Ahşap bir masa yapmak için video kılavuzu


tavla nedir?

İlginç masa oyunlarından biri, oynamak için yalnız iki kişinin lüzumlu olmasıdır. Bu oyun entelektüel satranca benzer ve strateji gerektirir. Tavla, Tunç Çağı’ndan beri insanoğlu içinde fazlaca popüler olan en eski masa oyunlarından biridir.

Bazıları bu oyunun kökenini Hindistan’a atfediyor, sadece en eski tavla tahtası yanan Sistan ve Belucistan şehrinde bulunduğundan, ötekiler onu İran’a atfediyor.

Bu coşku verici oyunla ilgileniyorsanız, tavla tahtası yapmayı öğrenmek için bizlere katılın.

Tavla yapma eğitim videosu

Bu videoda, ustalaşmış ve çekici bir tavla tahtası oluşturmanın tüm adımlarını görebilirsiniz.

Bir masa tahtası yap

Tavla tahtası yapmak için çeşitli yöntemler ve ekipmanlar kullanılabilir; Mesela süslü bir ahşap CNC masa tahtası yapmak hepimiz için mümkün olmayabilir fakat iyi haber şu ki kartondan bir masa tahtası yapmak mümkün. Haiz olduğunuz tesis ve ekipmana gore seçebileceğiniz bir tavla tahtası yapmanın iki yolu.

İlk yöntem:

Masa için en iyi ahşap

Bir tavla tahtası yapmak için 30 taşa, 2 zara ve 2 tahtaya ihtiyacınız var. Masa tablası yapmak için ceviz, dut, akçaağaç, muz, kayısı yada okaliptüs ağacı kullanabilirsiniz.

Tavla

Tavla tahtası ölçüleri

Herhangi bir ahşap eşya yapmanın ilk adımı, boyutları doğru bir halde ölçmektir. Mesela panellerin boyutlarının 39 x 63 santimetre bulunduğunu unutmayınız. Her tahtanın etrafına çerçeve şeklinde çubuklar koymanız gerekir. Tahta için kullandığınız ahşabın boyutu boncukların boyutuna uygun olmalıdır.

Ölçülen sayıları çubuklara işaretleyin ve muntazam bir halde kati. Levhanın kapalı durumdaki kalınlığı 9 santimetre olmalıdır; Bu şekilde her birinin kalınlığı 4,5 santimetre olmalıdır. İç kısım için tahtayı ve çevre için çerçeveyi hazırladıktan sonrasında, bu tarz şeyleri ahşap tutkalı kullanarak birbirine yapıştırın. Çerçeveyi güçlendirmek için tahta bir kelepçeyle sıkıca tutmak en iyisidir.

Tavla

Tavla tahtasına ehemmiyet veriyorsanız, taşların yerleştirildiği noktalar için tahtanın alt kısmına bir sınır konulmalıdır. Bu bordürleri oluşturmak için iki değişik kaplama rengi kullanmak en iyisidir. Kaplamayı kesmek için bir lazer kesme makinesi kullanmak en iyisidir. Tavla tahtasının iç ölçülerini (genişliğini) ölçün ve 6’ya bölün. Her üçgenin taban ölçüsü elde edilmiş sayıya eşit olmalıdır. Her parça için kaplamayı kestikten sonrasında, bu tarz şeyleri ahşap tutkalı ile birbirine yapıştırın.

tavla omuz

Tavla tahtası, taşları bir arada tutan ve taşların birbirine karışmasını engellemiş olan kısımdır. Tavla tarağı kullanımı isteğe bağlıdır ve bunu yapmak size zor gelse bile hazır olarak satın alabilirsiniz.

Bir masa tahtası yap

Masa için boncuk yapmak

Boncuk yapmak için iki seçenek vardır. Yuvarlak boncuklar ve kare boncuklar. Yuvarlak boncuklar istiyorsanız, her dairenin çapının tahtanın içine yapıştırdığınız üçgenlerin tabanlarının boyutuna eşit olduğundan güvenli olun; Ek olarak, boncuklar kare ise, her bir kenarın boyutu üçgenin tabanına eşit olmalıdır.

Tavla

Detaylı Tavla iyi mi kurulur

Tavla tahtasını açıp kapamak için menteşe gereklidir. Menteşeyi içeriden yada dışarıdan takabilirsiniz. Menteşeyi dışarıdan takmak basittir, sadece içeriden takarsanız tavla tahtası daha da iyi görünecektir. Bunun için iki tane rahat menteşe seçmeli ve menteşelerin boyutlarına gore delikler açmalısınız. Peşinden menteşeyi vidalarla yerinde tutun.

detaylı satın alma

itme tavla

Emek harcamayı tamamladıktan sonrasında, tamamen pürüzsüz hale getirmek için emek harcama yüzeyini zımpara kağıdı ile iyice zımparalayın. Son olarak, cilalama yağı ile parlatın.

