahşap rutubet ölçerler üretilmekte ve pazarlanmaktadır. Higrometre almayı düşünüyorsanız piyasada bulunan marka ve modelleri araştırın ve kullanım amacını göz önünde bulundurarak en uygun seçeneği seçin. Mesela, UniT Ahşap Rutubet Ölçer model UT377A, ahşap, kağıt, kontrplak ve öteki ahşap ürünlerin rutubet içeriğini ölçmek için tasarlanmış bir dijital cihazdır. Bu makinede, ahşap malzemeler yoğunluğa nazaran dört kategoriye ayrılır ve ölçüm doğruluğunu sağlamak için ısı kompanzasyon algoritması kullanılır. Lazer Kaplamalı Ahşap Rutubet Ölçer, Marmonix Ahşap Rutubet Ölçer ve Testo Ahşap Rutubet Ölçer, bağıl nemi değişik miktarlarda ölçebilen, çeşitli modellerde piyasada bulunan öteki saygı duyulan markalardır.

Sıkça Sorulan Sorular

higrometre nedir?

Ahşabın elektriksel özelliklerini ölçerek, ahşap parçalardaki rutubet miktarını dolaylı olarak ölçen elektrikli bir cihazdır.

Kaç tip rutubet ölçer sınıflandırılır?

Elektrikli higrometreler genel olarak iğneli ve iğnesiz higrometreler olarak ikiye ayrılır.Source bağlantı