Ağaç işlemede şerit testere uygulamaları ve bununla iyi mi çalışılacağı hakkında bilmenizde fayda olacak her şey!


Şerit testereden daha iyi kırılgan, doğru kavisli kesimler yapabilen başka bir alet yoktur. Kaliteli bir testere eğrileri kesmekten daha fazlasını yapar. Bu alet hem de dil ve oluk açma, ufak ahşap parçalarını ayırma ve daha büyük parçalardan ince şeritleri tekrardan testereleme için de uygundur.

Sadece bu kadar oldukca değişik model ve boyutta şerit testere varken, hangi tür şerit testerenin işimize uygun bulunduğunu iyi mi bilebiliriz?

Şerit testere çeşitleri

İki ana şerit testere türü vardır. Daha kısa kat dolap modelleri ve masa ve sehpa yerleşimine uygun modeller. Dolap modelleri ustalaşmış uygulamalar için, kısa modeller ise ev uygulamaları için uygundur. Kabinli modelde daha çok özellik, daha büyük bir sürücü ve muntazam kesimler oluşturan daha kuvvetli bir kalıp bulunur. Kısa tablalı şerit testerenin ağır endüstriyel işler için kullanılamayacağına dikkat edilmelidir.


Grubun ana özelliklerini gördüm

Şerit testere alırken iki mühim noktaya, talaş derinliğine ve testere boğazına dikkat etmelisiniz. Bıçağın kesme derinliği aslen bıçak ile üst bıçak kılavuzu arasındaki mesafedir. Bu özellik, alıcılara bu testere ile kesilebilecek odun kalınlığını gösterir. Bazı testerelerin kesme derinliği yalnız 15 santimetre’dir, sadece kesme derinliği 15 santimetre’den 30 santimetre’ye çıkarılabilir.

Boğaz, bıçak ile testere gövdesinin dikey kalıp kısmı arasındaki mesafedir. Bu mesafe dilimin kalınlığını belirler. Kabin testerenin boğazı daha ufak masa modellerine nazaran 30-35 santimetre daha geniştir. Bundan dolayı bazı ürünlerde yer edinen “45 santimetre testere” ibaresinin cihazın boğaz ölçüsünü belirttiğini bilmelisiniz.

Kavisli kesim

Motor boyutu

Bir şerit testerede dikkate alınması ihtiyaç duyulan bir öteki özellik de motorunun boyutudur. Bir çok ev modeli için motor gücü ¾ ila 1 beygir gücüdür. Ustalaşmış modeller ise daha büyük bir motora ve değişken hıza haizdir. Marangozlar için değişken hız o denli mühim değildir şu sebeple metal ve sert plastiği daha yavaş kesmek daha iyidir.

Doğru motorlu testereyi seçmek için öteki mühim özellikler

Açılı kesimler için 45 dereceye kadar dönebilen dökme demir, çelik yada alüminyumdan yapılmış bir şerit testere tablasına haiz olmak en iyisidir. Masanın boyu ve genişliği 40 santimetre olacak ve raylı olacaktır. Bir şerit testere satın alırken, tekerlekleri temiz tutmak için temizleme fırçası olan bir şerit testere arayın. Ek olarak elektrikli süpürgeye takılabilen toz emme aparatı da cihazın bir öteki mühim özelliği.

Şerit testerelerde dikkate alınması ihtiyaç duyulan iki ergonomik seçenek, düz kesim torbası ve devirme torbasıdır. Bu iki seçenek çapraz, uzunlamasına ve ikincil kesimler oluşturmak için oldukca kullanışlıdır.

Şerit testere oluştur

Motorlu testereyi çalıştırırken, üreticinin talimatlarını dikkatlice okumalısınız. Şerit testereler, kırılgan kesim için bir ekip ayarlamalar gerektirir. Bıçak sertliği, bıçak kılavuzu ayarı ve yatak montajı dahil olmak suretiyle üreticinin talimatlarına uymazsanız, testerenin performans kalitesi düşer ve testere bıçağının kırılma riski artar.

Motorlu testere kılavuzu, makineyi doğru şekilde kurmanıza ve ek olarak makineyle çalışırken daha çok güvenlik için doğru şekilleri öğrenmenize destek olacaktır. Şerit testereler en güvenli ağaç işleme aletlerinden biridir, sadece kullanılmadan ilkin uygun şekilde kurulmalı ve çalıştırılmalıdır. Testere doğru kullanılırsa, herhangi bir marangozla çalışmak bir zevk olacaktır.Source bağlantı