Ahşap boyamaya uygun boya ve tiner çeşitleri hakkında data edinin!


Ahşap için hususi renk

Değişik ahşap rengi türleri vardır ve ahşap rengini uygulamanın değişik yolları vardır. Her insanın sordurulmuş olduğu ilk sual, bir ahşap işleme projesi için doğru rengin seçilmesi ve bunun ahşaba iyi mi uygulanacağıdır. Doğru rengin seçilmesi yapının tipine, hava koşullarına, damak zevkine vb. bağlıdır. Değişik ahşap renkleri hakkında data edinmek için bizi takip edin.

anında renk

Anında ahşap rengi, alkid reçinesi ve selüloz nitrattan üretilmiş olup, yüksek esneklik, yapışma, parlaklık ve muhteşem dayanıklılığa haiz bir üründür. Bu süratli kuruyan, yüksek kaliteli, fazlaca parlak renk, ahşap işlerinde en yaygın kullanılan renklerden biridir. Mobilya, ahşap parke, ahşap kapı, ahşap çit, masa ve sandalyelerin boyanmasında kullanılır.

oje alkol

Ahşabı cilalamak için en iyi araç-gereç, fazlaca acele kuruyan, ahşabın dokusuna iyi nüfuz eden ve dayanıklılığını artıran alkollü verniktir. Her biri kendine özgü özelliklere haiz değişik vernik türleri vardır. Bu malzemenin en büyük zayıflığı, daha fazlaca açık renkli ahşaplarda görülen zaman içinde sararma eğilimi göstermesidir. Verniği değişiklik yapmak ve sararmasını önlemek için vernik bileşimine akrilik eklenmiş olur. Bu ürün, berrak bir renge haiz olması ve zaman içinde sararmaması haricinde düzgüsel vernik ile aynı özelliklere haizdir.

balmumu

Balmumu, bazıları tarafınca ahşap için uygun bir kir olarak görülmez. Balmumu çoğunlukla mobilyaları yada öteki yüzeyleri cilalamak için kullanılır; Bu şekilde ahşabı gomalak yada alkollü vernik ile parlattıktan sonrasında üstüne bir kat mum sürülür.

Keten tohumu yağı

Keten tohumu yağı, rafine edilmemiş (ham) ve kaynatılmış olmak suretiyle iki çeşittir.Ham keten tohumu yağı, ahşap cilalama için nadiren kullanılır. Yavaş kurumuş olduğu için ahşabı cilalamak için en iyi yağ kaynatılmış yada ısıtılmış keten tohumu yağıdır.

Çin yada Tang ahşap yağı

Bu yağ, Asya’ya özgü ağaçların tohumlarından elde edilir. Bu yağ iki tipte mevcuttur: saf (rafine edilmemiş) ve ısıl işlem görmüş (polimerize). Çin ağacı yağı ve keten tohumu yağı, ahşap doku liflerine hem nüfuz eder hem de nüfuz eder ve peşinden kurur. Bu yağların kullanımı fazlaca kolaydır: ahşabın üstüne birazcık sürün ve ahşabın dokusuna iyice nüfuz etmesine izin verin, peşinden fazlalığı bir bezle silin.

vernik

vernik

Vernik, kuruyan yağ ile modifiye edilmiş dayanıklı, sert bileşik reçineden yapılmıştır. Vernikler alkid, fenolik, üretan, çin ağacı ve keten tohumu yağlarının yanı sıra soya fasulyesi yağı ve kajira (aspir yağı) şeklinde yarı kuruyan yağlardan oluşur.

gomalak

Birçok insan gomalak’ı bir boyahanede bulunan bir tür sıvı boya olarak düşünür, sadece aslen gomalak Hindistan ve Tayland’daki ağaçlarda dişi bir böcek tarafınca salgılanan organik bir reçinedir. Bu salgılar koza şeklinde toplanır ve hemen sonra indirgeyici (etil) alkolde çözülür ve gomalak elde edilir.