İkinci yöntem:

Bundan önceki bölümde geleneksel bir tavla tahtası yapmayı öğrendiniz. Bir sonraki bölümde, aletlerle tavla tahtası yapmanın daha rahat bir yolunu tanıttık.

Bir masa tahtası yap

Tavla yapmak için lüzumlu aletler

  • Dikdörtgen tahta
  • İki değişik renk ve fırça
  • cetvel
  • kalem
  • iki tahta zar
  • Otuz tahta boncuk (yuvarlak, kare yada …)
  • kağıt bant

Tavla yapım planı

İlk olarak, tahta için bir çerçeve düşünmeniz gerekir. Bunun için her iki tarafta ikişer santimetre mesafe bırakmanız kafi. Dikdörtgeni çizdikten sonrasında bir çizgi ile ikiye bölün. Bu şekilde iki dikdörtgen oluşturulur; Oluşturulan dikdörtgenlerin ortasını bulun ve tam ortasına genişliği minimum 4 santimetre olan bir dikdörtgen çizin. Bu şekilde her dikdörtgenin ortasında dar bir dikdörtgen oluşturulmuş olur. (Aşağıda gösterildiği şeklinde)

Dikdörtgenin üzerine ve altına 6 üçgen çizin; Bu şekilde ilkin dikdörtgenin genişliğini doğru bir halde ölçmeli ve onu 6’ya bölmelisiniz. Elde edilmiş sayı üçgenin taban ölçüsüne eşittir. Üçgenlerin yüksekliğinin dikdörtgenin (çizginin) uzunluğunu aşmaması gerektiğine dikkat edin.

Bir masa tahtası yap

tahtayı boyamak

Bir sonraki adım renklendirmedir. Bu bölümde iki renk seçmelisiniz. Boyamadan ilkin ilk olarak boyamak istediğiniz kısmı kısaca üçgenlerin içini dış kısmından ayırmalısınız. Bunu yapmak için, üçgenin her iki tarafına da kağıt bant yapıştırmanız gerekir. Seçtiğiniz iki değişik renk ile üçgenleri tek tek renklendirin. Boya tamamen kuruduktan sonrasında yapıştırıcıları çıkarabilirsiniz.

Boyama boncukları ve zarları

Tahta hazır olduktan sonrasında sıra zarları ve taşları boyamaya gelir. 15 tanesini bir renge, öteki 15 tanesini başka bir renge boyayın. Zarı boyayın ve her iki tarafa birden altıya kadar sayıları yazın. Şimdi tek yapmanız ihtiyaç duyulan renklerin tamamen kurumasına izin vermek.

Enfes tavla türleri

Tavla fazlaca şık bir armağan ya da hatıra olabilir. Seçkin ve kıymetli bir tahta arıyorsanız, el yapımı tavla tahtalarımızı tercih etmelisiniz. İki tür tavlada el yapımı tavla ceviz Tavla tahtası ve tavla tahtası Fok Orası.

oyulmuş afiş

Ceviz ağacından yapılmış tavla

Ceviz ağacı güzel bir tasarıma, dokuya ve desene haizdir. Bu yüzden fanatikleri var. Bu panelin bazı türleri daha güzel ve fiyatı daha yüksek olan kakmalı yada oyulmuştur.

Tavla Çemberi Nedir?

Hatem tavla tahtaları, yapımında kullanılan ahşaba gore hafifçe ve ağır olmak suretiyle ikiye ayrılır. Ağır tavla MDF’den, hafifçe tavla kayın şeklinde ahşaptan yapılmıştır.

Umarız yukarıdaki yazıyı okuyarak tavla tahtası yapmayı öğrenmişsinizdir. Ek olarak, bu tarz şeyleri yapma alanında deneyiminiz yada sorularınız var ise, yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

Tavla yapmak için hangi ağaç uygundur?

Masa tablası yapmak için ceviz, dut, akçaağaç, muz, kayısı yada okaliptüs ağacı kullanabilirsiniz.

Tavlanın ölçüleri ne olmalıdır?

Genel olarak tavla tahtası için belirli bir boyut yoktur ve hepimiz kendi zevkine gore lüzumlu büyüklükte bir tahta seçebilir yada yapabilir.

Kartondan masa tahtası yapılabilir mi?

Evet. Kara tahta yapmanın birçok yolu vardır ve herhangi bir engelleme yoktur.Source bağlantı