Ahşap kaplar ve bakımları hakkında bilmenizde fayda olacak her şey


Ahşap kap seçim rehberi

Arada sırada değiştirmeniz ihtiyaç duyulan yüksek kaliteli bir ahşap plaka yada plakalar için ödeme yapmayı asla düşündünüz mü? İyi bir ahşap kap, iyi bakılmış olduğu ve muhafaza edilmiş olduğu takdirde fazlaca uzun bir ömre haizdir; Bu şekilde ailenizin mirası olacak. O halde gelin bu kapların uzun ömürlülüklerini gösteren bazı özelliklerine ve iyi mi saklanacağına bir göz atalım.

Ahşap ambalaj üretiminde kullanılan araç-gereç ve teknolojiler, kalite ve uzun ömürlülük üstünde mühim bir etkiye haizdir.

El ile yada torna kullanılarak meydana getirilen ahşap tabaklar.

Ya tek bir tahta parçasından ya da ahşap parçaları ve katmanları birbirine yapıştırarak yapılır.

Ahşap tabaklar kimi zaman bir kaplama tabakası ile laminat parçalarından yapılır.

En iyisini seçebilmek için ahşap kapların bazı özelliklerini tanımamız gerekiyor.

tutkal satın al

Ahşap ve su karışmaz

Ahşap yumuşak, gözenekli bir malzemedir ve kabın içinde su ve sıvılar kaldığında onu emer ve şişer yada çatlar. Sıcak su bu yemekler için iyi değildir.

Bundan dolayı ahşap tabakları daha çok korumak için nemli tutulmamalı ve yıkandıktan derhal sonrasında havlu ile kurulanmalıdır.

Ahşap kapların bakımı için yapılması gerekenlerden biri de mineral yağ yada zeytin, ayçiçeği yada hindistancevizi yağı şeklinde sıhhatli yağlarla yağlamaktır.

ahşap kaplar

Ahşap tabaklar için en iyi ahşap

Sert ağaçlar, ahşap kaseler için en iyi seçimdir ve sert ağaçlar, ılıman bölgelerde yetişen geniş yapraklı meyve ağaçlarından gelir. Bu ağaçlar sonbaharda yapraklarını döker ve kış uykusuna yatar. Bu ağaçlar Şimal Yarımküre’de yaprak döken ve tropik ve subtropik bölgelerde daima yeşildir.

Sertağaç, adından da anlaşılacağı şeklinde öteki ağaçlardan daha serttir ve hücre yapısının yoğunluğu onu su ürünleri servisine uygun hale getirir.

Kiraz odunu: Kiraz ağacının başyapıtlarından biri, koyu öz odun ile hafifçe, kremsi diri odun arasındaki güzel kontrasttır. Ksilem süresince ufak mineral birikintileri parçacıkları görülebilir ve bu da ince koyu vurgu çizgileri oluşturur.

Kiraz ağacı, yüksek dayanıklılığı ve zaman içinde daha derin, daha varlıklı bir renk tonu alan görünümüyle bilinir. Bundan dolayı boyama gerektirmez ve besin kabı olarak oldukça güvenlidir.

Akçaağaç: Akçaağaç, parlak rengi tabaklara güzel ve çekici bir görünüm verdiğinden, ahşap tabaklar yapmak için başka bir güvenli ve güvenilir ağaçtır. Akçaağaç ağacının mükemmel özelliklerinden biri, zaman içinde daha parlak hale gelmesi ve renginin daha açık hale gelmesidir.

siyah ceviz ağacı: Kahverenginin koyu ve açık tonlarının güzel kontrastı ile boyama gerektirmeyen ve yiyecek ekibi yapmak için güvenli olan başka bir sert ağaçtır.

tik: Tik dokusundaki koyu dalgalı çizgiler, görünümü güzel olan bir açık renk tayfı oluşturur. Tik, su geçirmez ve mutfak için uygun olan sert ağaçlardan biridir.

zeytin ağacı: Akdeniz zeytin ağacı kuvvetli, ağır ve yoğundur ve açık sarı diri odun spektrumu arasındaki varlıklı kahverengi rengi ona fazlaca güzel bir tesir verir. Bu ahşap, cila ve aromatik kokusu ile büyüleyici bir görünüme haizdir.

Akasya ahşabı: Akasya ağacı fazlaca kuvvetli ve dayanıklıdır ve en iyi sert ağaçlardan biridir. Suya ve korozyona karşı dayanıklı olan bu ahşap, toprak, kehribar ve altın renkleri ve ahşabın dokusu ile mutfak eşyaları için iyi bir seçimdir.

bambu ağacı: Bambu, ağaç ailesinden sayılamaz; Aksine fazlaca süratli büyüyen odunsu görünüme haiz bir bitkidir. Bu bitkinin ahşabı dayanıklı, sağlam ve hafiftir ve antibakteriyel özelliği yardımıyla ahşapta bakteri üremesini engeller.

Ahşap tabaklar için uygun olmayan ahşaplar

kayın: Kayın ağacı mutfak eşyaları için kullanılacak kadar dayanıklı değildir ve zaman içinde itina gösterilmezse koyu gri renge döner. Normal olarak bu renk değişikliği renklendirme ile telafi edilebilir, sadece besin için güvenli değildir.

Meşe: Meşe, fazlaca dayanıklı olmayan hoş görünümlü ağaçlardan biridir. Bu ahşap kolayca yarılır ve çatlar ve zaman içinde küçülür. Öte taraftan meşe bir tek rengiyle güzel bir etkiye haizdir ve bildiğiniz şeklinde yiyecek kapları için renk ve vernik güvenli değildir.

Asla kırmızı meşeden yapılmış sofra takımlarını seçmeyin; Bu sebeple beyaz meşeden değişik olarak nemi emen gözenekli hücre duvarlarına haizdir. Beyaz meşe ağacı, yüksek rutubet direnci sebebiyle vapur inşa endüstrisinde kullanılmaktadır.

ham odun: Huş ağacı zaman içinde kuruyan ve hacmini kaybeden yumuşak ağaçlardan biridir. Bu ağaç, çözgü ve biçim vermeye fazlaca uygun olup, tabak hayata geçirmeye uygun bir ağaç değildir.

Ahşap konteyner yapısı

ahşap kaplar

Tek parça yapı

Bir parça tabak yapısında, bir tahta parçasından yapılmış ve bir torna tezgahında şekillendirilmiştir. Ondan sonra fırında kısık ateşte kurutulur. Bu yapı, ahşap kaplar yapmak için en iyi seçimdir. Bu yemeklerin yapım süreci zor olduğundan tutarları yüksektir.

ahşap kaplar

Oldukça parçalı yapı

Oldukça parçalı bir yapıya haiz ahşap kaplar birkaç şekilde yapılır: ufak ahşap parçalar ya bir halka şeklinde ya da dikey olarak birbirine yapıştırılır.

Çoklu kesim yöntemiyle meydana getirilen kaplarda, tomrukların birleştiği noktada rutubet sızma olasılığı yüksektir. Ona iyi baksanız bile nemin bu bulaşıklara verdiği zarar azalmaz.

laminat yapı

Laminat, yumuşak ahşap yada kompozit malzemelere kaplama olarak uygulanan ince bir ahşap tabakasıdır. Bu yöntemde su derzlere girerek ahşaba zarar verebilir.

ahşap kaplar

Bakım ve bakım

Pek fazlaca ahşap tabak, derhal kururlarsa ılık sabunlu suyla süratli bir yıkamaya dayanacaktır. Tahta kapları asla suya batırmayın yada bulaşık makinesine koymayın.

Ahşap bulaşıklar da öteki bulaşıklar şeklinde yıkandıktan sonrasında kurumaya bırakılmamalıdır. Bunun yerine yıkandıktan derhal sonrasında havlu ile kurulanmalıdır. Kabın dibinde kalan su çatlamaya niçin olur.

Ahşap tabaklar her yıkamadan sonrasında yağlanmalıdır. Zeytinyağı, kanola yağı ve hindistancevizi yağı şeklinde mineral yağlar, ahşap kapları yağlamak için güvenlidir.

Salatayı hazırlamadan ilkin, yemeğin güzel kokulu olması ve salataya daha iyi bir tat vermesi için tabağın içine birazcık limon suyu sürün. Yarım limonun suyunu bir kaseye alın ve limon suyunun her tarafını kaplaması için kaseyi sallayın. Ondan sonra kapta kalan limon suyunu kağıt havlu ile alın.Source bağlantı