Ahşabın Uzun Seneler Kullanılması İçin Ahşap Koruma Şekilleri

Ahşap Koruma 

Ahşap araç-gereç naturel bir malzemedir ve tertipli bakımı yapıldığı taktirde uzun seneler, ilk günkü şeklinde güvenle kullanılabilir. Ahşap yüzeyinin hava şartlarına, rutubete, suya, mantarlanmaya, tahta kurdu şeklinde zararlılara karşı dayanıklı olması için değişik koruma şekilleri bulunur. Bu tip zararlılar ahşap için çekince arz eder.

Emprenye işlemi, çeşitli kimyasal maddelerin, ahşabın bünyesine emdirilmesi işlemidir. Koruyucu maddeler ahşaba nüfuz ederek, ahşap üstünde bir kalkan görevi görür.  

Hangi emprenye maddesi tercih edilmeli?

Ahşap koruma maddesi emprenye ürünlerinin insan sağlığına çevreye duyarlı olması önemlidir. Ağır metal ve kimyasallar içeren, hastalık veren bir kokuya haiz emprenye maddeleri yerine, su bazlı, kokusuz emprenye ürünleri tercih edilmelidir. Ahşabı yalnız hava şartlarına, rutubete karşı değil, bununla beraber kurt ve mantarlara karşı da sakınan bir ürün olmasına dikkat edilmesi gerekir. Avrupa Standartları’na uygun olması ve uygulama kolaylığı açısından kullanıma hazır olması da, emprenye maddesi satın alırken göz ardı edilmemelidir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın