Ahşap Eğriliği Düzeltme: Ahşap Niçin Eğilir ve Ahşap Iyi mi Eğilir?


Ahşap mobilya satın almak, ahşap dolaplar oluşturmak ve çoğu zaman bir emek verme evinde ahşap dekorasyon kullanmak oldukça eğlencelidir. Ahşabın organik güzelliği evin cazibesini katlıyor. Fakat kimi zaman güzel ahşap mobilyalarınız zaman içinde değişmiş olur. Normal olarak bu sual aklınıza gelecektir, mobilya ve dolaplarda kullanılan MDF ya da Rus ahşap çözgünün sebebi nedir ve eğri ahşap iyi mi düzeltilir? Ahşap organik bir malzemedir ve ortamın ısı ve nemine maruz kaldığında esner. Normal olarak asla kimse mobilyalarının ve ev dekorunun ahşabın eğrilip hoş olmayan bir şekle bürünmesini sevmez; Fakat bu kaçınılmazdır. Ahşabın eğilme problemini çözmenin en iyi yolu ısı ve rutubet uygulamaktır. Sadece bu yöntemler bir tek minik sorunları çözmek için uygundur ve daha ciddi durumlarda daha ciddi önlemler düşünmemiz gerekir. Ahşabı çarpıtmanın sebepleri ve yolları hakkında daha çok data edinmek için bizimle kalınca.

Ahşabın eğriliği iyi mi denetim edilir?

Ahşabın eğrildiğini iyi mi fark edeceğinizi bilmiyorsanız endişelenmeyin; Şundan dolayı kolay bir yöntemle öğrenebilirsiniz. Yapmanız ihtiyaç duyulan bir tahta parçası alıp düz bir yüzeye yerleştirmektir. Sonrasında kenarlara bakın. Tahtanın ucunun yada bir kısmının kalktığını fark ederseniz, tahta yamulmuş anlama gelir. Bir sonraki adımda, aynı numarayla, herhangi bir donanım olup olmadığını saptamak için tahtanın her tarafını denetim etmelisiniz. Son olarak, ahşabı sallamak için doğru yöntemi kullanmayı düşünmelisiniz.

Ahşabın bükülmesinin sebebi

Ahşabın deformasyonu ve deformasyonunun birçok sebebi vardır. Problemi çözmeyi düşünmeden ilkin, ilkin ahşabın niçin sallandığını anlamalısınız. Aşağıdaki nedenler ahşabın eğilmesine niçin olabilir:

1. Fena hava

Ahşabın bozulma olmasının ana sebeplerinden biri negatif hava koşullarıdır. Ortam sıcaklığındaki ani bir artış yada düşüşün organik ahşap üstünde birçok tesiri vardır. Ahşap soğuk havalarda büzülür ve yaz sıcağında şişer. Bu ani ısı değişimi, MDF şeklinde endüstriyel ahşap ürünlerin çatlamasına yada eğilmesine niçin olacaktır.

alenen

2. Düşük kaliteli ahşap

Düşük kaliteli ahşap yada ahşap ürünleri monte ederken dikkatli olmazsanız kullandığınız ahşap kısımlar ne olursa olsun sarkar ve zarar görür. düşük kaliteli ahşabın bükülmesi ve bozulma olması kolaydır; Şundan dolayı bu ahşapların lifleri zayıf temasa haizdir ve kolayca bükülür. Bu yüzden bu tür problemlerin önüne geçmek için kaliteli ahşap ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. Rus ahşap kalpazanlığının sebebi, zaman içinde kalitesinin düşmesi; Sadece çatlakları ve öteki kusurları onarım edilebilir.

3. Ahşabın yanlış kullanımı ve yetersiz bakımı

Ahşap mobilyalarınıza yeterince itina göstermezseniz ne olursa olsun zarar görür. Ahşap ve MDF şeklinde ahşap ürünler su, güneş şeklinde hava şartlarına maruz kalırsa bozulma olur. Ahşabı nemli yada rutubetli bir ortamda uzun süre muhafaza edersiniz bozulma olması kaçınılmazdır; Şundan dolayı ahşap fazla nemi emer ve şeklini değiştirir. Ahşap ürünlerin uygun rutubet içinde ne olduğu ortalama %8 ila 10’dur.

4. Böceklerin niçin olduğu hasar

Ahşabın deformasyonuna yol açan mühim sorunlardan biri böceklerin varlığıdır. Ahşabın içinde karıncaların ve marangoz arıların bulunması, lifleri arasındaki bağları zayıflatır. Böcekler ahşap ürünlerde uzun süre kalırsa, sonunda ahşaba zarar verirler. Bu yüzden bir kez ve hepimiz için harekete geçmek ve onlardan kurtulmak daha iyidir.

5. Ahşap işleme ve işleme sorunları

Bazı endüstriyel ahşaplar bükülmeye karşı daha hassastır ve etraflarındaki ortamdaki minik değişimler bile eğilmelerine niçin olur. Ahşap ürünlerin kenarları bozulma olmuş ise artık bu ürünlerin bükülmesini engelleyemezsiniz.

Ahşap çözgü formları türleri

Ahşap çözgü formları türleri

Ahşabın bükülmesinin çeşitli sebepleri, eğildikten sonrasında ahşabın değişik şekiller almasına niçin olur. Tahta bir çözgüyü onarmak için ilk olarak onun değişik şekillerini bilmelisiniz.

1. dövme

Bu çözgü türünde liflerin ahşabın kenarı süresince hareketi gözlenir.

