Ahşabın çeşitleri ve kullanım alanları [20 نوع چوب با عکس]


Ağaç işleme endüstrisinde kullanılan değişik ağaç türleri vardır ve bu ağaçlardan her birinin yararlı kullanımı için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı prensipler ve noktalar vardır. Bu makalede, meşe, akçaağaç, çam ve daha pek fazlaca ağaç türü ve bu tarz şeyleri kullanırken dikkate alınması ihtiyaç duyulan ağaç işleme ipuçları hakkında data edineceksiniz.

Ağaç türleri infografik

Sazokar ekibi tarafınca tasarlanan aşağıdaki infografikte, ahşap türleri ile ilgili yazı özetini tek bir görselde görebilir ve tüm ahşap türlerini özlü ve kullanışlı bir halde tanıyabilirsiniz. Yazının geri kalanında daha fazlasını ve hususi açıklamaları okuyun.

naturel ahşap

meşe

meşe

Meşe, mobilyalarda kullanılan en popüler ağaçlardan biridir. Değişik meşe türleri vardır, sadece bir çok ağaç işleme endüstrisinde kullanım için aynı kaliteye haizdir. Meşe ağır, sert bir yüzeye haizdir ve güzel tasarımı ve dokusuyla bilinir. Meşe ağacının değişik ve güzel bir görünüme haiz olduğu doğrudur sadece bu ağaçla çalışmak birazcık zor olsa gerek. Belirli noktalara ve koşullara dikkat ederek meşe ile çalışmanın zorluklarını aşabilir, iyi ve arzu edilen sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Akçaağaç

Akçaağaç

Akçaağaç, mobilya yapımında kullanılan bir başka popüler ağaçtır. Bu ahşap fazlaca dayanıklıdır, ağırdır ve iyi rutubet ve aşınma direncine haizdir. Akçaağaç yuvarlak bir tasarıma ve güzel bir sıcak beyaz renge haizdir. Akçaağaç, doğru tekniklerle işlenirse benzersiz bir görünüme haiz olacak dayanıklı bir ağaçtır. Akçaağaç ağacıyla çalışmak, bilhassa zımparalama ve cilalama esnasında zor olsa gerek.

Mor melisa ağacı

Bu ahşabın rengi naturel olarak mordur, sadece rengi büyük seviyede ağacın yetiştiği bölgenin iklimine bağlıdır. Abanoz benzer biçimde mor pelesenk ağacı hakkında değişik görüşler vardır. Geçtiğimiz yıllarda, mor pelesenk ağacının en mühim türü, bugün fazlaca azı kalmış olan Brezilya yağmur ormanlarına dikildi. Öteki balzam ağacı türleri, erişimi nispeten zor ve yüksek maliyetli olan Hindistan ve Uzak Doğu’ya özgüdür.

köknar

köknar

Ladin, görünüş olarak pek kullanılmayan ve daha fazlaca boyanacak eşyaların yapımında kullanılan bir ağaçtır. Ladin üstünde Stain kullanabilseniz de netice pek çekici olmuyor şu sebeple ahşabın dokusu yerine bunlar kendini gösteren kahverengi ve gri kısımlar. Ladin, nispeten ucuz ve dayanıklı olduğundan bina yapımında daha yaygındır.

çam

çam

Çam, en yaygın kullanılan üç ağaç türünden biridir. Bununla beraber, tüm çam ağaçlarının yapısal kullanımları yoktur ve uzun yapraklı çam benzer biçimde bazı türleri fazlaca güzel mobilyalar yapmak için kullanılır. Çam ağacı fazlaca hafifçe, ekonomik ve akçaağaç benzer biçimde hafiftir, bu da boyamayı kolaylaştırır. Akçaağaç ve meşe benzer biçimde sert ağaçlarla karşılaştırıldığında çam daha azca dayanıklıdır, sadece öteki ağaç türleri ile kolayca uyumludur; Bu yüzden topyekün ahşap mobilya arıyorsanız çam ağacından mobilyaları kolaylıkla tercih edebilirsiniz.

