Ahşap mekanizma üstüne vitray emek vermesi


Vitray kelimesi başlarda cam yüzeyler üstüne fotoğraf yapmak için kullanılsa da son yıllarda ahşap üstüne fotoğraf yapma sanatına da vitray denilmektedir. Pek oldukca ahşap yüzey, birazcık yaratıcılıkla güzel ve cazibeli sanat eserlerine dönüştürülebilir. Bunun için mevzubahis ahşabın yüzeyinin müsait araç-gereç ve dokuya haiz olması icap eder ki boya iyi yapışsın. Ek olarak açılan resmin iyi bir tesir yaratması için doğru renk ve boyama tekniği kullanılmalıdır. Aşağıda vitray sanatı, bunu yapmak için lüzumlu aletler ile alakalı daha çok informasyon vereceğiz ve ek olarak ahşap üstüne vitray sanatını öğreteceğiz.


Ahşap üstüne vitray sanatı

vitray
vitray (desenli cam)

Cam üstüne fotoğraf yapma sanatına “vitrai” yahut “dekorasyonlu cam” denir. Vitray sanatı bin yıldan daha eskilere dayanmaktadır. MS 1150 ile 1550 yılları aralığında Avrupa’da vitray kullanması oldukca yaygındı. Vitray sanatı birçok kilisede, dini ve kamusal alanda, son zamanların meşhur kişilerinin evlerinde görülebilmektedir.

Vitray tarzında yaratılan sanat eserlerinin güzelliği ve şeffaflığı, bilhassa dini ortamlarda oldukca popülerdi. İncil’den ve azizlerin yaşamlarından tasarımlara haiz büyük pencereler, mukaddes alanı parlak renkli ışıklarla birleştirebilir ve zamana, güne ve mevsime bağlı olarak atmosferi değiştirebilir. İran’daki bu sanat birkaç yüz yıllıktır ve ülkemizdeki birçok zamanı eserde ve entresan yerde bu sanatı görebiliriz. Vitray sanatı günümüzde hala yaygın olarak kullanılmaktadır ve sanat eserlerinde ve ev dekorunda bol miktarda bulunabilir.

Son yıllarda ahşap ve ahşap objeler üstüne fotoğraf yapma sanatı, ahşap üstüne vitray olarak tanınmaktadır. Bu terimin kullanması yanlış olsa da günümüzde popüler hale gelmiştir. Bu yazıda size ahşap yüzeylerde yahut lafda “ahşap üstüne vitray” üstüne iyi mi boyanacağını öğreteceğiz. Boyama için ahşabı kullanmanın avantajlarından biri de müsait fiyatıdır. Ek olarak değişik boyut, biçim ve ebatlarda ahşap elde etmek mümkündür. Ahşabı boyamak için ilk olarak yüzeyini bu işe iyi bir halde hazırlamalısınız. Ahşabın yüzeyini iyi zımparalarsanız, muhteşem derecede pürüzsüz ve muntazam bir yüzeye haiz olacak ve boyanacaktır. Ahşap yüzeyinizde herhangi bir pürüz, çatlak yahut fazla doku ve budak var ise, boyanızın doğruluğu ve hassasiyeti azalabilir.

Vitray için lüzumlu çalgı ve gereçler

Ahşap üzerine vitray

Ahşap yüzeylerde guaş benzer biçimde selüloz bazlı boyalar kullanılabilir. Her türlü ahşap ve ahşap ürünleri boyamak mümkündür. MDF üstüne vitray, bu sanatı kullanmanın popüler bir yoludur. Yaratıcı insanoğlu, dondurma çubukları üstünde renkli sırlar benzer biçimde şekilleri de deneyebilirler. Birtakım insanoğlu ek olarak prefabrik tahtalar kullanır. Bu panolar, ahşap pano yapmak için ekstra süre yahut para harcamak istemeyen sanatçılar için mükemmel bir seçimdir. Hazır ahşap plakalar muhtelif ebat ve şekillerde gelir ve zanaat malzemeleri satan mağazalardan satın alınabilir. Unutulmaması ihtiyaç duyulan bir nokta, üreticilerin çoğu zaman kontrplak yahut MDF benzer biçimde ahşap ürünlerden laminat paneller yaptıklarıdır; O yüzden bu ahşap mamüller yerine naturel ahşap kullanmayı tercih ederseniz marangozlardan almanız daha doğru olacaktır.

