Ahşap için dairesel testere nedir? | Daire testere iyi mi çalışır ve uygulamaları


Daire testere nedir?

Daire testere olarak da bildiğiniz ahşap disk testere, endüstride ve marangozlukta en yaygın kullanılan cihazlardan biridir. Bu testere, öteki testere türleri şeklinde ahşap, plastik, çimento, metal vb. çeşitli malzemeleri kesmek için kullanılır. Doğru testere bıçağını alın ve malzemeyi kesmeye başlayın. Bu testerenin kesme kalitesi masa testeresine benzer, sadece bu cihazın taşınabilir olması, onu çeşitli projelerde kullanım için ideal kılar.

Aralarında temel farklar olmasına karşın, birçok şahıs disk testereyi daire testereyle karıştırır.

Bir disk testere, bir motor ve ana gövdenin içine yerleştirilmiş bir mile bağlı bir bıçaktan oluşur. Ek olarak, bu testerenin iş parçası üstünde kolayca tutulması ve hareket ettirilmesi için bir tutacağı vardır, bu da bu aleti işaret etmeyi ve denetim etmeyi oldukca daha kolaylaştırır.

Açma/kapama düğmesi, koruyucu çerçeve ve Gonia ekranı bu cihazın ana yapısını oluşturan öteki unsurlardır.


Elektrikli yada şarj edilebilir disk testere

Hızla gelişen teknolojinin ilerlemesi ve pazar ihtiyaçlarının değişmesi ile bu cihazın değişik çeşitleri ortaya çıkmış, böylece hepimiz kendi işine gore kendi kullanımına uygun bir aygıt hazırlayabilmiştir. Daire testereler piyasada elektrikli, şarjlı ve pnömatik tiplerde bulunmakta olup, elektrikli tip AC 220 volt ile iş yapmaktadır. Bir projede kent elektriğine erişiminiz yoksa şarj edilebilir bir daire testere satın almanız önerilir. İlginçtir ki bu motorlu testerelerin bazı modellerinde rüzgar enerjisi ile de çalıştığını ve rüzgar enerjisi ile hareket eden bu cihazlara pnömatik denildiğini bilmek ilginçtir.

Disk testere çeşitleri

Daha ilkin de belirtildiği şeklinde, bu vasıta, satın alırken işinizin türüne gore seçmeniz ihtiyaç duyulan değişik tip ve boyutlarda mevcuttur. Makinenin ufak boyutu çoğu zaman düşük kalınlıkta MDF, kontrplak ve sunta kesmek için kullanılır ve makinenin daha büyük boyutu, kesit kereste kesmek, ahşap kirişler ve çardakların ve binaların kolonlarında ahşap derzler yapmak vb. için kullanılır.

disk testere

Daire testerenin çeşitli bileşenleri

motor

Bu alet piyasada değişik motor gücü ve değişik güçlerde satılmaktadır, çoğu zaman piyasadaki motorlu testerelerin gücü 1200 ile 2200 watt içinde, motor hızı ise 1700 ile 5500 rpm içinde değişmektedir. Bu aleti seçerken ve satın alırken, güç ne kadar yüksek olursa, çeşitli malzemeleri o denli süratli ve doğru şekilde keseceğine dikkat edin.

Denetim ve yön sınıfı

Bir disk testerede, kesim esnasında aleti denetim etmeyi ve yönlendirmeyi kolaylaştıran büyük bir tutamak ve önde daha ufak bir tutamak vardır. Çoğu zaman bu aletle çalışırken büyük kolu sağ elleriyle, ufak kolu sol elleriyle tutarlar, böylece aygıt tam olarak istedikleri yöne yönlendirilebilir. Daire testere ile çalışırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta, bu cihazın düz kesimler için ideal olduğu ve kavisli kesimler için kullanılamayacağıdır; Kısaca makine oldukca sağa yada sola hareket ederse testere bıçağı zarar görebilir.

sayfa

Kesme derinliği ve açısı dairesel testere bıçağı tarafınca ayarlanır. Ekran ile beden içinde yanında yer edinen göstergelere gore ayar yapılmasını elde eden kollar bulunmaktadır. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta kesme derinliğinin makineye takılı olan testere bıçağının çapına gore değişmesi doğrusu testere bıçağının çapı ne kadar büyükse kesme derinliğinin o denli büyük olmasıdır. Ek olarak cihazın açısı 0 ile 56 aşama içinde değiştirilebilir.

Bıçak koruması

Testere bıçağı koruyucusu, bıçağı bir kılıcın kını şeklinde sakınan ve kullanıcının güvenliğini sağlamanın yanı sıra talaşı kesimden dışarı doğru yönlendiren iki durağan(durgun) ve hareketli parçadan oluşur.

Bıçak üstündeki koruma, kesim esnasında otomatikman geri çekilir. Muntazam çalışmıyorsa düzeltmek için bu korumanın doğru çalmış olduğu denetim edilmelidir. Aksi takdirde, sıhhat riskleri bir yana, makinenin kıymetli elmas bıçağını yok etmek için bıçağın yere bir kez çarpması yeterlidir.

