10 adımda kendi epoksi reçine sehpanızı yapın


Daima kendi sehpanızı ya da sehpanızı ahşap ve epoksi reçineden yapmak istediniz mi? Bu halde tam olarak buradasın. Kendi epoksi reçine sehpanızı iyi mi yapacağınızı adım adım göstereceğiz.

Lüzumlu ön informasyon

Bu projeye cesaret etmeden ilkin epoksi reçine ile ilk tecrübe kazanmanızı tavsiye ederiz. epoksi reçine satın almak pahalıdır ve güzel ahşabın, bilhassa de çalı ahşabının bir bedeli vardır. Dökme reçine ile ilk deneyimler, ilk masanızı başarıya ulaşmış kılmanıza destek olacaktır. Bilhassa, daha büyük miktarlarda epoksi reçinenin işlenmesi, döküm kalıpları şeklinde daha ufak projelerden bile daha zahmetlidir.

Ağaç işleme bilgisi de yararlıdır – daha ilkin elinizde bir taşlama makinesi ve testere olması gerekirdi. Epoksi sehpa yapmak yeni başlayanların projesi değildir.

Epoksi sehpanız için doğru ahşabı kura çekmek

Epoksi reçineye ayrıca, reçine sehpanız için güzel bir ahşaba ihtiyacınız var. Bu durumda, oldukça güzel bir damarı olan kavak burl tahtalarıdır. Ilke olarak, herhangi bir ahşap çeşidini kullanabilirsiniz, sadece kuru olmalıdır (ahşap nemi içinde ne olduğu %7 ila 10 içinde). Aksi takdirde, çalışmaya devam edecek ve kaybolacaktır, bu da ondan sonra sorunlara niçin olabilir.

Sehpanızın iyi mi görünmesini istediğinizi evvelinde düşünün – dere masası tarzında organik kenarlarla mı yoksa bakışımlı olarak düz biçilmiş kenarlarla mı? Ek olarak renge şimdi karar vermeniz önerilir – renkli epoksi reçinenizin seçtiğiniz ahşabın rengiyle eşleşmesini istiyorsunuz. Daha hafifçe ahşaplarla daha elastik olma eğilimindesiniz. Kırmızı epoksi reçine ile beraber koyu ceviz ağacı ile birazcık zorlaşıyor.

Kavak ağacı nispeten aleni renkli bir ağaçtır, bundan dolayı seçilen mavi-yeşil oldukça iyi oturur.

Hiyerarşi 1: Ahşap plakaları çizin ve ölçün

En müsait varyantı bulabilmek için ilkin ahşap plakaları değişik kombinasyonlarda yan yana yerleştirin. Bu birazcık hayal gücü gerektirir, sadece burada gelecekteki görünümün temeli atılır, bundan dolayı bu adım önemlidir.

Doğru kesimi bulmak için bir şablon ya da çizelge kullanabilirsiniz. Tahtaların birbirine paralel olması gerekmez, sadece epoksi reçine daha çapraz olarak da akabilir.

Şekilden memnun olduğunuzda, ahşap kalaslar süresince tam olarak dik açılarda kesmeniz ihtiyaç duyulan yeri işaretlemek için bir düz kenar kullanın. Bunun için birazcık biriki planlayın – 2 santimetre genişlik ve 4 santimetre uzunluk iyi bir ergonomik kuraldır.

Adım 2: tahtaları kesmek

Kalaslar, ondan sonra kalıba uymaları için daire testere kullanılarak kesilir.

Hiyerarşi 3: giyinme ve temizlik

Ahşap plakalar çoğu zaman kurutma işlemi sebebiyle eğilir ve gerilme çatlaklarına haizdir. Bundan dolayı kalaslar her yerde aynı kalınlıkta olacak ve kalıpta düz kalacak biçimde giyilirler.

Kalan kabuk ve leke, bir tel fırça ile organik kenardan temizlenir. Bu, epoksinin ahşaba iyi bir halde yapışmasını ve hemen hemen sıvı haldeyken reçineye hiç bir gevşek parçanın girmemesini sağlar.

Adım 4: kalıp yapımı

Kalıp, bir taban plakasından ve “küvetin” yan kısımları için şeritlerden kaynaklanır. Kalıp yapımı için serigrafi plakaları kullanabilirsiniz, bundan dolayı pürüzsüz, su geçirmez kaplamalı yüzey, araç-gereç bunun için oldukça uygundur. Bir bir kalıplanmış parçalar ilkin ayırıcı mumla ovulur ve arkasından birbirine vidalanır.

Ek olarak kalıp, ondan sonra epoksi reçinesinin sızmamasını sağlamak için Fischer montaj yapıştırıcısı ile kapatılmıştır.

