Ahşabı Çürümeden Koruma Yöntemi Mantar Önleyici Emprenye

Mantar Önleyici Emprenye

Ahşap, canlı bir araç-gereç olduğundan tertipli olarak bakımının yapılması gerekir. Rutubet ve öteki dış etkenlere maruz kalan ahşap, bir süre sonrasında mantarlanma, tahta kurdu ya da değişik böceklenme benzer biçimde problemler yaşayabilir, bu da ahşap malzemenin kullanım ömrünü azaltır. Bunu engellemek için emprenye maddesi kullanmak gereklidir. Mantar önleyici emprenye, iç dış etkenler ve hava şartlarına karşı ahşabı sakınan bir emprenye maddesidir. Ahşap emprenye uygulaması ile koruyarak çürümesini engellemek mümkün. Uygulama miktarı ve şekli, emprenye maddesi kullanım talimatlarındakine uygun yapıldığında ahşap mobilya ya da ahşap dış cephelerinizi uzun seneler sıhhatli bir halde kullanabilirsiniz.

Emprenye maddesi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Su bazlı ahşap emprenye maddesi, kokusuz emprenye olduğu ve hem de çevre dostu olduğundan tercih edilmelidir. Ağır metal ve kimyasal içermeyen, kullanıma hazır formülü olan emprenye maddesi, iç ve dış mekanlarda kendi başınıza fırça ile uygulayabileceğiniz ahşap koruma uygulaması için uygun olacaktır. Gene Avrupa Normları’na uygun emprenye satın almalısınız.

Ahşap yüzeyleri emprenye uygulaması yaparken hem de ahşap renklendirme ile ahşabınızı boyamak isterseniz su bazlı renkli emprenye kullanabilir, hem ahşabınızı yenilemiş hem de kütflenmeye, mantarlanmaya karşı koruma altına almış olmuş olursunuz.

Emprenye şekilleri nedir?

Fırça ile uygulanan fırçalık emprenye, daldırma emprenye, vakum tazyik emprenye olarak değişik emprenye şekilleri bulunur. Yeni nesil Tanalith emprenye, endüstriyel emprenye olarak en tercih edilen ahşap koruma yöntemidir.

 

 

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın