10 adımda kendi epoksi reçine sehpanızı yapın


Daima kendi sehpanızı yada sehpanızı ahşap ve epoksi reçineden yapmak istediniz mi? O süre tam olarak buradasın. Kendi epoksi reçine sehpanızı iyi mi yapacağınızı adım adım göstereceğiz.

Lüzumlu ön informasyon

Bu projeye cesaret etmeden ilkin epoksi reçine ile ilk edinim kazanmanızı tavsiye ederiz. epoksi reçine satın almak pahalıdır ve güzel ahşabın, bilhassa de çalı ahşabının bir bedeli vardır. Dökme reçine ile ilk deneyimler, ilk masanızı başarı göstermiş kılmanıza destek olacaktır. Bilhassa, daha büyük miktarlarda epoksi reçinenin işlenmesi, döküm kalıpları benzer biçimde daha minik projelerden bile daha zahmetlidir.

Ağaç işleme bilgisi de yararlıdır – daha ilkin elinizde bir taşlama makinesi ve testere olması gerekirdi. Epoksi sehpa yapmak yeni başlayanların projesi değildir.

Epoksi sehpanız için doğru ahşabı seçmek

Epoksi reçineye ek olarak, reçine sehpanız için güzel bir ahşaba ihtiyacınız var. Bu durumda, oldukca güzel bir damarı olan kavak burl tahtalarıdır. Ilke olarak, herhangi bir ahşap türünü kullanabilirsiniz, sadece kuru olmalıdır (ahşap nemi içinde ne olduğu %7 ila 10 içinde). Aksi takdirde, çalışmaya devam edecek ve kaybolacaktır, bu da hemen sonra sorunlara niçin olabilir.

Sehpanızın iyi mi görünmesini istediğinizi evvel düşünün – dere masası tarzında organik kenarlarla mı yoksa bakışımlı olarak düz biçilmiş kenarlarla mı? Ek olarak renge şimdi karar vermeniz önerilir – renkli epoksi reçinenizin seçtiğiniz ahşabın rengiyle eşleşmesini istiyorsunuz. Daha hafifçe ahşaplarla daha esnek olma eğilimindesiniz. Kırmızı epoksi reçine ile beraber koyu ceviz ağacı ile birazcık zorlaşıyor.

Kavak ağacı nispeten açık renkli bir ağaçtır, bu yüzden seçilen mavi-yeşil oldukca iyi oturur.

Aşama 1: Ahşap plakaları çizin ve ölçün

En uygun varyantı bulabilmek için ilkin ahşap plakaları değişik kombinasyonlarda yan yana yerleştirin. Bu birazcık hayal gücü gerektirir, sadece burada gelecekteki görünümün temeli atılır, bu yüzden bu adım önemlidir.

Doğru kesimi bulmak için bir şablon yada cetvel kullanabilirsiniz. Tahtaların birbirine paralel olması gerekmez, sadece epoksi reçine daha çapraz olarak da akabilir.

Şekilden memnun olduğunuzda, ahşap kalaslar süresince tam olarak dik açılarda kesmeniz ihtiyaç duyulan yeri işaretlemek için bir düz kenar kullanın. Bunun için birazcık biriki planlayın – 2 santimetre genişlik ve 4 santimetre uzunluk iyi bir ergonomik kuraldır.

Adım 2: tahtaları kesmek

Kalaslar, hemen sonra kalıba uymaları için daire testere kullanılarak kesilir.

Aşama 3: giyinme ve temizlik

Ahşap plakalar çoğu zaman kurutma işlemi sebebiyle eğilir ve gerilme çatlaklarına haizdir. Bu yüzden kalaslar her yerde aynı kalınlıkta olacak ve kalıpta düz duracak şekilde giyilirler.

Kalan kabuk ve kir, bir tel fırça ile organik kenardan temizlenir. Bu, epoksinin ahşaba iyi bir halde yapışmasını ve hemen hemen sıvı haldeyken reçineye hiçbir gevşek parçanın girmemesini sağlar.

Adım 4: kalıp yapımı

Kalıp, bir taban plakasından ve “küvetin” yan kısımları için şeritlerden oluşur. Kalıp yapımı için serigrafi plakaları kullanabilirsiniz, zira pürüzsüz, su geçirmez kaplamalı yüzey, araç-gereç bunun için oldukca uygundur. Tek tek kalıplanmış parçalar ilkin ayırıcı mumla ovulur ve peşinden birbirine vidalanır.

Ek olarak kalıp, hemen sonra epoksi reçinesinin sızmamasını sağlamak için Fischer montaj yapıştırıcısı ile kapatılmıştır.