2. Bir çay fincanı olun

Bu tür çözgüde, ahşap, ahşap parçası süresince düz bir çizgiden sapar.

3. kemerli

Bu çözgü biçiminde, ahşap orijinal yüzeyinden uzunlamasına sapar.

4. Büküm

Ahşap kenardan sapar ve bir uçtan öteki uca düz bir çizgide sarkar.

5. Büküm

Bu çözgü türünde ahşap yüzlerin dört köşesi artık aynı düzlemde değildir.

Ahşabın bükülmesini önleyin

odun kurutma fırını
odun kurutma fırını

1. Ahşabı fırında kurutun

Fırında kurutma, yaş ve taze odunların kontrollü bir ortamda ve belirli bir rutubet oranında kurutulması için uygun bir yöntemdir. Doğru yapılırsa, kurutulmuş ahşap nispeten sağlam ve daha kuvvetli olacaktır. Bununla beraber, kurutma yönteminden bağımsız olarak, ahşap ömrü süresince rutubet seviyelerinde değişikliklere uğrar. Ahşabı kurutmak yada ısıl işlemden geçirmek için birkaç noktaya dikkat etmelisiniz:

  • Ahşap aletler uygun neme kadar kurutulmalı ve yarı kuru bırakılmamalıdır.
  • Ahşabın kuruma hızı oldukça yavaş olmamalıdır.
  • Ahşabı oldukça fazla kurutmamalısınız; Şundan dolayı çatlaklara niçin olur.

2. Tqtish

En iyisi, ihtiyacınız olan ahşabı seçerken tüm ahşap parçalarını denetlemek ve satın almaktır. Ahşabın rutubet içeriğini hesaplamak için rutubet ölçerleri de kullanabilirsiniz.

3. Ağaç lifleri

Bu yöntemin uygulanması zor olsa gerek ve ahşabın radyal, teğetsel ve enine kısımlarında aşınma olup olmadığını denetim etmelisiniz.

4. değiştir

Ahşap parçalar depolanırken, eğilmemeleri için uygun mesafelerde ve kafi havalandırma ile muhafaza edilmelidir.

Ahşap bükme yöntemi

ahşap salıncak

Eğilmiş ahşabı düzeltmek için değişik yöntemler kullanabilirsiniz. Bu bölümde, ahşabı çözmenin en etkili yollarından bazılarını tartışacağız.

ısı

Ahşabın deformasyonu, eğrilme, çukurlaşma, eğilme vb. çeşitli şekillerden kaynaklanabilir ve ahşabı orijinal şekline döndürmek devamlı mümkün değildir. Isı kullanımı siğil sorununa en etkili çözümlerden biridir. Bunu yapmak için Sonraki adımları izleyin:

  • İlk olarak, tahtanın tamamını masa yada zemin şeklinde düz bir yüzeye yapıştırın.
  • Arkasından yüzeyine ısı ve tazyik uygulayın ve ahşabın yüzeyi ısınana kadar buna devam edin.
  • Bir sonraki adımda, bükülmüş plakayı hafifçe bükün ve ısısının düşmesini bekleyin. Bu sayede ahşap orijinal şekline geri döner.

Ahşabın zarar görmesini önlemek için aşırı ısıtmamaya dikkat edin.

Ütü kullanın

Ilkin tahta parçaları ıslak havlulara sarın. Havlular tüm tahtayı kaplayacak kadar büyük olmalıdır. Hiçbir parça açıkta bırakılmamalıdır. Ütünün ısısına dayanabilen havluları da seçmelisiniz. Havlu ve paçavralar oldukça ıslak olmamalıdır. Sonrasında katlanmış havlu pedini bir ütü masası yada başka bir düz yüzeye yerleştirin ve içbükey yüzeyi aşağı indirin. Kullanılan yüzey yüksek ısıya dayanabilecek sağlamlıkta olmalıdır.

Ahşabı deforme etmek için bir demir kullanın

Bir sonraki adımda, ütü maksimum ayarına kadar ısıtılmalı ve mümkünse buharlı ütü kullanılmalıdır. Ütü tamamen sıcakken, bozulma olmuş yüzeye bastırın ve tüm yüzey üstünde sürükleyin. Tüm tahtaya eşit tazyik uygulayın. En iyi sonucu almak için ütüyü 5 ila 10 saniye tutun; Arkasından bir sonraki noktaya taşıyın. Yalnız eğri olan kısımlara yapıştırıp tüm tahtayı ütülemeyin. Bunu gerektiği kadar tekrarlayın. Arkasından havluları açın ve tahtanın tamamen kurumasını bekleyin. Bu işlem tüm bükümlü tahtalar için çalışmayabilir. Adımları birkaç kez tekrarladıktan sonrasında herhangi bir gelişme görmezseniz başka bir yöntem denemelisiniz.

Güneş ışığı kullanmak, bastırmak, tahtaların her iki ucunu çivi yada yapıştırıcıyla sabitlemek, ahşap bölümler için metal vida çubukları kullanmak vb.

Sıkça Sorulan Sorular

Ahşabın bozulma olmasının sebebi nedir?

Ahşap, fena hava koşulları, kalitesiz, yanlış kullanım, böceklerin varlığı, işleme sorunları şeklinde çeşitli nedenlerle çürür.

Ahşabın bozulma olması önlenebilir mi?

Evet, ahşabın deformasyonunu önlemek için fırında kurutma ve depoda uygun depolama şeklinde çeşitli yöntemler kullanılabilir.

Ahşap salıncak iyi mi?

Eğri ahşabı düzeltmek için ısıtma ve ütü kullanma şeklinde çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz.Source bağlantı