mesquite ahşap

Mesquite, Teksas ve Güneybatı ABD’ya özgü bir sert ağaç türüdür. Bu ağaç çoğunlukla sıcak ve kuru iklimlerde yetişir. Bazıları mesquite’i ağaçtan ziyade bir çim türü olarak görür, sadece ötekiler bu ahşabın görünümündeki farklılığın benzersiz özelliklerinden kaynaklandığına ve bu ahşapla çalışırken farklılıklarının ve dezavantajlarının dikkate alınması gerektiğine inanır. Bu ahşap kolayca şekillendirilebilir, şekillendirilebilir ve kesilebilir, sadece büyük boyutta ve aynı şekilde mevcut değildir.

ibi ahşap

Ibi, gücü ve su geçirmezliği ile malum bir Brezilya sert ağacıdır. Brezilya dağ keçisinin 10’dan fazla türü vardır. Sarmaşık ağacının değişik bir görünüme haiz olduğu ve döşeme olarak kullanıldığı doğrudur sadece bunlarla çalışırken dikkate alınması ihtiyaç duyulan bazı önlemler vardır.

Ceviz ağacı

Ceviz ağacı

Pek fazlaca insan ceviz ağacının sağlamlığına ve sertliğine aşinadır, sadece pek çoğunun ceviz hakkında bilmediği şey, cevizin bir tek bir ağaç türü değil, benzer özelliklere haiz değişik ağaç türlerinin bir grubu olduğudur. Hepsi testere bıçağı için birazcık serttir, sadece ağaç işleme projeleri için mükemmel bir görünüm sağlarlar.

kayın

Kayın, gösterişsiz, mütevazi ve hiçbir özelliği olmayan ağaçlardan biridir. Kayın ağacının sadeliği, sanat eserlerinde kullanılabilmesi, ek olarak boyanarak pahalı bir ahşaba dönüştürülebilmesi sebebiyle pozitif yönde özelliklerinden biri sayılabilir. Kayın, ahşap damarları gerektirmeyen projeler için kullanılan sert ve çekici bir ağaçtır.

Rus ahşabı

İthal Rus ahşabı köknar, kayın, çam, meşe, noel vb. benzer biçimde çeşitli türleri vardır ve çoğu zaman beyaz, krem, kahverengi yada kırmızıdır. Yumuşak yada sert çeşitli ağaç türlerinden alınan bu odunlar, Rusya’da havaların uygun olduğu yıl aralıklarında kesilerek kurutulmuş yada kurutulmamış odun, polen ve toz halinde belirli parçalar halinde öteki ülkelere ihraç edilmektedir. Paketler. Bugün Rus ahşabı her türlü dekorasyon, cephe, zemin, dolap, ahşap kapı ve pencere, palet, çatı çerçevesi, müzik aleti, kağıt yapımı vb.

İran’a ithal edilen birçok ağaç Rusya’dan gelmekte olup, bunlar içinde İran’da yaygın olarak kullanılan çam türleri (Nerad, Sasna ve Yulica benzer biçimde), meşe, kayın ve Rus kandil türleri bulunmaktadır.

Ağaç serçesi dili

Ağaç serçesi dili

Serçe dili, muhteşem bükülme kabiliyeti ile meşhur bir sert ağaç türüdür. Dil ağacının bu garip özelliği, onu kıvrımlı tip sandalyelerde kullanım için benzersiz kılar. Bu ahşap üstündeki tasarım pürüzsüz dokudan yapılmıştır ve açık kahverengi renktedir.

sedir

İspanyol sediri, doğu sediri, kokulu kırmızı sedir ve ardıç yada dağ selvi benzer biçimde değişik sedir türleri vardır. Bu ahşap neme karşı dayanıklıdır. Bundan dolayı dış mekan ağaç işleme projelerinde kullanılmaktadır. Sedir ile ağaç işçiliğinin ince noktaları vardır; Mesela, bazı bitirme şekilleri bu ahşap için fazlaca uygundur, sadece renklendirilmesinde sınırlamalar vardır.

Sedir, dış mekan ağaç işleme projeleri için uygundur, sadece en dayanıklı ağaçlardan biri değildir; Şundan dolayı mevsim değişikliği ile genişler ve daralır, bu yüzden bu noktayı dikkate almalısınız.

