تعمیر ریل کشو: آموزش تعویض و جا انداختن کشو ریلی+ ویدیو


تعمیر ریل کشو

کشو کابینت و دراور از مهم‌ترین قسمت‌های هر خانه‌ای هستند و به‌خاطر دسترسی آسانی که فراهم می‌کنند محل مناسبی برای قرار دادن اقلام و لوازمی است که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. حتما برای شما هم پیش آمده که هنگام باز کردن یا بستن کشو گیر کند. این یکی از مشکلات رایجی است که افراد با آن روبه‌رو می‌شوند؛ که در این صورت برای حل این مشکل یکی از کارهایی که می‌توان انجام داد روغن کاری کشو و ریل آن است.


در گذشته‌های دور برای حرکت دادن انواع مختلف کشو از اتصال یک زهواره چوبی و ایجاد شیار روی بدنه کشو استفاده می‌شد اما امروزه انواع ریل کشو وجود دارد که همان کار شیار یا زهوار را با کیفیتی بهتر انجام می‌دهد. روان بودن و سهولت در حرکت، عدم نیاز به اعمال نیروی زیاد و توانایی تحمل وزن کمد، کشو و در همگی از ویژگی‌هایی است که یک ریل خوب باید داشته باشد. از انواع مختلف ریل می‌توان به ریل تاندم، ریل فایر، ریل ساچمه ای (تلسکوپی)، ریل تاندوم باکس و ریل لگرا اشاره کرد.

پیش از آن که به سراغ ادامه مطلب و نحوه تعویض ریل بروید، ویدئویی کوتاه از نحوه روان‌سازی ریل کشویی را ببینید اگر مشکل کشو شما برطرف نشد، باید به فکر تعمیر ریل آن باشید.

کشوهای جدید ریل پلاستیکی یا ساچمه‌ای داشته و به کمک آن باز و بسته می‌شوند. این ریل‌ها به مرور زمان فرسوده شده و باعث می‌شوند کشوها به راحتی کار نکنند یا گیر کنند. در مورد کشوهای چوبی این پدیده بیشتر در فصل تابستان اتفاق می‌افتد زیرا رطوبت باعث باد کردن چوب می‌شود. با این حال قبل از انجام هر کاری برای رفع این مشکل باید کشو را خارج کنید تا بررسی آن آسان‌تر باشد.

تعویض ریل کشو

تنها وسیله‌ای که برای تعمیر کشو با ریل‌های ساچمه‌ای یا پلاستیکی نیاز دارید کاغذ سنباده و پیچ گوشتی است. ریل روی کشو دو قسمت داشته که یکی روی کشو و دیگری روی بدنه دراور یا کابینت نصب می‌شود.ریل روی بدنه کابینت یا دراور قسمت متحرک ندارد اما ریل روی کشو غلتک دارد. اگر ریل خراب شده، تنها کافی است ریل روی کشو را عوض کنید.

برای این کار باید کشو را از دراور بیرون آورده و به پهلو بخوابانید. سپس با استفاده از پیچ گوشتی، پیچ‌های دو طرف ریل را باز کرده و ریل را جدا کنید. اگر ریل را پیش از اتصال به کشو با چسب چسبانده‌اند باید چسب‌های خشک شده را با استفاده از سنباده پاک کنید. بهترین وسیله برای این کار سنباده لرزان گرد است اما اگر به آن دسترسی ندارید می‌توانید از کاغذ سنباده استفاده کنید و کار را به صورت دستی انجام دهید.

در تهیه ریل جدید دقت کنید تا ریلی با کیفیت و متناسب خریداری کنید. بهترین کار این است که ریل قدیمی را به ابزار فروشی برده و نمونه‌ای مشابه آن را بخرید.

قدم بعدی نصب ریل جدید است. برای جا انداختن کشو کافی است ریل جدید را جای ریل قدیمی قرار داده و با توجه به علامت چپ و راست آن که معمولا روی ریل مشخص شده آن را در جهت درست متصل کنید.

کشو را سر جای خود قرار داده و امتحان کنید. اگر کشو به درستی در جای خود قرار نگرفت با شل کردن پیچ‌هایی که درون دو سوراخ بیضی شکل قرار دارند، ریل را در جهت بالا یا پایین تنظیم کرده و سپس پیچ‌ها را سفت کنید.