Denizci

Ahşabı boyamak ve cilalamak için en yaygın kullanılan malzemelerden biri, ahşabı emprenye etmek için kullanılan mühürleyicidir. Ahşabın dokusu, rengin iyi emilmesi için doygun hale getirilmesi ihtiyaç duyulan gözeneklere haiz olduğundan, onu doyurmak için uygun bir araç-gereç kullanılmalıdır. Ek olarak, bir mühürleyici ve peşinden zımparalama ile ahşabın yüzeyindeki ince lifleri ve tüyleri temizleyebilirsiniz.

Keeler'ın kasası

Keller

Mühürleyiciyi zımparaladıktan sonrasında sıra katile gelir. Katil, ahşaba bir fırça yada tabanca ile uygulandıktan sonrasında kaplamak için uygulanan berrak bir renktir. Mat ve parlak olmak suretiyle iki çeşidi bulunan killer, tiner ile inceltilerek birkaç aşamada mastik olarak uygulanır. Bir mühürleyici şeklinde, bir killer de ahşaba birkaç aşamada uygulanmalı ve son olarak zımparalanmalıdır. Elbet bazı durumlarda killer boyamanın son aşamasında kullanılır.

Poliüretan

En dayanıklı ahşap kaplama malzemelerinden kabul edilen poliüretanın kullanımı sandığınızdan fazlaca daha kolaydır. Genel olarak piyasada bulunan poliüretan su bazlı ve yağ bazlı olmak suretiyle iki çeşidi bulunmakta olup, uygulama ve uygulamada fazlaca ufak ve ufak farklılıklar bulunmaktadır. Standart poliüretan fırça ile yüzeye uygulanır, sadece poliüretanlardan biri bezle uygulanır, diğeri ise aerosol kutulara püskürtülür. Ahşabın yapısı aşınmış ve yıpranmışsa poliüretan şeklinde bir astar boya şeklinde ahşabı koruyabilir.

tiner nedir

Tiner, birkaç solventin beraber karıştırılmasıyla meydana getirilen bir tür tinerdir. Bu madde rengin cinsine bakılırsa seçilir ve rengi hazırlamak için uygun bir çözücüdür.Bu ürünün renkle karıştırılma miktarı istenilen seviyeye, rengin konsantrasyonuna, renklendirici maddeye, atmosfere ve hava durumuna bağlıdır. koşullar. Anında tinerin ana kullanımlarından biri, ağaç işleme ve mobilya kaplama endüstrileridir. Tiner, boya özelliklerini iyileştirmede fazlaca etkili olabilir ve doğru malzemeyi seçmenin fırçalanabilirlik, püskürtülebilirlik, boya katının kuruma hızı ve boyanın öteki birçok özelliği üstünde mühim bir tesiri olabilir.

Tiner, saflık yüzdesini, cila standardını ve ambalajının temizliğini gösteren rengin cinsine bakılırsa seçilmelidir. Bazı boya türleri yalnızca hususi bir tinerde çözülebilir.

Et suyunun çözme gücü, kapasite ve seyreltme oranı ile aynıdır; Kısaca çözünürlüğü ne kadar yüksekse renk o denli ince ve pürüzsüzdür. Et suyunun buharlaşma hızı, boyanın kuruma süresi ile direkt ilişkilidir; Zira yüzeyde boya tabakası oluştukça tiner yavaş yavaş buharlaşarak yüzeyden uzaklaştırılmalıdır. Herhangi bir yanıcı sıvının parlama noktası, o sıvının buharlarının ufak bir alev yada kıvılcımla tutuştuğu en düşük sıcaklıktır. Et suyunun parlama noktası, et suyunu saklarken, taşırken yada kullanırken dikkate alınması ihtiyaç duyulan yangın tehlikesinin ciddiyetini belirler. Tutuşma riskine ek olarak tiner, organik yağları çözdüğü, ciltte hasara ve rahatsızlığa niçin olduğu ve cilt kanalıyla vücut tarafınca emildiği için insanoğlu ve çevre için çevresel bir tehlikedir. Ek olarak bu maddenin buharlarının solunması ciddi yaralanmalara niçin olabilir.

tiner çeşitleri

tiner

Anlık uykusuzluk

Yüksek Çözünürlüğünde olan Anında Tiner, hazır boya, nitroselüloz, sızdırmazlık maddesi ve sızdırmazlık maddesinin incelmesi için uygundur. Thinnerfuri, hava kurumalı boyalar için ideal bir solventtir. Bu ürün renksiz ve keskin bir kokuya haizdir ve yüksek hızından dolayı instant olarak adlandırılır. Bu tiner, aseton, beyaz ispirto ve…

tiner

Anında rahatlatıcı türleri

  • Instant 5000 tiner ucuz ve dayanıksızdır
  • 60000 Instant Tiner kuvvetli ve pahalı bir üründür
  • 5000-7000 yıkama tineri yağ çıkarmak için uygundur
  • Instant Tiner 10000, hazır boyalar, hazır macunlar, yarı polyesterler, dolgu macunları ve dolgu macunları için uygundur.
  • Instant Tiner 12000, instant tiner ve instant macun, yarı parlak ve mat polyester, kapatıcı ve kapatıcı, oto astar için uygundur.
  • Instant tiner 15000 otomobiller, hazır boyalar, hazır macun, yarı polyester, otomobil boyaları ve Double killer için uygundur.
  • Instant tiner 20000, hazır ve yarı polyester boyalar, otomobil boyaları ve Double killer için uygundur.
  • Lucid Instant Tiner OR 20000 Alkolsüz Instant Tiner Instant, semi-polyester, poliüretan boyalar, oto boyaları ve double-killer için uygundur.
  • Lucid 30000 anında tiner

Alkid daha incedir

Yağ tineri olarak da adlandırılan alkid tiner, reçine esaslı yağlı boyaları inceltmek için kullanılır ve çoğu zaman işlerde yağ yerine kullanılır. Bu tiner endüstriyel ve inşaat olmak suretiyle iki kategoriye ayrılmıştır. Bu çözücünün keskin kokusu ve düşük buharlaşma hızı işi yavaşlatabilir. Yağ tinerinin yoğunluğu hazır tinerinkinden daha yüksektir ve bu oluşturucu tiner iç mekanlarda kullanıldığı için koku ve toksisite açısından iç mekanlarda çalışmaya uygun olmalıdır. İnşaat yağı seyreltici seçilirken ve hazırlanırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta renksiz ve saydam olması; Zira parlak renkleri boyamak için kullanılır.

epoksi seyreltici

Adından da anlaşılacağı şeklinde, bu tiner epoksi boyayı inceltmek için tasarlanmıştır. Ek olarak bu seyreltici sprey ve boya aletlerini yıkamak için kullanılır. Epoksi tiner selüloz gizmen ihtiva eder ve epoksi boya, kaplama ve epoksi astarın incelmesi için uygundur.

poliüretan seyreltici

Poliüretan tiner, epoksi tinere fazlaca benzer ve poliüretan kaplamaları inceltmek için kullanılır.

Daha ince yıkamalar

Bu tiner, sprey ve boya ekipmanlarını yıkamak için kullanılır.

patine

Ahşap patina, birkaç rengin bir araya getirilerek ahşap üstünde renkli katmanlar oluşturulmasıyla elde edilmiş bir boya türüdür. Patina tekniği, ahşap üstünde çeşitli renkler oluşturmak istendiği durumlarda kullanılır ve bu teknik ile tüm ahşap türleri için eskitme bir görünüm yaratabilirsiniz. Suda çözünür boyalarla patine, ahşap üstüne alkollü cila ile patine, ahşap üstüne chapan ile patine ve yağlı boya ile ahşap patine ahşap patina çeşitleridir.Source bağlantı