FISCHER montaj yapıştırıcısı - aletsiz
  • Neredeyse tüm malzemeleri saniyeler içinde yapıştırır, ek alet gerektirmez
  • Epoksi reçine masaları için kalıp yapmak için ideal
  • 10 santimetre başına maksimum 260 kilo’a kadar yüksek yük kapasitesi

Amazon’da görüntüle

Hazırlanan ahşap kalaslar kalıba yerleştirilir ve hizalanır. Ahşap kalaslar hemen sonra yukarı kalkmaması yada kaymaması için kirişler ve tutkal kelepçeleri ile sabitlenir.

Adım 5 : Oyuncu ekibi için hazırlıklar

Şimdi dökümden ilkin kalıp ve ahşap son bir kez vakumlanarak temizlenir ve toz ve gevşek kısımlar alınır. Ondan sonra lüzumlu epoksi reçine miktarını hesaplayabilir ve karıştırabilirsiniz. Reçine hesaplayıcımız size burada destek olacaktır:

İki bileşen doğru oranda tartılır ve beraber iyice karıştırılır, tekrardan saksılanır ve yine iyice karıştırılır. senReçineyi renklendirmek için değişik boya türleri kullanabilirsiniz. de Reçine karıştırma Karışımda minik kabarcıklar oluşur, bunlar çoğunlukla döküldükten sonrasında kendiliğinden yüzer ve döküldükten 30 dakika sonrasında sıcak hava tabancasıyla patlayabilir.

İş yerinizi ve zemini herhangi bir reçine sızıntısından iyi korumayı ihmal etmeyin!

Adım 6: Masa üstü dökme

Şimdi reçinenin üreticinin talimatlarına gore sertleşmesine izin verin. Dökme reçine ile bu, kabuk üstünde çalışmaya devam edebilmeniz için 7 gün kadar sürebilir.

Adım 7: Şekillendirme, frezeleme ve kesme

Dış açık oturum tamamen sertleşir sertleşmez kalıptan çıkarılır. Tüm vidaları gevşettikten sonrasında, kalıbın kenarlarını masa üstünden gevşetmek için lastik bir tokmak kullanmak en iyisidir. Her şey hemen sonra düz bir halde öğütülür.

Artık masa üstü, elde tutulan bir daire testere ile kesilebilir ve nihai boyuta kadar planyalanabilir. Tahtadaki budaklar ve çatlaklar artık zımparalama başlamadan ilkin yine doldurulabilir. Son olarak, masa kenarları bir freze ile yuvarlanır.

Testere yada zımparalama benzer biçimde sertleştirilmiş epoksi reçine ile çalışırken daima bir solunum aleti kullanın.

Adım 8: Tezgahı zımparalayın ve cila uygulayın

Zımparalama için bir titreşimli zımpara kullanabilirsiniz. Zımparalama 80, 100, 120, 150, 180, 240 kum ile yapılır.Bir sonraki daha ince zımpara kağıdına geçmeden ilkin önceki kumdan tüm zımpara izlerinin temizlendiğinden güvenli olun.


Ondan sonra plaka ince katman reçine ile kapatılır ve peşinden 360, 600, 1000, 2000, 3000 grit ile zımparalanarak polisaj için hazırlanmış olur. Taşlama ve polisaj yaparken titiz çalışmak önemlidir, polisaj noktasına kadar her bir taşlama adımı minimum beş kez yapılır ve yine yine taşlama tozu alınır. Bununla ilgili daha çok bilgiyi blog yazımızda bulabilirsiniz. Zımpara epoksi.

Adım 9: Masa üstünün parlatılması

Polisaj yaparken dönüş hızını devasa yükseklikte ayarlamamaya dikkat edin, aksi takdirde reçine ısınır ve göze hoş görünmeyen lekeler oluşabilir. Gönderimizde daha çok ipucu bulabilirsiniz. Parlatma epoksi reçinesi.

Adım 10: Masa ayaklarının montajı

Şimdi ayaklar masa üzerine vidalı dişli soketler ve vidalarla sabitlenmiştir. Bu mevzuda yararlı bir makalemiz var: sondaj epoksi reçinesi. Hayal gücünüzün sınırı yok. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli güzel masa ayakları ve sistemleri vardır.


reçine sehpa

güvenlik talimatları

Sıvı epoksi reçine ile çalışırken hususi önlemler alınmalıdır. Daima nitril eldivenler, koruyucu gözlükler ve filtreli yüksek kaliteli bir solunum aleti kullanın. Ne pahasına olursa olsun deri ile temasından ve buharlarının solunmasından kaçınılmalıdır. Sertleştirilmiş epoksi reçine zımpara tozunu solumaktan da her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.

Bu projede size bolca talih diliyoruz!Source bağlantı

Bunları da sevebilirsiniz