Ahşap bir çardak ve uygun çatısı inşa etmek


Ahşap çardak yapmayı öğrenin

Gazebo, gölge oluşturmak için kullanılan dayanıklı ve fonksiyonel bir yapıdır. İran’da çardakların yapımı ve kullanımı, Türkmenlerin burayı geleneksel bir ev olarak kullandıkları zamanlara dayanmaktadır. Bu yapının barınmak ve yaşamak için seçilmesinin sebebi ise kolayca toplanıp başka bir yere taşınabilmesi, öteki taraftan bu geleneksel evin naturel afetlere, soğuğa ve sıcağa dayanıklı olmasıydı.

Ek olarak okuyun: Ahşap askı çeşitleri

Hayranlık kelimesi Türkmen dilinden alınmıştır ve Farsça adı tram, kimi zaman tram diye yazılır.

Ahşap kanat yapımında mühim noktalar

 • balkon sitesi
 • Dünya boyutu
 • balkon yüksekliği
 • Ağacın tabanını hazırlayın
matkap ucu satın al

Ahşap kanadın bileşenleri

Ahşap süit

Ahşap köşk tasarımında aşağıdaki unsurlar hazırlanmalıdır:

 1. kolon
 2. uzun far
 3. duvardaki koşullar
 4. çit
 5. Esneklik
 6. Kirişin ana kirişi
 7. Alt Makas Kirişi
 8. destek dişli kiriş
 9. çatı altyapısı
 10. Minik duvar sütunları

Ahşap çardak yapmak için lüzumlu araçlar

Ahşap süit
 • AÖlçüm aletleri: Bu araçlar cetvelleri, sayaçları vb. ihtiva eder.
 • taşıyıcı: Dik açıları belirlemek için bir iletki kullanılır.
 • Dairesel testere: Odun ve çeşitli ahşap açık oturum türlerini kesmek için daire testere kullanılır. (Bu kesim dik açılarda yada başka herhangi bir açıda olabilir).
 • akülü matkap: Bu matkaplar değişik tiplerdedir, sadece çoğu zaman ahşap ve metal ile çalışırken akülü dikey matkapla kullanılırlar.
 • Kuvvetli ve uzun merdiven: Ahşap bir çardak inşa ederken eğer olmazsa olmazlardan biri, yüksek taşıma kapasitesine haiz ve minimum iki metre yüksekliğinde bir merdivenin varlığıdır.
 • lazer seviyesi: Çalışırken hizalamayı ve hizalamayı duyarlı bir halde denetlemek için bir lazer düzleştirici kullanılır.
 • Elektrikli testere: Motorlu testere, sert ağaçları hızlandırmak ve kesmek için gereklidir.
 • demir testeresi: Kati kesimler yapmak ve ek olarak eğriler yapmak için bir testere kullanılır. Bu testere oymacılıkta da kullanılır.

kanat türleri cinsiyet açısından

Ahşap süit

Gazebo cam, metal, ahşap benzer biçimde değişik malzemelerden yapılabilir. Sadece ayrıca ahşap ve metalden meydana getirilen çardaklar öteki çardaklara gore daha popüler ve dayanıklıdır.

 • Ahşap süit Yeşil alanlarda, parklarda ve öteki mekanlarda kullanılan en iyi balkon tiplerinden biridir. Ahşap çardaklar yapmak için çoğu zaman çam yada sedir ağacı kullanılır; Şundan dolayı neme karşı dayanıklılığı ve hafifliği yüksektir.
 • Metal çardak Çoğu zaman çelik ve alüminyumdan yapılırlar ve dayanıklıdırlar. Alüminyum hafiftir ve boyanabilir, sadece çelik alüminyumdan daha ağır ve dayanıklıdır ve çoğunlukla park benzer biçimde kamusal alanlarda kullanılır.
Ek olarak okuyun: Ahşap ev inşa etme rehberi

Ahşap kanat yapımına uygun ahşap

Ahşap süit

Arkasından çardak yapımında kullanılan ahşap türlerini inceleyeceğiz.

sedir: Daha ilkin bahsedilmiş olduğu benzer biçimde, sedir oldukça hafiftir ve nispeten ekonomiktir; Bundan dolayı, uygun fiyatlı ve hafifçe bir çardağa haiz olmak istiyorsanız sedir kullanın.

kızılağaç: Bu ahşap oldukça güzel ve yüksek bir dirence haiz, bu da birçok kişinin bu ahşabı seçmesine niçin oluyor.

çam: Çam ağacı, kızılağaç benzer biçimde yüksek bir dirence haizdir ve neme karşı oldukça dayanıklıdır.

Ahşap bir çardak daha mı iyi yoksa metal mi yoksa taş bir çardak mı?

Ahşap süit

Dediğimiz benzer biçimde her cinsten çardak yapabiliriz fakat yaparken üç mühim noktaya dikkat etmeliyiz.

 • Hava ve iklim: Havanın yağışlı olduğu bir bölgede çardak yaptırmayı planlıyorsanız; Metalik malzemeler oldukça uygun bir seçenek değil şundan dolayı genel olarak demir ve metaller bildiğiniz benzer biçimde yağışlı havalarda acele paslanır ve dirençleri düşer; Bundan dolayı kalıcı olarak boyanmalıdır.
 • İstek tipi: Ilk olarak çardağı inşa etmek istediğiniz alanı tanımlamanız gerekir; Mesela, bahçenizde mangallı bir çardak yapmayı planlıyorsanız, en iyi seçenek taş ve tuğla kullanmaktır.
 • bütçe: Köşk yapımının en mühim ve mühim noktalarından biri bütçe miktarının belirlenmesidir ve bütçe belirlendikten sonrasında hammadde cinsini kolaylıkla seçebiliyoruz.

Ahşap köşk çatı çeşitleri

Ahşap süit

nebat yüzeyleri: Sürünen bitkilerin büyümesiyle oluşan bu çatılar, çatıların en meşhur örneklerindendir.

Kafes ahşap tavanlar: Bu tavanlar soyut şekiller ihtiva eder; Işığın bu tavanlardan geçişi sizde güzel bir his yaratıyor.

Kumaş katlanır tavanlar: Bu tavanlar, hususi çubuk ve klipslerle açılıp kapanan hususi kumaşlardan yapılmıştır.

Kamış çatılar: Halı, tavan ve duvarlar için de uygun bir seçenektir ve nispeten ucuz bir fiyat etiketine haizdir.

Doğru tasarımı, malzemeleri, boyutları ve yeri seçmek, yapınızın ömrünü, sağlamlığını ve güzelliğini çoğaltmak için bir çardak inşa etmeden ve karar vermeden ilkin dikkate alınması ihtiyaç duyulan şeylerdir.

Yapışkan kağıtSource bağlantı