Ahşabımız nereden geliyor? | bloga

İşimizin en mühim ayağı ahşap olduğundan nereden geldiğine dikkat ediyoruz. Buna bizim kadar dikkat etmemiş olabileceğinizi biliyoruz, sadece sizin için kaliteli ürünler tedarik etmek bizim işimiz. Peki George Hill’den aldığınız odun nereden geliyor? Tüm kerestemizin nereden geldiğini – güzel İskoçya ve İrlanda – BİLDİĞİMİZİ güvenle söyleyebiliriz. Tüm tedarik hatlarımız, sürdürülebilir bir kaynaktan geldiğini kanıtlayan FSC (Orman Hizmetleri Komisyonu) Nezaret Zinciri sertifikasına haizdir.

Yumuşak ağaç çıtalarımız birazcık daha uzaktan geliyor; İsveç’ten Redwood’dan yapılırlar.

Sert ağaçlarımız daha da çeşitli alanlardan geliyor; Şimal ABD’dan Amerikan beyaz meşesi, batı Kanada’dan sedir ve Güneydoğu Asya’dan meranti. Sürdürülebilir ormancılıktan ve doğal ki etik kaynaklardan gelen her şey.

Fakat tüm bunlar niçin mühim? Bunun birkaç sebebi var:

• Odun dikkatle yönetilen yenilenebilir bir kaynaktan gelmediği sürece, sanayi hızla gerileyecektir, bu da bulunabilirliğin azalması ve fiyatların artması anlamına gelir.

• Mahalli tutarak nakliye maliyetlerini ve çevreye verilen ziyanı azaltırız.

• Birleşik Krallık’ta üretilen kerestenin kullanımı direkt Birleşik Krallık ekonomisini destek sunar.

• Mahalli keresteye yönelik artan talebin peyzajımız üstünde şimdiden pozitif bir tesiri oldu – Birleşik Krallık’taki orman örtüsü 20. yüzyılın başlarındaki %5’ten 2011’de %13’e çıktı*.

• Korumasız kereste satın almak, birincil ormanları yok etmenin yanı sıra, nesli tükenmekte olan türleri ve yerli kabileleri etkileyebilir ve yasa dışı kaçakçılığa yol açabilir.

• Ve en önemlisi, yasadışı ağaç kesimiyle savaşım etmek için kamu tarafınca finanse edilen binaların bağımsız olarak onaylanmış yasal ve sürdürülebilir kereste ile inşa edilmesi hükümet politikası haline geliyor. Bu siyaset, gelecek yıllarda Birleşik Krallık genelinde aşamalı olarak uygulanmaya ayarlanmıştır. Bu şu anda bir kılavuz olsa ve hemen hemen bir yasa olmasa da, “sözleşmenin ihlali” yasa dışıdır.

Ahşabı seviyoruz – Doğası gereği düşük karbonludur (atmosferden karbondioksiti emer ve depolar), güçlüdür, tamamen yenilenebilir, kullanım amacının sonunda geri dönüştürülebilir ve güzel bir şeydir.

Bunları da sevebilirsiniz