Boyamadan ilkin ahşaba müsait bir astar icra etmek en iyisidir, böylece boya iyi yapışır ve ahşabın dokusuna nüfuz etmez. Ahşap doğru halde kesilmezse yahut yüzeyi muntazam halde parlatılmazsa zaman içinde eğilebilir ve bükülebilir ve hava, rutubet, ısı ve değişik ortamlardaki değişikliklere reaksiyon verebilir. Sanat eserinizin uzun vakit dayanmasını ve daha yüksek bir fiyata satmak istiyorsanız meşe, köknar, sedir ve ceviz benzer biçimde sert ağaçları kullanın.

Boyamadan ilkin müsait bir mastik kullanılırsa, renk ahşap tarafınca emilmez ve yeterince uzun vakit dayanır. Mastik, yüzey ile boya arasına koruyucu bir katman olarak sürülür ve su geçirmez hale getirir. Ek olarak ahşabın solmasını ve bozulma olmasını da engeller. Ek olarak mastik, ahşaba daha iyi yüzey yapışması sağlar, böylece boya daha iyi yapışır. Mastik tabakası kuruduktan sonrasında ahşaba guaj boyayı rahatça uygulayabilirsiniz.

Ahşap üstüne vitrayın aşamaları

Bu kısımda ufak ahşap dekoratif parçaların iyi mi boyanacağını öğreteceğiz. Paslandıktan sonrasında bu parçaları tavana yahut duvara asabilir yahut pencere pervazına yahut duvara yerleştirebilirsiniz.

  • Baz kat olarak bir kat beyaz boya ilave edin ve tamamen kurumasını bekleyin (mümkünse 24 saat).
  • Bir fırça kullanarak ahşabın yüzeyine birazcık mavi ilave edin.
  • Fırçalamadan mavimsi yeşilden bir miktar alıp mavinin dibine ilave edin. Ufak ileri-geri yatay darbeler kullanarak iki rengin fırçayla birleştiği yerde mavi ve yeşili karıştırın.
Ahşap üzerine vitray
  • Birazcık titanyum beyazı alın ve yeşilin dibine (fırçalamadan) ilave edin ve karıştırın.
  • Arkasından menekşe fırçayı sarıya batırıp üstteki aleni yeşilin dibine ilave edin (fırçalamadan).
  • Renklerin kuruması için 5 ila 7 dakika bekleyin.
Ahşap üzerine vitray
  • Ağaçları renklendirmek için siyah boya kullanın. Ağaçları direkt paralel yahut merkeze doğru ufak bir açıyla çizerek, görüşünüzün yerden gökyüzüne doğru olduğu izlenimini verebilirsiniz.
  • Hilal çizmek için, ayın dış bölümüne ulaşana kadar ufak dairesel bir nesne ile başlayın. Hilal şekli kurmak için nesneyi 1 santimetre’den fazla sağa hareket ettirin. Hilal ayını beyaz boya ile doldurun.
Ahşap üzerine vitray

Sıkça Sorulan Sorular

Vitray üstüne fotoğraf yapmak nelerdir?

Vitray üstüne fotoğraf yapma sanatı, cam üstüne fotoğraf yapmak anlama gelir.

Vitray ahşap üstüne iyi mi boyanır?

Vitra, kelimenin tam anlamıyla cam üstüne fotoğraf yapmak demektir; Fakat ahşap üstüne vitray denilen şey, ahşap yüzeyler üstüne fotoğraf yapma sanatı anlama gelir.Source bağlantı