FISCHER montaj yapıştırıcısı - aletsiz
  • Hemen hemen bütün malzemeleri saniyeler içerisinde yapıştırır, ek alet gerektirmez
  • Epoksi reçine masaları için kalıp yapmak için ülkü
  • 10 santimetre başına en çok 260 kilogram’a kadar yüksek yük kapasitesi

Amazon’da görüntüle

Hazırlanan ahşap kalaslar kalıba yerleştirilir ve hizalanır. Ahşap kalaslar ondan sonra yukarı kalkmaması ya da kaymaması için kirişler ve tutkal kelepçeleri ile sabitlenir.

Adım 5 : Oyuncu ekibi için hazırlıklar

Şimdi dökümden ilkin kalıp ve ahşap son bir defa vakumlanarak temizlenir ve toz ve gevşek kısımlar alınır. Sonrasında lüzumlu epoksi reçine miktarını hesaplayabilir ve karıştırabilirsiniz. Reçine hesaplayıcımız size burada destek olacaktır:

İki bileşen doğru miktarda tartılır ve beraber iyice karıştırılır, yine saksılanır ve yine iyice karıştırılır. senReçineyi renklendirmek için değişik boya türleri kullanabilirsiniz. de Reçine karıştırma Karışımda ufak kabarcıklar kaynaklanır, bunlar sıklıkla döküldükten sonrasında kendiliğinden yüzer ve döküldükten 30 dakika sonrasında sıcak hava tabancasıyla patlayabilir.

İş yerinizi ve zemini herhangi bir reçine sızıntısından iyi korumayı ihmal etmeyin!

Adım 6: Masa üzeri dökme

Şimdi reçinenin üreticinin talimatlarına bakılırsa sertleşmesine izin verin. Dökme reçine ile, kabuk üstünde çalışmaya devam edebilmeniz için bu 7 gün kadar sürebilir.

Adım 7: Şekillendirme, frezeleme ve kesme

Dış açık oturum tamamen sertleşir sertleşmez kalıptan çıkarılır. Bütün vidaları gevşettikten sonrasında, kalıbın kenarlarını masa üzerinden gevşetmek için lastik bir tokmak kullanmak en iyisidir. Her şey ondan sonra düz bir halde öğütülür.

Artık masa üzeri, elde tutulan bir daire testere ile kesilebilir ve nihai boyuta kadar planyalanabilir. Tahtadaki budaklar ve çatlaklar artık zımparalama başlamadan ilkin yine doldurulabilir. En son, masa kenarları bir freze ile yuvarlanır.

Testere ya da zımparalama şeklinde sertleştirilmiş epoksi reçine ile çalışırken her zaman bir teneffüs aleti kullanın.

Adım 8: Tezgahı zımparalayın ve cila uygulayın

Zımparalama için bir titreşimli zımpara kullanabilirsiniz. Zımparalama 80, 100, 120, 150, 180, 240 kum ile yapılır.Bir sonraki daha ince zımpara kağıdına geçmeden ilkin önceki kumdan bütün zımpara izlerinin temizlendiğinden güvenilir olun.


Sonrasında plaka ince katman reçine ile kapatılır ve arkasından 360, 600, 1000, 2000, 3000 grit ile zımparalanarak polisaj için hazırlanmış olur. Taşlama ve polisaj yaparken titiz çalışmak önemlidir, polisaj noktasına kadar her bir taşlama adımı minimum beş defa yapılır ve yine yine taşlama tozu alınır. Bununla alakalı daha çok bilgiyi blog yazımızda bulabilirsiniz. Zımpara epoksi.

Adım 9: Masa üzerinin parlatılması

Polisaj yaparken dönüş hızını oldukça yüksek ayarlamamaya dikkat edin, aksi takdirde reçine ısınır ve göze hoş görünmeyen lekeler oluşabilir. Gönderimizde daha çok ipucu bulabilirsiniz. Parlatma epoksi reçinesi.

Adım 10: Masa ayaklarının montajı

Şimdi ayaklar masa üzerine vidalı dişli soketler ve vidalarla sabitlenmiştir. Bu mevzuda yararlı bir makalemiz var: sondaj epoksi reçinesi. Hayal gücünüzün sınırı yok. Aralarından seçim yapabileceğiniz muhtelif güzel masa ayakları ve sistemleri vardır.


reçine sehpa

emniyet talimatları

Sıvı epoksi reçine ile çalışırken hususi önlemler alınmalıdır. Her zaman nitril eldivenler, koruyucu gözlükler ve filtreli yüksek kaliteli bir teneffüs aleti kullanın. Ne pahasına olursa olsun deri ile temasından ve buharlarının solunmasından kaçınılmalıdır. Sertleştirilmiş epoksi reçine zımpara tozunu solumaktan da her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.

Bu projede size bolca talih dileriz!Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz