12 yeni mozaik tasarımı (Rahat, Çini, Hayvanlar, Fan Yacad, İsim vb.)


Tahta, metal, çini yada bir parça kullanılarak meydana getirilen mühim sanat eserlerinden biri… Sos kelime anlamı olarak yama, parça ve çizgi anlamlarına gelmektedir. Doğrusu çizgileri olan her işe sanat eseri kabul edebilirsiniz. Ufak parçalar kullanarak bir desen ve desen oluşturup daha büyük bir desen yaratıp bu tarz şeyleri zanaat üstüne yapıştırma sanatı.


Bu sanatın İran’da uzun bir geçmişi vardır ve geride kalan zamanı eserlerden hareketle bu sanatın başlangıcının İlhanlılar dönemine kadar uzandığı söylenebilir. Maragheh Kari’nin ilk biçimleri, Maragheh kentindeki Red Dome’da görülebilir.

fayans ve mermer

Tasarım suyu

Bu çalışmada ahşap parçalar kullanılmış ve bunlar kullanılarak değişik desenler ve desenler oluşturulmuştur. Mermer karoların kırık fayans yada mozaiklerden oldukca değişik bulunduğunu ve bu iki türün karıştırılmaması icap ettiğini unutmamalısınız. Fayans enjeksiyonunun aşağıda anlattığımız değişik aşamaları vardır.

Fayans derz dolgusunda ilk adım kağıt üstüne çizim yapmaktır. Bu bölümde fayanslarla oluşturmak istediğiniz tasarımı hayal etmeli ve uygulamalısınız. Ek olarak renklendirme de bu aşamada belirlenmelidir. Bu mevzunun önemi o denli büyük ki, bazı insanoğlu yetenekli öğretmenlerden yardım almayı tercih ediyor.

Tasarım suyu

Tasarlayıp renklendirdikten sonrasında kayıt olma zamanı; Bu şekilde, yerleşim ilkin tablo haline getirilir ve peşinden her biri numaralandırılır, böylece düzenleme aşamasında karo parçasının tam konumu belirlenebilir. Arkasından, tasarımı oldukca dikkatli bir halde kesmeli ve aynı renkteki parçaları bir araya getirip karoların üstüne yapıştırmalısınız.

Bir sonraki adımda, yapraklar tamamen kurumadan çelikleri hususi bir balta ile kesmelisiniz. Pah kırma adımının, cam karoların kaplamasına zarar vermeyecek şekilde yapılması icap ettiğini ihmal etmeyin. Fayanslar kesildikten sonrasında fayansların keskin kenarları törpü ile iyice düzeltilmelidir. Bu adımları tamamladıktan sonrasında, karoları bir kez bir araya getirin ve işin doğru olduğundan güvenilir olduktan sonrasında, ilkin yüzeyi derzleyin ve peşinden karoları döşeyin.

Tasarım suyu
Ek olarak okuyun: Popo eğitimi [روش ها و ابزارآلات کنده کاری روی چوب]

Hipokondriyi öteki sanatlarla birleştirin

Tasarım suyu

Markari, Hatamkari benzer biçimde öteki sanatlarla birleştirilebilir ve netice olarak eşi olmayan eserler ortaya çıkarılabilir. Mozaiğin öteki sanatlarla birleştirilmesinin örnekleri içinde kafes mozaikler, işlemeli mozaikler ve işlemeli mozaikler sayılabilir.

örgü kase: Bu yöntemde birbirine geçmeli emek verme alanı, birbirine geçmeli emek verme yöntemi ile tamamlanır ve doldurulur.

çivili et suyu: Bu yöntemde kesilen parçalara eğe ve keski ile biçim verilir. Kakma mermer birkaç düzlemde ve hatta kabartma olarak yapılabilir.

Sos düğümü: Bu yöntemde ahşabın değişik tonları ile beraber düğüm deseni kullanılır ve kenarları keski ve eğe ile şekillendirilir.

Halka suyu: Bu yöntemde işin bir kısmında astar parçaları kullanılmaktadır.

Kakmacılıkta fildişi, istiridye ve kemik benzer biçimde organik, odun olmayan malzemeler yada yapay istiridye, sedir ve kakma benzer biçimde naturel olmayan ahşap olmayan malzemeler kullanılabilir.

Yeni tasarımlar

Bazıları aşağıda belirtilen değişik mozaik tasarımları vardır.

1- Rahat sulama tasarımı

Basit mozaik tasarımı

2- Hayvan tasarımı

hayvan mozaik tasarımı

3- İsim tasarımı

İsim tasarımı

4- One-Yakad tasarımı

Yacad Van Broth tarafından tasarlanmıştır.

5- Şiirin şiirsel tasarımı

şiir tasarımı

6- At tasarımı

at tasarımı

7- Buğday sapı tasarımı

buğday sapı tasarımı

8- Çiçek aranjmanı

çiçek desenleri

9- Serçe tasarımı

Uçan tasarım

10- Otomobil tasarımı

araba tasarımı

11- Kız evlatları için mozaik tasarımı

kız tasarımı

12- Kelebek tasarımı

kelebek tasarımı

Sıkça Sorulan Sorular

Aşılama ve bağışıklama arasındaki fark nedir?

Oyma: Ağaç oymacılığı ve kakma, minik tahta parçalarının yan yana yerleştirilmesidir.

Köride hangi malzemeler kullanılabilir?

Marqueri için ahşap benzer biçimde organik malzemeler ve hatta fildişi, istiridye, kemik, pirinç ve kakma benzer biçimde ahşap olmayan malzemeler kullanılabilir.

Yapışkan kağıtSource bağlantı