Ahşabın yağ ile parlatılması hakkında bilmenizde fayda olan ipuçları ve püf noktaları!


Yağlı ahşap cilası, çağıl bileşik verniklere besleyici ve kullanışlı bir alternatiftir. Yağ, ahşabın dokusunda su itici bir film oluşturur. Ek olarak yağ bazlı bir ahşap cilası, bir koruma tabakası oluşturmanın yanı sıra ahşaba güzellik katar ve ahşabın dokusunu iyi bir halde ortaya çıkarır. Çin ağacı, keten tohumu yada keten tohumu yağı kullanmanız fark etmez, aslına bakarsan birkaç kolay adımda tezgahınızı herhangi bir yağ türüyle parlatabilirsiniz. Ahşabı yağla cilalamak hakkında bilmenizde fayda olan ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenmek için bizimle kalınca.

Ahşabın yağ ile parlatılmasında ilk ve en mühim adım ahşabın yüzeyinin zımparalanmasıdır. Bunun için sertliği 220 olan zımpara kağıdı kullanabilirsiniz.

Ek olarak şunu okuyun: Ahşabı poliüretanla cilalama eğitimi

Ahşabın ufak bir kısmına kafi oranda yağ uygulayın. (Danimarka yağı kullanıyorsanız, ahşabın tüm yüzeyini ıslatabileceğinden dikkatli olmanız icap ettiğini ihmal etmeyin.)

Ahşabın yağ ile işlenmesi

Bu şekilde ahşaba Çin ağacı yağı, keten tohumu, tik yada naturel ve mineral yağlar uygulanabilir. Hem naturel hem de mineral yağlar, besin açısından güvenli olması ihtiyaç duyulan ahşap mutfak eşyaları, çocuk oyuncakları vb. ahşap işleme projelerinde kullanıma oldukca uygundur.

Ahşabın yağ ile işlenmesi

Yumuşak, temiz ve kuru bir bez kullanarak yağı ahşabın yüzeyine uygulayın. Yüzeye ahşabın dokusu doğrultusunda uygulamanız gerektiğine dikkat edin ve havluyu işin üstüne ne kadar sıkı çekerseniz ahşap yağı o denli iyi emecektir. Tüm ahşap iyice kaplanana kadar buna devam edin.

Yağı 30 dakika ahşabın üstünde bırakın ve ahşabın dokusuna iyi nüfuz eder. Fazla yağı bir bezle silin ve peşinden ahşap yüzeyin 24 saat tamamen kurumasını bekleyin.

600-800 grit ıslak/kuru zımpara kağıdını bir miktar yağa batırın ve ahşabın yüzeyini yağlı zımpara kağıdı ile zımparalayın. Böylece yağ ahşabın dokusuna iyice nüfuz eder ve naturel ahşap dokusu tesiri verir.

Ahşabın tüm yüzeyi yağla kaplanana kadar yağlı zımpara kağıdı ile zımparalamaya devam edin, peşinden emek harcama yüzeyindeki fazla yağı kuru bir havluyla silin ve ahşap yüzeyi 24 saat kurumaya bırakın.

Ek olarak şunu da okuyun: Ceviz ağacını hazır boyalarla cilalama eğitimi

Ahşabın yağ ile işlenmesi

Bu adım, istenen renk elde edilene kadar yağ bazlı zımpara kağıdı ile zımparalamaya devam etmek anlamına gelir, sadece her adımda fazla yağın kuru bir bezle alınması ve 24 saat kurumaya bırakılması gerektiğine dikkat edin; Öteki bir deyişle, her katman içinde 24 saat olmalıdır, bu yüzden bu adım birkaç gün sürebilir.

Yapışkan kağıtSource bağlantı