Maun ağacı

Maun ağacı

Maun, rengi kahverengiden koyu kırmızımsı kahverengiye değişen pahalı bir sert ağaçtır. Maun geleneksel, fazlaca yönlü ve yaygın olarak kullanılan kaplamalı bir ağaçtır.

ceviz

ceviz

Ceviz, dayanıklılığı, pürüzsüz dokusu ve çikolata kahvesi rengiyle malum bir sert ağaçtır. Bununla beraber, açık renkli olan değişik ceviz türleri de vardır. Genel olarak, değişik tasarımlara ve rollere haiz olan ve çeşitli cihazların yapımında kullanılan birçok ahşap türü vardır.

Kiraz odunu

Kiraz ağacı, yüksek tokluk ve kararlılığa ve nispeten muntazam damar hatlarına haiz nispeten kuvvetli bir yapıya haizdir. Kiraz ağacının dış kabuğu pembeye, öz odun ise kırmızı-kahverengiye döner.

balza ağacı

Balsa ağacı, oymaya uygun, hafifçe damarlı dokuya haiz yumuşak bir ağaçtır. Bu ağaç, bıçak benzer biçimde rahat bir el aletiyle kolayca kesilir ve talaş yapımında yaygın olarak kullanılır.

Muz ağacı

Muzun dokusu iç içedir ve ayrılması zor olsa gerek. Bu ağaç kayın ağacına fazlaca benzer. Bu ahşabın radyal kesimi, benzersiz dokusu sebebiyle tornacılar içinde fazlaca popülerdir ve onu tornalama ve güzel ahşap işleri oluşturmak için kullanırlar. Muz ağacı, ağaç işleme projelerinde renk kontrastı oluşturmak için kullanılır. Kayın benzer biçimde muz ağacı, tahta kaşık benzer biçimde yiyecek pişirme gereçleri yapmak için uygundur.

bas sopa

Balsa ağacı benzer biçimde levrek ağacının yumuşak, damarlı bir dokusu ve nispeten düz çizgileri vardır ve öteki ağaçlardan daha kolay yontulur. Bundan dolayı oymacılık alanında yeni başlayanlar için çoğu zaman ıhlamur tavsiye edilir. Bu ahşabın açık krem ​​rengi, ağaç gövdesinden ayrıldıktan sonrasında açık kahverengiye dönüşür.

beyaz ceviz

Beyaz ceviz, pürüzsüz damar hatları ve pürüzlü bir yüzeyi olan nispeten yumuşak ve zayıf bir ağaçtır. Bu ahşap oyma ve oyma için uygundur. Sadece zanaatkar değilseniz, levrek ve balsa benzer biçimde daha yumuşak ahşaplar kullanmak en iyisidir.

Abanoz

Değişik abanoz türlerinin rengi farklıdır ve koyu kahverengiden siyaha kadar değişmiş olur. Abanoz ağacı yavaş bir gelişme hızına haizdir ve olgunlaşması 100 yıl sürer ve ağaç işlerinde kullanılabilir; Bundan dolayı naturel kaynakların ve çevrenin korunması sebebiyle abanoz kullanımı mevzusunda değişik görüşler bulunmaktadır. Çekirge istilası benzer biçimde bazı durumlarda, birçok abanoz fidesi zarar görür ve netice olarak kıt hale gelir. Bu ağaç fazlaca pahalı olmasına karşın abanozun siyah rengi mükemmel bir tornalama güzelliği oluşturmaktadır.

İç dekorasyonda ahşap çeşitleri

Bu yazıda ele alınan ahşap türlerinin bir çok, evlerin, ticari ve ofis ortamlarının iç dekorasyonunda kullanılmaktadır. Bu türlerden bazıları mahalli olarak yetiştikleri alanlarda daha fazlaca iç dekorasyon amaçlı kullanılmaktadır. Ahşabın bolluğu, fiyatı üstünde direkt bir etkiye haizdir. Netice olarak, kürkün içindeki ahşaplar daha fazlaca iç dekorasyonda kullanılır. İran’da ceviz, meşe, akçaağaç, talaş, rus ağacı, kayın vb. ahşaplar çeşitli ortamların iç dekorasyonunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ağaç türlerinden bazıları dekoratif görünüm ve görünüşe haiz olup çevreyi güzelleştirmek için kullanılır; Bundan dolayı, bu ahşaplar kimi zaman kaplama olarak kullanılır.

Ağaç türlerini PDF formatında indirin ve kullanın

Aşağıdaki bağlantıdan, ahşap türleri ve kullanımları ile ilgili bir PDF dosyası edinebilirsiniz.Source bağlantı