Ahşap kumlama ve öğrenim

Ahşap, benzersiz özelliklere haiz inanılmaz bir malzemedir. Ahşabın birçok şeyde ve üründe yoğun olarak kullanılmasının sebebi budur. Sadece, uzun solukta birçok ahşap aletin bakım için para harcanması icap eder. Ahşap mamüllerin raf ömrünü artırmanın bir yolu da kumlama kullanmaktır. Ahşabın kumlanması, ahşabın yüzeyine güzel, cazibeli bir manzara vermek ve dayanıklılığını çoğaltmak için kullanılabilen, nispeten ekonomik bir yöntemdir. Aşağıda, ahşap kumlama yöntemini ve eğitimini açıklayacağız.

Kum ağacı nelerdir?

Ahşap üzerine kumlama

Kumlama işlemi, ağaç işleme endüstrisi de dahil olmak suretiyle muhtelif endüstrilerde birçok uygulamaya haizdir. Bu muamele, yüzeyleri ince katı parçacıklardan oluşan yüksek süratli bir spreyle temizler, şekillendirir ve pürüzsüzleştirir. Kumlamanın verimliliği, kumlama yönteminin ahşap yüzeyi temizlemede daha iyi bir performansa haiz olması haricinde, kumlamaya birazcık benzer. Köşeler ve ulaşılması zor bölgeler bile rahatlıkla kumlanabilir. Kapı, pencere şeklinde ahşap parçalar için kumlama yönteminin kullanılması fazlaca yaygındır. Kumlama tekniği boyalı ahşap dekoratif parçalar üstüne de yapılabilir. Kumlama işlemine düşük basınçla adım atmak en iyisidir. Ahşap nesneler ve üstü boya tabakası olan yüzeyler, üzerlerinde eski boya tabakaları kalmaması için hususi duyarlılık ve hassasiyetle zımparalanmalıdır.

Büyük parçaları ve yüzeyleri temizlemek için zımpara şeklinde manuel yöntemler kullanırsanız bu muamele uzun sürecektir. Kumlama makinesini kullanmak zamandan ve enerjiden tutum sağlayabilir. Tipik olarak, bu cihazlar dış mekan kumlama için kullanılır. Sadece emniyet ilkelerini gözeterek ev dekorasyonu ve ahşap eşyaları da zımparalayabilirsiniz. Kumlama, yalnızca müsait havalandırmanın olduğu yerlerde her tür tankta kullanılabilir; Zira oldukça fazla toz oluştururlar.

Birkaç değişik kumlama yöntemi vardır. Mesela ahşabın kumlanması tel fırça ile de yapılabilir. Taşlama makinesine çanak tel fırça takmak ve ahşabın yüzeyi üstünde sürüklemek yeterlidir. Teknik olarak bu muamele kumlama ile aynı olmamakla beraber ahşaba kum ve benzeri maddeler püskürtülerek yapılmaz. Sadece buna kumlama denir.

Bazı zamanlar sanat eseri kurmak ve ahşap üstünde hususi bir doku kurmak için kumlama kullanılır. Mesela, ahşabı ateşle zımparalamak, ahşap üstünde kabarık bir doku oluşturmanın bir yoludur. Bunu yapmak için ilkin ahşabın yüzeyini alevle yakmanız, peşinden yanmış kısımları kumlama ile temizlemeniz icap eder. Bu sayede ahşabın yüzeyinin temizlenmesinin yanı sıra güzelliği ve görünümü de arttırılmış olur.

Kumlama için lüzumlu aksesuarlar

Ahşap üzerine kumlama

Aşağıdaki araçlarla, birkaç adımda kumlama gerçekleştirebilirsiniz:

 • Ahşap kumlama makinesi
 • kompresör
 • hava fanı
 • Meme ya da kumlama tabancası
 • Kum ya da benzeri aşındırıcı madde ile dolu tank

Kumlama makinesinde tank kum ya da öteki aşındırıcı maddelerle yerleştirilerek kompresörün basınçlı havası kullanılarak kumlama işlemi gerçekleştirilir. Tazyik altında lüzumlu çapta nozullu bir hortum vesilesiyle istenilen yüzeye kum uygulanır. Çelik ve seramik nozulların iki modeli vardır, korozyona karşı daha dayanıklı olduğu ve netice olarak daha uzun ömürlü olacağı için seramik tipi daha oldukça öneri edilir.

Her koşulda kumlama emniyet ekipmanlarının kullanılmasını öneririz. Kumlama makinesinden çıkan parçacıklar saatte 600 kilometrenin üstündeki hızlara ulaşabilir, bundan dolayı çalışırken muhtelif iş eldivenleri, gözlükler, tulumlar, teneffüs cihazları ve kulak koruyucuları ile kendinizi koruyun. Ahşabın kumlanması yüksek gürültü kirliliğine ve oldukça fazla toza yol açar. Netice olarak, süreç başlamadan ilkin işyerinin iyi hazırlanması icap eder. En iyi metot, kumlama işlemini aleni havada ve cam şeklinde hassas malzemelerden uzakta yapmaktır. Aksi takdirde, kumu odanızda, garajınızda ya da atölyenizde kullanabilirsiniz. Bu bölgeler müsait havalandırmaya haiz olmalıdır.

Ahşap kumlama eğitimi

Ahşap üzerine kumlama

Aşağıda öğrettiğimiz metot, her tür ahşabı kumlamanın en yaygın yollarından biridir.

İlk adım: yüzey hazırlığı

Mobilya ya da ev eşyaları dahil olmak suretiyle herhangi bir yüzeyi kumlamak için, yüzeyi manuel olarak temizlemeli ve hazırlamalısınız. Örümcek ağları, yapışmış kalıntılar ve bütün yabancı cisimler yüzeyden uzaklaştırılmalıdır. Çevredeki alanı kum taneleri şeklinde aşındırıcı maddelerden korumayı ihmal etmeyin. Bu maddeler ekipmanınıza ciddi zararlar verebilir.

İkinci adım: kumlama işlemini başlatmaya hazırlanın

Bu bölüm, kılavuzun kapsamlı bir incelemesini (örn. HSE yönergeleri), ekipmanın doğru bağlantısının ve koruyucu kıyafet giyilip giyilmediğinin denetim edilmesini ihtiva eder. Kum ve nozulun, amacınıza ve kumlanacak yüzeye müsait boyutta olduğu için güvenilir olun.

Kullandığınız aşındırıcı ne kadar sertse, meme deliğinin çapı o denli büyük olmalıdır. Granit kum parçacıklarının tesiri, ahşap bir nesnenin görünümünü mühim seviyede değiştirebilir. Başlamadan ilkin, ne kadar kuvvetli bulunduğunu tahmin etmek için zımpara aletinizi bir tahta parçası üstünde kontrol edin.

Üçüncü adım: kum püskürtmeye başlayın

Tecrübe etme amaçlı kumlama sonucundan memnunsanız, ana yüzeyde çalışmaya başlayın. Memenin hareketi muntazam olmalıdır. Memeyi oldukça alçaltmayın ve 20 santimetre’den yüksek olmamalıdır. Çalışacağınız yüzey evvel zımparalanmış yüzeylerle örtüşmemelidir. Aksi takdirde, emek verme yüzeyi muntazam olmayacaktır. Ek olarak emek verme sonucunda karanlık ve oldukça koyu olmayan noktalar olmamalıdır; Bundan dolayı, bir sürü kumlama işlemini bitirdiğinizde, dikkatlice deneyin. Ahşap üstünde kir, boya ya da başka bir kirlilik izi bulunmadığından güvenilir olun. Aksi takdirde görünür nokta kalmayana kadar kum püskürtmeye devam edin.

Dördüncü adım: astarı kullanın

Kumlama işlemini bitirdikten sonrasında bütün yüzeyleri müsait bir astar ile kaplayın sadece bunu iyi mi yapacağınızı bilmiyorsanız boyamadan ilkin ahşap boyama yazısını okuyabilirsiniz. Ahşap yüzeyde öldürücü kullanılması, ahşap yüzeyi hava koşullarına ve güneşin UV ışınlarına karşı dayanıklı hale getirerek ömrünü ve dayanıklılığını arttırır.

Ahşabı kumlamanın avantajları

Ahşap üzerine kumlama

Kumlamanın birçok pozitif yanları vardır ve bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir:

 • Kumlama, oldukça pürüzsüz ve cazibeli ahşap benzeri bir yüzey verir ve daha parlak hale getirir.
 • Ahşap yüzeyindeki fazla kimyasalları, kiri ve lekeleri çıkarır.
 • Ahşabın gözeneklerinin kapanmasına yol açar.
 • Ahşabın yüzeyindeki çatlakları ve öteki kusurları doldurarak standardını arttırır.
 • Muhtelif aşındırıcı malzemeler kullanılabilir.
 • Kumlama, eski ahşap mobilyaları, ahşap çerçeveleri, bankları vb. restore etmek için kullanılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ahşap iyi mi kumlanır?

Ahşabı zımparalamanın değişik yolları vardır. Kumlama makinesi kullanmak, tel fırça kullanmak vb.

Kumlama ahşabı ile patina yapılabilir mi?

Ahşap yüzey muhtelif şekillerde patina yapmak için hazırlanmış olur ve düzleştirilir, bunlardan biri ahşap yüzeyin kumlanmasıdır.

Koltuk ahşabı iyi mi zımparalanır?

Bir kanepenin ahşabını kumlamak için ilkin tahta olmayan kısımlarını kaplamalı ve ondan sonra kumlama makinesi ile yüzeyini temizlemelisiniz.