نکته: گاهی ریل‌ها کارایی خود را از دست داده‌اند یا بر اثر استفاده نادرست خراب شده‌اند در چنین مواردی دیگر قابلیت رگلاژ یا روانکاری ندارند و باید حتما تعویض شوند. در تعویض و انتخاب ریل جدید حتما باید وزن باکس یا کشو و وزن اقلامی که می‌خواهید درون کشو قرار دهید را مد نظر قرار دهید و ریلی مناسب انتخاب کنید.

علت باز شدن خود به خود کشو

حتما برای شما هم پیش آمده که پس از مدتی کشو کابینت‌ خود به خود باز شود اما علت این اتفاق چیست؟ یکی از دلایل عمده باز شدن کشو قرار دادن اقلام بسیار سنگین درون کشو است که پس از مدتی باعث خرابی ریل و در نتیجه باز شدن خود به خود کشو می‌شود؛ به همین دلیل هنگام تعویض و انتخاب ریل باید به وزن کشو و وزن اقلامی که می‌خواهید درون کشو قرار دهید، توجه کنید و با توجه به نیازتان ریل را انتخاب کنید.

دلیل دیگر که باعث می‌شود کشو خود به خود باز شود نصب غلط ریل است به این ترتیب هنگر نمی‌تواند کشو را در محل خود تثبیت کند.

نحوه رگلاژ کشو

اگر کشو به درستی در جای خود قرار نگرفت باید پیچ‌های داخل دو سوراخ بیضی شکل را شل کنید تا ریل در جهت بالا یا پایین رگلاژ شود و در آخر پیچ‌ها را سفت کنید تا کشو در جای درست خود قرار بگیرد. دقت داشته باشید که لبه‌های کشو باید با بدنه مماس باشند و درون ریل به راحتی حرکت کنند.

نحوه جا انداختن کشو

کشو را تا انتها بیرون آورده و هنگر دو طرف کشو را رها کنید. برای این کار باید هنگر راست را با دست راست گرفته و به سمت پایین بکشید و هنگر سمت چپ را با دست چپ گرفته و آن را به سمت بالا نگه دارید تا کشو خارج شود. حالا برای جا انداختن کشو به علامت چپ و راست ریل توجه کنید و کشو را در جهت درست قرار دهید. دقت داشته باشید که باید ابتدا زبانه ریل را در جای خود قرار دهید، حالا می‌توانید کشو را جا بیندازید. در مرحله بعدی باید لبه‌‌های فلزی کشو را درون ریل قرار دهید و کشو را کاملا صاف و در یک راستا داخل ریل بیاندازید. سپس با یک ضربه‌ آرام کشو را داخل کابینت جای دهید.

تعمیر هنگر کشو

گاهی هنگر کشو به درستی کار نمی‌کند که این می‌تواند به دو دلیل اتفاق بیافتد. اولین دلیل این است که به دلیل نصب غیر اصولی بین انتهای ریل و هنگر فاصله افتاده و هنگر نمی‌تواند ریل را نگه داشته و تثبیت کند. در این مواقع باید کشو و ریل را دوباره رگلاژ کنید تا این فاصله برطرف شود.

دلیل دوم می‌تواند خرابی هنگر باشد که به همین دلیل قدرت کافی برای نگه داشتن کشو را ندارد. در این مواقع باید هنگر را تعویض و با مدلی متناسب با وزن کشو آن را جایگزین کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اگر شما هم تجربه‌ای در این زمینه دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر سوالی در این زمینه دارید در بخش نظرات آن را با ما درمیان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم.

سوالات متداول

علت باز شدن خود به خود کشو ریلی چیست؟
شیب داشتن کابینت یا کمد، تراز نبودن ریل از مهمترین دلایل باز شدن خود به خودی کشو هستند.

نحوه جا انداختن کشو ریلی کابینت و دراور چگونه است؟
برای جا انداختن کشو کافی است ریل جدید را جای ریل قدیمی قرار داده و با توجه به علامت چپ و راست آن که معمولا روی ریل مشخص شده آن را در جهت درست متصل کنید.

خلاصه

آموزش تعمیر و روان سازی ریل کشو

عنوان

آموزش تعمیر و روان سازی ریل کشو

توضیحات

با ویدیو آموزشی کوتاه تعمیر ریل کشو کابینت، مهارت تعمیر و روان سازی ریل کشو منزلتان را خواهید آموختSource bağlantı