Junya

Daire testerede gonia kullanmak, muntazam, tek boyutlu bir kesim sağlar.

disk testere

Disk testere denetim kılavuzu

Disk testere seçerken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bazı oldukca mühim noktalar makinenin gücü, markası, fiyatı ve kalitesidir. Mesela makine ile istediğiniz kesim hassassa kuvvetli, büyük ve ağır bir makine kullanmayın. Ek olarak kalitesi ve fiyatı yüksek olan meşhur markalar ağır işler için, fiyatı düşük olan öteki markalar ise hafifçe işler için uygundur. Bir aygıt seçerken ve satın alırken dikkate alınması ihtiyaç duyulan öteki noktalar şunlardır:

 • İş için doğru bıçak tipi
 • alet ağırlığı
 • açılı olarak kullanılabilir
 • Güvence süresi ve türü
 • elektronik fren sistemi

Orijinal disk testere markaları

Bu ürün için en iyi markalar içinde Bosch, Dewalt, Crown, Metabo, AAG, DCA, Makita, Toussaint, Ronix ve Hyundai yer alır.

Daire testere ile iyi mi çalışılır

Daire testere ile çalışırken, levhada bükülme olmaması için levhayı bir marangozluk yada kiriş masası üstüne düz olarak yatırın. Levhaların yerleştirileceği uygun bir altlık oluşturduktan sonrasında, levha kesilirken hiçbir şekilde hareket etmeyecek şekilde mengenelerle tezgaha sabitlenir; Şu sebeple ekranın yerinde herhangi bir hareketi, kullanıcının yada cihazın yaralanmasına yada hasar görmesine niçin olabilir. Bir sonraki adımda, kesilen yeri tahta üstünde işaretleyin ve aleti kesim çizgisi süresince ayarlayın. Arkasından aleti iki elinizle sıkıca tutun ve yavaşça ileri doğru itin.

daire testere ile kesim yaparken makineyi sallamayın; Şu sebeple bıçağın çapı yada genişliği kesme yoluna değiyorsa makinenin geri sekme olasılığı oldukca yüksektir. Kafi deneyime yada beceriye haiz değilseniz, iş parçasının sekmesini önlemek için büyük bir tahta yada metal cetvel kullanabilirsiniz.

Disk testere, açık oturum testereye iyi bir alternatiftir. Bu cihazın yardımıyla oldukca düşük bir maliyetle ufak bir imalathane kurdu.

Disk testere uygulaması

Bu aygıt, aşağıdakiler de dahil olmak suretiyle çeşitli görevlerde kullanılır:

 • Temel kesim
 • Değişik tipte demirbaşlar ve kalıplar yapmak
 • Kabine endüstrisi
 • Kabin çerçevesini yada kapısını takma
 • Çardaklar, pergolalar ve kütük ev inşa edin
 • Duvar aplikleri ve parke
disk testere

Testere diskini değiştirin

Bıçak yavaşlamışsa, bıçak diş tipi ve çapı açısından uygun değilse yada testere bıçağı kırılmış ve gevşekse değiştirmelisiniz.

Testere bıçağını değiştirebilmek için ilkin cihazın milini tutan butona basarak mili döndürmeli ve sonrasında uygun bir anahtar ile somunu açmalısınız.

Güvenlik ipuçları ve daire testerenizin bakımı

Disk testere ile çalışırken, öteki tüm aletlerde olduğu şeklinde, güvenlik ipuçlarına dikkat etmelisiniz. Bu testerelerin çoğunda emiş çıkışı yoktur ve kesim esnasında toprak etrafa saçılır. Bu yüzden gözlük ve maske kullanılması önerilir. İş eldivenleri ek olarak el yaralanmalarını önlemeye destek sunar. Bu donanıma ek olarak koruyucu telefonu da unutmamak gerekir. Ek olarak, aşağıdakileri içeren genel güvenlik yönergelerine uyulmalıdır:

 • Temiz, sıhhatli bir bıçak kullanın.
 • İş parçasını sabitlemek için bir ağaç işleme mengenesi kullanın.
 • Testere maksimum hıza ulaştıktan sonrasında kesmeye başlayın.
 • Cihaza oldukca sert bastırmayın.
 • Çalışırken kesmek için eşit tazyik kullanın.
 • Testere bıçağını değiştirirken makinenin fişini çekin.
 • Çeşitli malzemeleri kesmek için uygun güce haiz bir bıçak ve makine kullanın.
 • Makine ile çalışırken acil etmeyin ve yavaş kati.
 • Fişi prize takmadan ilkin makinenin kapalı olduğundan güvenilir olun.
 • Cihazla çalışırken kafi dengenin olduğu bir yerde durun.
 • Kesim yaparken bolca giysiler ve aksesuarlar giymekten kaçının.
 • Uzun saçlarınız var ise, çalışırken ne olursa olsun başınızın arkasında toplayın.
 • Mümkünse elektrikli süpürge kullanın.
 • Cihazın alt tarafına yapıştırıcı yada başka maddeler bulaşmışsa, bu maddeleri benzin yada temizleme sıvısı ile paklayın. Doğal ki, sıvının motora girmemesine dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Emek vermeyi tamamladıktan sonrasında, aleti bir hava üfleyici ile iyice temizlediğinizden güvenilir olun.

Umarız yukarıdaki makaleyi okuyarak daire testere hakkında genel ve yararlı bilgiler ve bilmenizde fayda olan noktalar edinmişsinizdir. Bir aygıt seçme ve satın alma mevzusunda desteğe ihtiyacınız var ise, size rehberlik etmesi için uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Ek olarak, disk testere ile emek harcama ile ilgili herhangi bir sorunuz yada deneyiminiz var ise, bu tarz şeyleri yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.Source bağlantı